Ana sayfa Aile & Hamilelik 2 Yaş Aşısı – Bebeklerde 2 Yaş Aşısı ve Aşı Takvimi

2 Yaş Aşısı – Bebeklerde 2 Yaş Aşısı ve Aşı Takvimi

316
2 yaş aşısı
2 yaş aşısı

2 yaş aşısı ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimi konusunda bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

2 Yaş Aşısı – Bebeklerde 2 Yaş Aşısı ve Aşı Takvimi


Bebeğiniz tuvalet eğitimine hazır… Bu dönemi artık daha fazla uzatmamanızda fayda var. Söyledikleri sözcüklerden fazlasını anlayabilmektedirler. Mesela duvarda asılı arabayı istediğinde ‘hayır olmaz’ diyerek onu ağlatmak yerine, ‘onu oraya montalamışlar alınmıyor bak, hem de baya yukarıda boyum yetişmiyor gel biz kendi arabamızla oynayalım’ gibi bir cümleyle ikna edebilirsiniz. Çocuk burada reddedilmek yerine benim isteğime önem veriyor, değerliyim ancak verememesinin sebebi var ona güveniyorum imkanı olsa verirdi hissini yaşayacaktır.

İnatçı oldukları ve sabır göstermeyi bilmedikleri bu dönemde sizin tavır, davranışlarınız özellikle konuşmalarınız onu yatıştıracaktır göreceksiniz. Burada montaj kelimesini çocuk söylemiyor olabilir ama sizi anlıyor, işte gelişimin büyüsü de burada saklı. 🙂

Gelelim 24 ay aşısına,  sadece Hepatit A aşısının ikinci dozu yapılacak, hemencecik bitecek ve çıkıp sevdiği bir şeyleri yemeye ya da oynamaya gideceksiniz.

Gözünüz aydın bebeklik çağı aşıları 2 yaşında sona eriyor. Bundan sonraki okul çağı aşılarını gittiği kreş ya da okula gelen sağlık ekipleri tarafından yapılacaktır.

Kısaca söylemek gerekirse 4-6 yaş arasında KKK (kızamık,kızamıkçık,kabakulak) aşısı, ilkokul 1.sınıfta DaBT-İPA 4lü karma aşısı, kreşte KKK aşısı, yapılmayanlara KKK aşısı da yapılmaktadır ve 8. sınıfta TD tetanoz aşısı yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here