Ana sayfa Oyun Mantarı ARK Survival Evolved Oyun İncelemesi – Gameplay Videosu

ARK Survival Evolved Oyun İncelemesi – Gameplay Videosu

297
Ark Survival Evolved oyun incelemesi
Ark Survival Evolved oyun incelemesi

Issız bir adaya düştünüz diyelim. Yanınızda da elleriniz haricinde hiç bir şey yok. Tek güvenebileceğiniz şey hayatta kalma arzunuz. Ne yapardınız? Allah korusun, öyle bir şey inşallah başınıza gelmez. Sizi “Harbiden ya! Ne yapardım?” sorusundan hemen alayım öncelikle. Böyle bir durumda elimizden bir şey gelmez, kimse de bu duruma düşmek istemez ama çoğu insanın böyle bir fantezisi olacak ki, günümüzde survival oyunlar yani hayatta kalma esaslı oyunlar şahlanmış durumda. Herkes bir tutturmuş “Benim yaptığım oyunda hayatta kalmaya çalışacaksınız. Survival oyunlar içinde birinci olacağım.” diye. Bunların kaç tanesi burada bahsetmeye değer o konu şimdilik bizi aşar. O yüzden ben konumuz olan Ark Survival Evolved oyun incelemesi hakkında konuşmaya başlasam daha iyi olacak.

Şundan da söz etmeden geçemeyeceğim ki Resident Evil VII: Biohazard Oyun İncelemesi ve Gameplay Videosu‘nu incelemeden geçmeyin. Baştan uyarayım, bu oyun saatlerinizi yiyecek. Öyle hafta sonu 1-2 saat oynayıp stres atayım diyorsanız baştan anlaşalım, bu oyundan uzak durun. Stres falan atmaya yardımcı da değil, bizzat stresin kaynağı olması da cabası. Lafı daha fazla uzatmayayım zaten aşağıda uzun uzun konuşacağız. İşte karşınızda Ark Survival Evolved oyun incelemesi…

ARK Survival Evolved Oyun İncelemesi – Gameplay Videosu


Ark Survival Evolved Hikayesi

Benim incelemelerimin artık adeti oldu, gene oyunumuzun hikayesi ile başlayalım. Öncelikle spoiler veriyorum; bu oyunun hikayesi yok. Evet, oyunumuz hikaye ve anlatım olarak bir şey içermiyor. O yüzden bu başlıkta sadece oyunun evrenine değineceğim. Ark Survival Evolved, dinazorların ve bilumum tarih öncesi hayvanların hüküm sürdüğü bir adada geçiyor. Bizden, yani oyunculardan da istenen şey bu son derece tehlikeli adada ne gerekiyorsa onu yaparak hayatta kalmamız. Belki de verdiğim paraya en çok acıdığım nokta burası. Oyunda hikaye yok. Gerçi çok oyunculu mantıkla geliştirilmiş bir oyundan hikaye beklemek olmazdı, değil mi? Bir saniye! Ark Survival Evolved Çok oyunculu mu? Biz en iyisi Ark Survival Evolved Oyun İncelemesi yazımıza oynanış ile devam edelim.

Ark Survival Evolved Oynanış

Evet, geldik işin uzun kısmına, sevgili oyun severler. Oyunda hikaye yok dedim ama başında saatler harcamamın nedeninin Ark Survival Evolved oynanış mekanikleri olduğunu anlamışsınızdır. Klasik cümleler ile başlayalım öyleyse. Ark Survival Evolved bir açık dünya, çok oyunculu, survival oyunudur. Yani, özgürce hareket edebilediğimiz bir haritada, internet üzerinden oynayarak diğer insanlarla beraber hayatta kalmaya çalışıyoruz. Hayatta kalmaya çalışmaktan kastım sadece yiyecek ve su bulmak değil. Vahşi hayata ve en önemlisi diğer insanlara dikkat ederek tabiri caizse kelle koltukta geziyorsunuz.

Ark Survival Evolved bir survival oyunundan ne istiyorsanız size sunuyor. Oyunumuz öncelikle sizden bir karakter yaratmanızı istiyor. Cinsiyetinden omuzlarının ne kadar geniş olacağına kadar seçenek sunan karakter yaratma ekranından sonra gözlerinizi açıyorsunuz ve bam, bir bakmışsınız ölmüşsünüz. Şaka bir yana oyunda çok öleceksiniz. Neyse, oyunda gözlerinizi açtıktan sonra tamamıyla silahsız ve eşyasız bir şekilde bu vahşi adada maceranız başlıyor.

Oyun bir “FPS” yani karakterin gözünden gördüğünüz bir yapım. Oyun size hiçbir bilgi vermiyor bu da gerçekliği önemli ölçüde arttıran bir unsur. Başlar başlamaz içgüdülerinizi dinleyerek bir şeyler yapmanız lazım. Öncelikle ufak ufak malzeme topluyorsunuz. Oyunda toplayabileceklerinizin bir sınırı yok. Odundan taşa, Yapraktan meyvelere, madenden meyvelere kadar her şey sizin için. Bunlar en başta odun, taş gibi basit şeyler oluyor ve bir aletiniz olmadığı için de yumruklarınızdan başka güvenecek dostunuz da yok. Yaptığınız ilk baltadan sonra bir sevinç alacak sizi ama sakın zafer sarhoşu olmayın. Sizi orada yaşatmak istemeyen bir sürü unsur var.

