Ana sayfa Bilmeli miyim? Anafor Ne Demek?, Nasıl Oluşur? – Akım Nedir?

Anafor Ne Demek?, Nasıl Oluşur? – Akım Nedir?

541
Anafor
Anafor

Anafor Ne Demek?, Nasıl Oluşur? – Akım Nedir? 


Anafor (Girdap), dairesel bir su akımıdır.

Okyanus sürekli hareket halinde bulunan büyük bir su kütlesidir. Okyanusta suyun gerçekleştirdiği bu harekete “akım” denir. Bazen bu akımlar sıkışabilir ve anafor adı verilen dairesel su akıntıları oluşturabilir.

Eğer kano yaptıysanız kürek çekerken suyun üzerinde küçük bir anaforun oluşumuna şahit olmuş olabilirsiniz.  Okyanusta oluşan anaforun meydana getirdiği dönme hareketi soğuk ve derin sularda bulunan besin maddelerinin yüzeye çıkmasına neden olur.

Önemli anaforlar, kasırgalara benzer isimlerle anılmıştır. ABD’de Horizone Marine adlı okyanus grafik çalışmaları yapan bir şirket, oluşan anaforlara isim verir. İsimler alfabe ile birlikte kronolojik olarak takip edilir ve bu şirketin çalışanları tarafından isim verilir. Bu yüzden personeller yaratıcı isimler bulmaya çalışıyorlar.

Örneğin, Haziran 2010’da Meksika Körfezi’nde oluşan bir anafor Ben Franklin’den sonra Eddy Franklin olarak adlandırılıyor. Çünkü,  Eddy Franklin’in Körfez Akımı üzerine araştırmaları olması sebebiyle bu isim verildi.

Ayrıca İlginç Bilgilere de bakmanızı tavsiye ederiz. Keyifli okumalar. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here