Ana sayfa Hastalıklar 20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer? – Ne İyi Gelir? – Kaç Gün...

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer? – Ne İyi Gelir? – Kaç Gün Sürer? – Belirtileri ve Çözümü

1023
20'lik diş ağrısı
20'lik diş ağrısı

20’lik Diş Ağrısı Nedir? – Yirmilik Diş Ağrısı Ne Demek?

20’lik diş ağrısı, halk arasında 20 yaş dişleri olarak bilinen ve 17-23 yaş aralığında ağzımızda çıkacak olan dişlerin çıkarken veya çıktıktan sonra yapmış olduğu ağrıdır.

Bu dişler her zaman ağızda çıkmayabilir. Bazen gömülü olarak da kalabilmektedir. Bu ağrının çeşitli sebepleri vardır:

 • Gömülü kalmaları
 • İltihap oluşması
 • Apse yapmaları
 • Çürümeleri

sonucu ağrı oluşabilmektedir.

Yirmilik diş ağrısının tanımını verdiğimize göre bu ağrı nasıl olurmuş bir de ona bakalım.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Olur?

20’lik Diş Ağrısı Nasıldır?

Ağzımızda çıkacak olan 20 yaş dişlerinin gömülü kalmaları, çıkarken diş etini keserek çıkmaları sonucu ya da 20’lik dişlerin ağızda çürümeleri ve o bölgede iltihap oluşması sonucu 20’lik diş ağrısı oluşur.

Ağrı zonklar tarzda veya bıçak batması şeklinde gerçekleşebilir. Bu ağrı olan bölgede yanma hissedebilirsiniz. Yüksek ateşe sebep olur ve bu ağrılar gece yataktan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

20’lik Diş Ağrısı Nereye Vurur?

Bu ağrıyı başınızda, boğazınızda ve boynunuzda hissedebilirsiniz. Ateşiniz de yükselebilir, ancak  bu saydığımız yerlerden herhangi birinde bu ağrıyı hissederseniz en kısa sürede diş hekiminize danışmanızı öneririz.

20’lik Diş Ağrısı Boğaza Vurur mu?

Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte 20’lik diş ağrısı boğaza vurabilir, ancak böyle bir durumda diş hekiminize danışmanızı öneririz.

Peki 20’lik Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır?

Ağrı kesici kullanabilirsiniz, fakat yine en kısa sürede diş hekiminize danışmanızda yarar vardır.

20’lik Diş Ağrısı Ne Kadar Sürer?

20’lik Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Bu durum kişiden kişiye ve dişlerin durumuna göre değişiklik gösteren bir durumdur. Ancak genel olarak birkaç gün sürebilir.

Bu ağrı hiç dinmeyebilir veya kesikli periyotlarla kendini gösterebilir. Örneğin, 1-2 gün devam ettikten sonra ağrı geçebilir ve farklı bir zamanda yine tekrarlayabilir.

Çekilen 20’lik Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Eğer diş çekilirse çekilen bölge genelde şişer ve bu şişlik 2.günün sonunda maksimum düzeye ulaşır. Buna ağrı da eşlik eder. 5.günden sonra ise şişlik yavaş yavaş kaybolur ve ağrı da şişlikle beraber geçecektir.

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

 1. 20’lik dişin çıkmaya başlaması ve ağızda görülür hale gelmesi,
 2. Ağrı olan yerde şişlik,
 3. Ağrı olan yerde veya dişin çıktığı yerde kaşınma.

Yukarıda 20’lik diş ağrısı belirtilerinden bahsettiğimize göre bakalım 20’lik diş ağrısına çözüm olarak neler söyleyebiliriz.

20’lik Diş Ağrısına Çözüm

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Genelde 20’lik dişlerin çekimi diş hekimleri tarafından önerilir. Çünkü bu dişler kolay çürüyen ve iltihaplanabilen dişlerdir. Bu dişler en geride bulunan dişler oldukları için çenede bu dişlere yer olmayabilir.

Bu dişlerin çekimi ağrının geçmesi için en etkili ve kesin çözümdür. Ama çektirmek istemeyen kişiler ağrı kesici kullanarak bu ağrıyı kısa süreliğine de olsa geçirebilirler.

20’lik Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu ağrının varlığında en kısa sürede diş hekiminize danışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Diş hekiminize ulaşacak durumda değilseniz ağrı kesici kullanabilirsiniz. 8 saatte 1 tane olmak üzere günde 3 defa ağrı kesici alınabilir.

