Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Akciğer Temizleme Yöntemleri – Akciğeri Ne Temizler? – Akciğer Temizleme Kürü

Akciğer Temizleme Yöntemleri – Akciğeri Ne Temizler? – Akciğer Temizleme Kürü

584
Akciğer temizleme yöntemleri
Akciğer temizleme yöntemleri

Akciğer Temizleme Yöntemleri

Akciğer temizleme yöntemleri hakkında birçok soruyla karşılaşıyoruz. Sigara içenler, işlerinden dolayı kalitesiz hava soluyanlar ve daha niceleri akciğer temizleme yöntemleri arayışına girmiş vaziyette.

Gelin şimdi bu konuyu detaylıca bir ele alalım.

Akciğer Temizleme Nedir?

Akciğer temizleme, gün geçtikçe artmakta olan sigara kullanımına karşı çok faydalı bir yöntem olarak karşımıza çıkan yöntemdir.

Detoks ve temizleme etkisi yaratacak olan bu yöntemlere gelin beraber bakalım.

Önemli bir organ olan akciğerleri sağlıklı tutmak çok önemlidir. Akciğerleri düzenli olarak yapılacak uygulamalarla sağlıklı tutabiliriz. Ayrıca Her Yerde Yapabileceğiniz 10 Dakikalık Egzersiz Hareketlerine de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Akciğer temizliği, genellikle çevresel toksinleri, zararlı organizmaları ve solunum yollarına zarar veren tahriş edicileri temizlemeye yardımcı olur.

Diğer akciğer temizleme faydaları arasında ise;

 • Akciğer fonksiyonlarını iyileştirme,
 • Şişme ve iltihaplanmayı minimize etme,
 • Akciğer direncini artırma,
 • Dolaşımı artırma

gibi önemli iyileştirmeleri kapsar.

Bunlara ek olarak bronşit, astım, solunum yolu enfeksiyonları ve ağız kokusu tedavisine de yardımcı olur.

Bu kadar faydalı bir temizlik aslında çok da zor bir uygulama gerektirmiyor. Yaşam tarzı, beslenme ve evde yapabileceğiniz bazı karışımlarla akciğer temizleme artık daha kolay bir hale geldi.

Şimdi gelin akciğer temizleme ve detoksu için en iyi 6 yönteme bir göz atalım:

 • Derin nefes alışverişi
 • Hint yağı
 • Kekik
 • Meyankökü
 • Zencefil
 • Nane – Nane yağı

Yukarıda sizin için adeta bir akciğer temizleme kürü olabilecek 6 maddeyi sıraladık. Şimdi bu 6 altın maddeyi biraz açalım:

Akciğer Temizleme Yöntemleri

Öncelikle sizlerle paylaşmak istediğimiz bir video var. Aşağıda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun akciğer temizleme kürü hakkında sizlerle paylaştığı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Akciğer Temizleme Kürü Videosu

Şimdi ise yukarıda bahsettiğimiz akciğer temizleme yöntemleri nelermiş detayına inelim:

Derin Nefes Alışverişi

Derin nefes alma, vücudunuza daha fazla sağlıklı oksijen almanızı sağlar. Bu da akciğer kapasitenizi iyileştirmek için önemli bir yoldur. Derin nefes alışverişi, akciğerlerinizi güçlendirmenizin yanı sıra solunum yollarınızı da temizleyecektir. Ayrıca enerjinizi artırıp stresinizi de alt düzeylere düşürecektir. Öncelikle:

 • Arkası rahat bir yerde dik bir şekilde oturun,
 • Ellerinizi göğüs kafesinizin altına koyun,
 • Gözlerinizi kapatıp 5’e kadar sayarken derin bir nefes alın,
 • Nefesinizi 2 saniye tutun, daha sonra yavaşça 5 saniye kadar bir sürede tamamını verin,
 • Bu uygulamayı 10 kez dinlenerek tekrarlayın,
 • 10’ar kere yaptığınız bu uygulamayı günde 2-3 defa yapmanız uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Hint Yağı

Akciğer temizleme yollarından bir diğeri ise ev yapımı hint yağıdır. Sadece akciğer temizliği değil, aynı zamanda rahim, sindirim sistemi ve karaciğerdeki toksinleri de temizlemeye yardımcı olur. Enflamasyonu azaltır, lenfatik dolaşımı artırır. Gelelim ev yapımı hint yağı nasıl yapılır sorusunun cevabına;

Not: Yapımda yalnızca soğuk, organik ve preslenmiş hint yağını kullanın.

Ev Yapımı Hint Yağı Nasıl Yapılır?

