Ana sayfa Hastalıklar Ateş Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler – Bebekler, Çocuklar ve Yetişkinler İçin Ateş...

Ateş Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler – Bebekler, Çocuklar ve Yetişkinler İçin Ateş Düşürme Yöntemleri

411
Ateş düşürmek için yapılması gerekenler
Ateş düşürmek için yapılması gerekenler

Çok kötü bir durumdur ateşli hastalık. Sıcak ve soğuk hissi adeta birbirine girer. Vücut sıcakken üşüme hissedersiniz. Bir an önce ateş düşürmek için uğraşır, iyi hissetmek istersiniz. Tabi birçok evde yapılabilecek yöntemler de bulunuyor; sirkeli su, limonlu çorap vb. Özellikle bebeklerde ateş düşürmek için limonlu çorap hazırlamak oldukça bilindik bir durumdur. Bebekler için daha ayrıntılı ateş düşürme yolları da bulunuyor. Peki yetişkinlerde ateş düşürmek için ne yapmalı? Araştırmadan yan etkileri ve durumunuza uygunluğu bilinmeden çeşitli ilaçlar kullanılabiliyor. Tabii ki ilk tavsiyemiz bir doktora görünmeniz olacaktır. Fakat, eğer aşırı derecede olmayan bir ateş söz konusu ise ateş düşürmek için yapılması gerekenler ve birkaç doğal tedavi yöntemi bulunuyor;

Ateş düşürmek için yapılması gerekenler

1. Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Dinlenme neredeyse her hastalık için temel iyileşme kuralıdır. Ayrıca dinlenme, bedeni onararak iyileştirmeyi sağlar. Dinlenmeyle beraber gelen bir uyku da beyin dokularının iyileşmesini sağlayan hormonların salgılanmasını sağlar. Uyku esnasında vücudunuz virüslerle ve bakterilerle savaşmak için daha fazla akyuvar (beyaz kan hücresi) üretir. Bu da zaten tam ihtiyacınız olan şeydir. Kısacası ateş durumunda uyumuyorsanız ateşinizin düşme süresi biraz daha uzayacaktır. Özellikle geceleyin 7-9 saat arası uyku almaya çalışın.

2. Bol İçecek Tüketin

‘Ateş nasıl düşürülür?’ sorusunun da bir başka cevabı bol sıvı tüketmektir. Hidrasyon önemlidir çünkü sıvılar iyileşme sürecine toksinleri atarak katkıda bulunur. Çocuklarda ateş düşürme yolları ise glikoz düzeylerini kontrol altında tutmaktan geçer. Meyve ve meyve suyu verilerek ateşin düşürülmesi mümkün olabilir. Fakat aşırıya kaçmak da iyi olmamakla beraber meyve suyuna biraz da su eklenerek verilebilir. Tüm bunların yanında spor içecekleri, enerji içecekleri vb. içeceklerden kaçının. Bu tür içecekler içerisinde fazlaca kimyasal ve iyileştirmeyi geciktiren şeker bulundurmalarından dolayı ters etki yapabilir.

3. Hafif Besinler Tüketin

Yüksek ateş durumunda iştahınızın kesilmesi normaldir. Özellikle kusma da varsa hafif ve az yağlı besinler tüketmek daha faydalı olacaktır. Doğru beslenmek hem hastalık durumunda hem de normal zamanda yapılması gereken en iyi şeylerden biridir. Fakat ne kadar doğru beslendiğiniz konusunda kararsızsanız besinlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar makalemize de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca yukarıda içecekler kısmında belirttiğim gibi yiyeceklerde de daha az şeker tüketimi ateş düşürmek için her zaman daha etkili olacaktır.

4. Probiyotik Bakımından Zengin Besinler Tüketin

Yüksek ateş durumunda bağışıklık sisteminizin de tehlikede olduğunu biliyor muydunuz? Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olduklarından dolayı hastalık esnasında bile probiyotik açısından zengin gıdalarla beslenmek bu durum için faydalı olacaktır.

5. Ilık Bir Duş İyi Gelecektir

Ne çok sıcak ne de çok soğuk bir duş ateşin çıkması durumunda önerilmez. Ilık bir duş ile ateşin düşürülmesine yardımcı olabilirsiniz. Ateşliyken özellikle yapılan hatalardan birisi de buz kullanmak. Bu tür alışkanlıkları bırakarak neyin faydalı ya da neyin zararlı olduğunu iyice araştırarak doğal tedavi yöntemlerine başvurmalısınız.

6. Üst Üste Birçok Şey Giymeyin

Yetişkinlerde ateşin çıkması ve istirahatte, özellikle bebeklerde ateş çıkması durumunda üst üste giysiler ve battaniye üstüne battaniye kullanımı kesinlikle zararlıdır. Üşüme hissinden sonra yapılan bu gibi hareketler ateşi düşürmek niyetinde yapılsa da bunun tam tersine ateşi daha da çıkarabilir. Siz, çocuğunuz veya bebeğiniz dahi bu durumda olsanız bile yapacağınız en doğru hareket üstünüze bir kat hafif bir giysi ve bir battaniye almak olacaktır. Yeterli ortamı sağladıktan sonra bir uyku çekmeniz iyileşme sürecine katkıda bulunacaktır. Giysi ve battaniyenin yanı sıra bulunduğunuz ortamın da oda sıcaklığında olması en idealidir. Ayrıca bebeklerde ateş veya çocuklarda ateş düşürme yolları aramadan önce bir doktora başvurmanız daha doğru olacaktır. Çünkü özellikle 3 aylık veya daha küçük bebekler için durumun ciddiyeti daha yüksek olabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here