20’lik Diş Ağrısı İçin Ne İyi Gelir?

Ağrı olan bölgeye buz uygulaması yapılabilir ve yukarıda da belirttiğimiz üzere ağrı kesici alınabilir.

Evde Neler Yapılabilir? – 20’lik Diş Ağrısına Ne Yapılır?

 1. Ağrı olan yere soğuk uygulaması
 2. Ağrı kesici kullanılması
 3. Düzenli diş fırçalama
 4. Ağız gargarası kullanılması
 5. Tuzlu suyla gargara yapılması

20’lik diş ağrısını ne geçirir? ya da 20’lik diş ağrısına iyi gelen şeyler yukarıda da belirttiğimiz gibi ağız gargaraları, soğuk uygulaması, tuzlu suyla gargara yapılması ve ağrı kesici kullanılması ağrıyı geçirebilir.

Dişte çürük nedeni ile doku kaybı varsa, yani kırık ya da oyuntu varsa buraya çok az miktarda karanfil yağı emdirilen pamuk sürülebilir.

Karanfil yağı ağrının hafiflemesini ya da geçmesini sağlayacaktır.

Önemli Not: Bu uygulama yapılırken karanfil yağı diş etine damlamamalı ve sürülmemelidir. Çünkü karanfil yağı diş etini tahrip edici ve yıpratıcı bir özelliğe sahiptir. Böyle bir durumda yine en kısa sürede doktorunuza veya diş hekiminize başvurmalısınız.

Hamilelikte 20’lik Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Genelde yirmilik diş çekimi hamile hastalarda önerilmez, ama hastanın kaç aylık hamile olduğu göz önünde bulundurularak hekiminiz dişi çekmeye karar verebilir.

Hamileler genelde ağrı kesicilerden uzak durmalıdırlar, ancak doktorlarına ve diş hekimlerine danışarak ve onların reçete ettikleri ağrı kesicileri kullanıp bu ağrıyla başa çıkabilirler. Fakat doktor onayı olmadan ağrı kesici kullanmamaları tavsiye edilir. Bu hem kendi sağlıkları için hem de bebeğin gelişimi için önem taşımaktadır.

20'lik diş ağrısı
Hamilelikte 20’lik diş ağrısı

20’lik diş ağrısı ilaç kullanılmasını gerektiren  bir durum haline gelebilir. Çünkü başa çıkılması zor bir ağrıdır ve 20’lik diş ağrısı için ağrı kesici kullanılması gayet normal bir durumdur. Ancak günde 3 ağrı kesiciden fazla doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

20’lik diş ağrısı için ilaç kullanırken mutlaka doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanın ve bilinçsiz ağrı kesici kullanımından kaçının. Çünkü her ne kadar ağrı kesici alıyor olsanız bile vücudunuza kimyasal bir madde alıyorsunuz ve unutmayınız ki doktor kontrolünde alınmasında her zaman fayda vardır.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? – Bitkisel Olarak Ne Kullanılabilir?

Aşağıda bu sorunuzun yanıtını 3 madde olarak sizlerle paylaşıyoruz:

 1. Dişte çürük nedeni ile doku kaybı varsa, yani kırık ya da oyuntu varsa buraya çok az miktarda karanfil yağı emdirilen pamuk sürülebilir. Bu ağrının hafiflemesini sağlar. Ancak diş etine damlamamalı ve sürülmemelidir. Çünkü diş etini tahrip edici özelliktedir.
 2. Tuzlu suyla gargara yapılabilir. Ağrınızı hafifletebilir.
 3. Misvak kullanımı ağrıyı tam olarak geçirmese bile hafifletebilir.

20’lik Diş Ağrısını Ne Keser?

Yukarıda bu sorunun cevabına değinmiştik ama hepsini tek bir listede toplamakta yarar var:

 1. Ağrı olan yere soğuk uygulaması
 2. Ağrı kesici kullanılması
 3. Düzenli diş fırçalama
 4. Ağız gargarası kullanılması
 5. Tuzlu suyla gargara yapılması
 6. Misvak kullanımı ağrıyı tam olarak geçirmese bile hafifletebilir.
 7. Eğer 20’lik diş çürümüş ise çürüyen kısma çok az karanfil yağı emdirilmiş pamuk konulabilir. Bu yağ ağrının hafifletilmesinde büyük rol oynayacaktır.

Aşağıda bulunan yorum kısmına soru ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.


Kaynak

Crest

MedicalNewsToday

CenturyStoneDental

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here