Ana sayfa Aile & Hamilelik 3 Ay Aşısı – Bebeklerde 3 Ay Aşısı ve Aşı Takvimi

3 Ay Aşısı – Bebeklerde 3 Ay Aşısı ve Aşı Takvimi

547
3 ay aşısı
3 ay aşısı

3 ay aşısı bebeğiniz için oldukça önemli olmakla beraber, Sağlık Bakanlığı Aşı Takvimine de bakmanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi gelin 3 ay aşısı konusunda bilgi alalım.

3 Ay Aşısı


Sanırım bebeğiniz sizi tanır tavırlarını sergilemeye başladı ve agu gugu sesleri çıkarıp elinde yumuşak oyuncaklarını tutmaya başladı. Ne kadar heyecanlı büyüme gelişimlerini izlemek öyle değil mi?

Üçüncü ayında  Sağlık Bakanlığı bağışıklama aşı takvimi içerisinde bulunan aşısı yoktur. Ancak özel aşı olan zehirli ishal aşısı yani rota virüs aşısını yaptırabilirsiniz. Bu aşı piyasada iki marka bulunmaktadır. Bir tanesi 2 doz yapılan diğeri 3 doz yapılan şeklindedir. Ağızdan verilen bu aşının 2 doz yapılan markayı 2. ve 4.ayda ya da 3.ve 5. Ayda yaptırabilirsiniz. Önemli olan ilk dozu ilk 14 hafta içinde vermeniz gerektiğidir.

Diğer 3 doz yapılan markayı 2. 4. 6. ayda bazı hekimler 3, 5, 7’inci Aylarda uygulamaktadır. Diğer aşılarla aynı anda yapılmasında sakınca yoktur. Bazı istisnai durumlarda hekiminiz bakanlık takviminde aşı olmayan aylarda yaptırmanızı önerebilir. Canlı aşıların diğer pasif aşılarla aynı gün yapılması ya da 3-4 hafta arayla yapılması bağışıklığın tam sağlanması anlamında daha doğru olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here