Ana sayfa Aile & Hamilelik 9 Ay Aşısı – Bebeklerde 9 Ay Aşısı ve Aşı Takvimi

9 Ay Aşısı – Bebeklerde 9 Ay Aşısı ve Aşı Takvimi

390
9 ay aşısı
9 ay aşısı

9 ay aşısı ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen 0-2 Yaş Arası Aşı Takvimi konusunda sizlerle önemli bilgiler paylaşıyoruz.

9 Ay Aşısı – Bebeklerde 9 Ay Aşısı ve Aşı Takvimi


Bebeğiniz artık bilmediği her ortamda ve olayda anneye bakarak ne yapması gerektiğini gözlüyor. Uzun süreli ayrı kalmalarınızın biraz zor olduğu zamanlardır. Yabancılara karşı ağlak bir tutum sergileyebilir. Mümkün olduğunca sosyalleşmesi için dışarı çıkarmanız faydalı olabilir.

9. ay aşı takvimi ise, Sağlık Bakanlığı tarafından sonradan eklenen kızamık aşısı yapılmaktadır. Zorunlu değil ancak yapılması önemlidir ve önerilir.

Doktorunuzun görüşünü ve aşı için randevu günü ve saatinizi mutlaka isteyiniz. Canlı bir aşıdır, çoklu doz flakonu açıldığında 4 saat içinde kullanılmaktadır. Ancak tekli doz olarak mevcutsa daha esnek randevular verilebilir.

Özel aşı olarak meningakok aşısı denilen menenjit aşısını hekimler tarafından 9. Ve 13. ayda uygulatılmaktadır. Eğer bebeğiniz 1 yaşını geçtikten sonra bu aşı yapılacaksa tek doz yapılması yeterli olacaktır. 15. ve 17. aylarda, 25. ayda da olduğu gibi hekiminiz tarafından zamanı farklı belirlenebilir. Özel aşı olarak bebeklik çağında rotavirüs ve meningakok aşısı bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here