Dahası

Oyunda içinde bulunduğumuz adada yapımcılar vahşi hayat için bir ekosistem yaratmaya çalışmışlar. Zenginlik olarak gayet tatmin edici olsa da yapay zeka olarak biraz bocaladığını itiraf etmem gerekiyor. Karşılaştığımız hayvanlar bir kere tarih öncesinden kalmalar yani boyut olarak bayağı ürkütücüler ama günümüzde olduğu gibi bu hayvanların da etoburu, otoburu mevcut. Otoburlar sizin için et kaynağı iken, siz de etoburlar için kolay bir yemeksiniz. Siz istemeseniz de peşinize düşecekler. O yüzden ben meyve ile idare ederim kimseye bulaşmam onlar da bana bulaşmasın diyorsanız hüsrana hazır olun.

Hayvanların belli bölgeleri var genelde hepsi kendi bölgelerinde takılıyor ama arada sizin veya başka bir avlarının peşinden gelirken kendi bölgelerinden bayağı uzakta da görüldükleri oluyor. Ekosistem mantığının bocaladığı nokta ise hayvanların bir bakıyorsunuz birbirleriyle savaşırken bir bakıyorsunuz kardeş kardeş yürüyorlar noktasına gelecek kadar sapıtan yapay zeka. Ne olacağını tam kestiremediğiniz gibi gerçekçiliği de baltalayan bir unsur. Hayvanlardan bahsettiğime göre Ark Survival Evolved oyun incelemesi yazımıza seviye sistemi ile devam edelim.

Ark Survival Evolved Çoklu Oyuncu

Oyunda bir de seviye sistemi mevcut. Hayatta kalmak adına yaptığınız her şey ama her şey size bir deneyim puanı sağlıyor ve seviye atlıyorsunuz. Seviye atladıkça kendinizi daha da güçlendiriyorsunuz ve daha iyi alet edavat ve ekipman üretmeyi öğreniyorsunuz. Yani oyunda yaptığınız ve topladığınız hiç bir şey boşa değil. Hepsi kendinizi geliştirmeniz ve yeni ekipmanlar yapabilmeniz için. Her seviye atladığınızda yaklaşık 5 seviyede bir yapabildiğiniz aletler daha teknolojik ve modern oluyor. Taş baltadan başlayıp roket atara kadar ilerleyebiliyorsunuz hatta daha da gaza gelirseniz lazer silahları bile varmış oyunda.

Tabi seviye sistemi olunca ve diğer oyuncular da size saldırabilince dengesizlikler olmuyor değil. Oyundaki en tehlikeli düşmanlar ne dinozorlar ne de açlık susuzluk. En tehlikeli düşmanlar sizin gibi oyunu oynayan diğer insanlar. Elinizde yeni yaptığınız balta ile gezerken piyade tüfeğini çoktan icat etmiş biri sizi alnınızın ortasından şak diye vurabilir. Burada onların insafına kalmışız yapacak bir şey yok ama yalnız dolaşmak zorunda değilsiniz. Arkadaşlarınız veya oyunda tanışacağınız insanlarla kabile kurabilir ve beraber gelişebilirsiniz.

Şimdi gelelim oyunun en büyük satış reklamına; dinozor evcilleştirme ve onlara binebilmeniz. Saldırdığınız hayvanları öldürmemeyi seçerseniz hayvanlar bilicini kaybediyor ve biz o hayvanın yediğine et veya meyve veriyoruz ona. Seviyeniz ne kadar yüksekse evcilleştirme şansınız o kadar yüksek oluyor. Ürettiğiniz eğer de eyer hayvana uygunsa ona takıyorsunuz ve biniyorsunuz işte bu kadar. Basit ama eğlenceli olmuş. Daha anlatacak çok şey ama hadi onlar da sürpriz olsun size. Yazıyı haddinden fazla uzatmayalım. Ark survival Evolved oyun incelemesi yazımıza grafikler ile devam edelim.

Ark Survival Evolved Grafikleri ve Teknik Özellikleri

Ark Survival Evolved oyun incelemesi yazımıza son hız devam edelim. Yine spoiler veriyorum grafikler şahane! Işıklandırma, detay oranı, uzağı görebilme oranı dillere destan ama bu da yüksek bir sistem gereksinimiyle geliyor. İnanmayın siz o minimum sistem gereksinimlerine. Bu oyunu oynamak istiyorsanız güçlü bir bilgisayarınız olmalı yoksa oyunu çalıştıramazsınız bile. Bir de iyi bir internet bağlantınız olması lazım yoksa oyun kasım kasım kasılıyor siz de sinir krizlerinden bilgisayara ateş ediyorsunuz. Oyunun en kötü yönleri de bu. Tabi Ark Survival Evolved single player yani tek kişilik oynama seçeneği de mevcut. İnternetten kaynaklı kasılmalar doğal olarak burada yok ama o da pek eğlenceli olmuyor.

Kapanış

Hepsi bu kadar sevgili oyun severler. Daha yazmak istediğim dolusuyla şey var ama sizi çok sıkmadan özetleyeyim dedim. Özeti bu artık oyunun içeriğini siz düşünün. Ark Survival Evolved oyun incelemesi yazımızın sonuna geldik. Genel hatlarıyla eğlenceli ama çok vaktinizi alan bir yapım. Son olarak Ark Survival Evolved fiyatı da 50 TL olduğu söylensin akıllarda soru işareti kalmasın. Hepinize iyi oyunlar 🙂

Oyun Notu: 7.5/10

ARK Survival Evolved Gameplay Videosu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here