Ana sayfa Aile & Hamilelik 6 Ay Aşısı – Bebeklerde 6 Ay Aşısı ve Aşı Takvimi

6 Ay Aşısı – Bebeklerde 6 Ay Aşısı ve Aşı Takvimi

488
6 ay aşısı
6 ay aşısı

6 ay aşısı ve aşı takvimi bebeğiniz için oldukça önemli. Bu yazımızda sizler için 6 ay aşısı zamanı geldiğinde neler yapılacağını paylaşıyoruz. Ayrıca 0-2 Yaş Arası Aşı Takvimine de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

6 Ay Aşısı – Bebeklerde 6 Ay Aşısı ve Aşı Takvimi


Ek gıdalara merhaba! Yoğurtlar, çorbalar gibi başlangıçlar yaparken nasıl besleneceği konusunda aile hekiminizden bilgi alınız varsa broşür isteyiniz.

Bu ayda toplam 4 aşı yapılmaktadır. Sakin olun evet yapılabilir üstelik bir tanesi ağızdan damla şeklinde verilmektedir. OPA denilen çocuk felci damlası ağızdan damlatılacaktır.

Daha sonra bacaklardan Hepatit B aşısı, DaBT-İPA-Hib karma aşısı ve KPA zatürre aşısı yapılacaktır. Ağrı, ateş, uykusuzluk, huzursuzluk gibi yan etkiler görülebilir ancak bebeğiniz artık büyüdüğü için ve daha önceden tanışmış olduğu aşılar olduğundan hiçbir yan etkiyi görmemeniz de muhtemeldir. Kızarıklık, şişlik olması durumunda buz jelini peçeteye sararak soğuk tampon yapmanız yeterli olacaktır. Aynı bacaktan iki aşı yapılabilir. Hekim/hemşireniz doğru yerden aşıları enjekte edecektir, merak etmeyiniz.

Verilen tavsiyelere uyarak aşı sonrasını rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Aşıların yan etkileri birkaç gün sürebilir. Bunu atlattıktan sonra yakışıklı oğlunuz ya da güzel kızınıza artık uyku eğitimi vermeye başlayabilirsiniz. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here