 1.  2-3 parça temiz bir bezi 1 kupa hint yağı ile ıslatın,
 2.  Genişçe bir buzdolabı poşetine serip 1-2 dakika bekletin,
 3.  Hint yağı ile ıslatılmış bezleri göğüs kafesinize denk gelen bölgelere yerleştirin,
 4.  Yerleştirdiğiniz bezlerin üzerine buzdolabı poşetini serin,
 5.  Sıcak su torbanıza aşırı sıcak olmayacak şekilde su koyup 1-2 saat boyunca bezleri ve poşetleri yerleştirdiğiniz yerin üzerine koyun,
 6.  1-2 saatin sonunda vücudunuzdan her şeyi kaldırın ve hafif yağlanmış göğüs kafesi bölgenizi temizlemek için ılık bir duş alarak durulayın,
 7.  Bu uygulamayı en az 1 ay boyunca haftada 2 kez tekrarlayın.

Kekik

Kekik, terpen ve karvakrol gibi akciğer temizleme konusunda usta olan bileşikler bakımından zengin bir gıdadır. İltihaplanmayı ve tıkanıklığı azaltır, burun solunum yollarını da temizlemeye yardımcı olur.

 • Astım veya diğer solunum yollarından muzdarip olduğunuzda günde 2 fincan kekik çayı içebilirsiniz. Taze ya da kurutulmuş kekiği, sıcak suyla beraber ortalama 5 dakika demleyerek çayı hazırlayabilirsiniz,
 • Akciğerlerinize detoks uygulamak için; bir bardak ılık süt veya çaya birkaç damla kekik yağı ilave edin ve günde en az bir kere için,
 • Kekik çayını demlerken taze veya kurutulmuş kekik kullanmaya özen gösterin.

Meyankökü

Akciğer temizleme konusunda uzman olan bir diğer bitki ise meyanköküdür. Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliğiyle solunum yollarında meydana gelebilecek iltihaplanmaları azaltmaya yardımcı olur. Boğaz ağrısı, kuru öksürük ve alerjik durumlara maruz kalındığında bile akciğerleri temizlemede etkilidir. Bunun için:

 • 1 çay bardağı meyankökü tozunu sıcak bir suya ekleyip 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın,
 • Birkaç gün boyunca 2-3 bardak için,
 • Diğer bir seçenek ise, yarım kaşık meyan kökü tozunu biraz balla karıştırıp birkaç gün, günde 2 kez olmak üzere tüketin.

Not:  Meyankökü, gebeler, bebekler, diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve potasyum düzeyleri düşük insanlar için uygun olmayabilir. Kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda görüyoruz.

Zencefil

Zencefil akciğer temizleme işinde diğer usta gıdalardandır. Akciğerleri tahriş etmeden solunum yollarından zararlı hava geçişlerini engelleyerek akciğerlerin daha etkin çalışmasına yardımcı olacak kimyasal bileşikler içerir. Aynı zamanda kan dolaşımını da iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

Akciğer kanser tedavisinde zencefilin önemli bir yeri olduğu biliniyor. Tabii bu durum kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden doktorunuza danışıp tüketmelisiniz.

Akciğer temizleme için zencefilin kullanımı şu şekildedir:

 • Günde 2-3 bardak zencefil çayı için,
 • Çayın hazırlanışı ise, 1 tatlı kaşığı dilimlenmiş zencefili 1 su bardağı kadar suda 5-10 dakika arasında kaynatın. Kaynadıktan sonra biraz limon ve bal ekleyebilirsiniz.

Not: Kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon ilaçları kullanan kişilerin fazla miktarda zencefil tüketmesi zararlı olabilir. Bu yüzden bu durumlarda doktorunuza danışıp tüketmeniz en doğru hareket olacaktır.

Nane – Nane Yağı

Nane doğal olarak akciğer temizlemede iyi bir seçenektir. Nane ve nane yağı solunum borusunun kaslarını rahatlamaya yardımcı olur. Nefes darlığını önler.

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, nanenin balgam söktürücü ve anti-konjestif özelliklerinin de olduğu gözlemlenmiştir.

Akciğer temizleme yöntemleri içerisinde nane kullanımı şu şekildedir:

 • Sağlıklı bir akciğer için günde 3-5 nane yaprağı çiğnemek önemlidir.
 • Nefes darlığı için bir miktar sıcak suya birkaç damla nane yağı ekleyip buharını teneffüs edin.
 • Bunlara ek olarak, her gün 2 bardak nane çayı içebilirsiniz. Çayı bir kaşık kurutulmuş nane yapraklarını bir bardak sıcak suya ekleyerek 5-10 dakika arasında demleyerek hazırlayabilirsiniz.

Not: Eğer safra taşı rahatsızlığının varsa nane veya nane yağı kullanmanız önerilmez.


Kaynak

Top10HomeRemedies

LiveStrong

HealthLine

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here