Ana sayfa Hastalıklar Anksiyeteyle Başa Çıkma Yöntemleri

Anksiyeteyle Başa Çıkma Yöntemleri

318
Anksiyeteyle baş etme yolları
Anksiyeteyle baş etme yolları

Evhamlanma, zaman zaman herkesin yaşadığı zihinsel bir durumdur. Diğer bir adıyla anksiyete. Sınav önceleri veya yaşanmış kötü olaylar sonrası stresli olmak normaldir. Fakat bu anksiyete durumunu normalden daha uzun sürdüğünü hissediyorsanız, hatta aşırı seviyelere ulaştığını düşünüyorsanız yardım almaktan çekinmeyin. Hayatı kaçırmaktansa bu problemi kovalamayı tercih edin. Aslında bu herkesin başına gelebilecek bir durum. Anksiyeteyle başa çıkabileceğinize inanın ve  aşağıdaki yöntemleri izleyin ve ayrıca gerekirse uzmanından yardım isteyin;

Anksiyeteyle Başa Çıkma Yolları

1. Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Siz de bu durumu uyandıran, hatırlatan hangi yiyecekler veya içecekler varsa hayatınızdan çıkarın. Bunun için gün içinde duygulanım anlarınızı günlük şeklinde küçük bir not defterine ya da telefonunuzdaki not programına kaydedin. Bu size basit bir şey gibi gelebilir, fakat günlük yaptığınız rutin işleri değiştirmenin anksiyeteyle savaşmada büyük etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Peki, bu değişiklikler nasıl olmalı ya da neyi değiştirebilirim diyorsanız, kahve tüketimini, şeker kullanımını ve alkolü(eğer kullanıyorsanız) bırakmalısınız. Örneğin, başta size mutluluk verdiğine inandığınız abur cuburlar vs. tıkınma sonrası hüsrana dönüşeceğinden daha da kötü hissetmenize sebep olacaktır. Özellikle bu gıdaların anksiyete durumunu tetiklediği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bunlara ek olarak düzenli olarak spor yapmak, derin nefes alıp verme egzersizleri yapmak, uykunuzu düzenli bir hale getirmek, teknolojiyi gereği kadar kullanıp, aileniz veya arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirmeniz anksiyete durumunuzu kontrol altına alabilmenizi sağlayacaktır.

2. Zihinsel Yöntemleri Kullanmak

Anksiyete ile en iyi zihninizi arındırma yöntemleriyle baş edebilirsiniz. Araştırmalar, düzenli olarak meditasyon yapmanın anksiyete atağını önemli ölçüde azalttığını kanıtlanmıştır. Farklı kaynaklardan meditasyon yöntemlerini araştırarak zihninizi arındırabilirsiniz. Özellikle bu durum için önerilen meditasyon yöntemlerini kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Rahat bir yere oturun
  • 5 dakika boyunca gözlerinizi kapatın
  • Düzenli bir şekilde nefes alıp verin
  • Aklınıza gelen şeyleri yanınızda arkadaşınız varmışçasına serbest bırakın
  • Öyle bir kişi düşünün ki ihtiyacınız olduğu her an sizinle beraber ve sizi her konuda dinleyebilecek bir kişi
  • Ona tüm hissettiklerinizi söyleyin, duygularınızı ifade etmekten kaçınmayın
  • Yardım istemekten çekinmeyin, rahatça konuşun
  • En yakın arkadaşınızın anlattığınız konuda verebileceği tavsiyeleri düşünün
  • Gözlerinizi açın, düşündüklerinizi görselleştirmeye çalışıp uygulayın

3. Tıbbi Yardım Almak

Bir terapiste görünün. Meditasyon yönteminde de olduğu gibi sorunlarınızı ya da endişelerinizi söylemekten kesinlikle çekinmeyin. Sizin gibi onlarca insanın o terapistin yanına gün boyunca geldiğini, kaygılarını anlattığını düşünün. Emin olun işinin uzmanları terapistler sizi bu durumdan olabildiğince en az zararla çıkaracaklardır, onlara güvenin. Tavsiye ettiği ilaçları düzenli olarak, belirtilen saat ve öğünlerde almayı ihmal etmeyin.

Ayrıca anksiyete hakkında daha detaylı bilgi için https://www.orihoo.com/anksiyete-nedir-bozukluklari-nelerdir/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here