Ana sayfa Aile & Hamilelik Baby Shower Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Zaman Yapılır? Malzemeleri Nelerdir? “Süsleri -Elbiseleri...

Baby Shower Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Zaman Yapılır? Malzemeleri Nelerdir? “Süsleri -Elbiseleri – Oyunları – Kıyafetleri -Davetiyesi”

659
Baby shower nedir
Baby shower nedir

Baby shower nedir?, nasıl yapılır?, malzemeleri nelerdir gibi birçok detayı sizlerle paylaşacağız… Amerika’dan gelen yeni trendlerden birisi de Baby Shower partisi. Hepimizin en az 1 kere duymuş olduğu Baby Shower Partisi,  yani Bebek İçin Hediye Partisi Türk kadınlarının da fazlaca dikkatini çekmişe benziyor. Ayrıca yeni trend olan Kız mı Erkek mi Partisi – Gender Party‘e de bir göz atmanızı öneririm.

Baby Shower deyince; anne adayına motivasyon, bebek gelmeden son eğlenmeler, parti var gidelim gibi bir anlam geliyorsa aklınıza yanılıyorsunuz efendim 🙂  Baby Shower partisini merak edenler için derlediğimiz yazımızla sizlere faydalı bilgiler ve fikirler için hadi başlayalım…

Baby Shower Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Zaman Yapılır? Malzemeleri Nelerdir? “Süsleri -Elbiseleri – Oyunları – Kıyafetleri – Davetiyesi”


Baby Shower Nedir? – Baby Shower Ne Demek?

Bebeğe hazırlık, Bebeğin İhtiyaç Partisi, Bebeğim Hoşgeldin gibi bilinse de Baby Shower’ın Türkçe karşılığı Bebek İçin Hediye Yağmuru anlamına geliyor.

Anne adayının bebeğiyle geçireceği yoğun zamandan önce minik bebeğin ve annenin ihtiyacını karşılamak amacıyla düzenlenen Baby Shower Türk adetlerinden bebek doğduktan sonra götürülen hediyelere benziyor ama  hediyelerin önceden verilmesi anne babaya bebek doğmadan alınarak ilaç gibi geliyor.

Baby Shower Nasıl Yapılır? 

İlk ve en önemli kısmı anne adayının partiyle bir ilişiği olmaması diyerek başlayalım. Peki kime düşüyor bu görev? Tabii ki anne adayının en yakın arkadaşına 🙂

Anne adayının en yakın arkadaşı geliyor anneye Baby Shower Partisi düzenlemek istediğini söyleyip anne adayından bebek ihtiyaç listesi hazırlamasını istiyor ve davetlilere mail yoluyla listeyi iletiyor.

Baby Shower Hediyeleri – Baby Shower Süsleri

Amerika’da gelenekselleşmiş Baby Shower bizim bebek görmelerimize benziyor, parti olsa da olmasa da bebeğe hediyeler alınıyor. Farkı ise annenin Baby Registry adı verilen, yani bebeğin ihtiyaç listesini partiyi organize eden kişiye vermesi.

Baby Shower Hediyesi Listesi

Baby Shower Malzemeleri

-Ailenin en çok ihtiyacı olan ve ilk sıraya yerleşmesi gereken bebek bezi 🙂 Bunun için güzel fikirler de mevcut ‘Bez Pasta’.

-Bu bez pastayı nereden temin edebilirim derseniz bez pastacı sayfasını ziyaret edebilir ya da kendi bez pastanızı kendiniz yapabilirsiniz.

 • Çeşitli bebek kıyafetleri de listenin vazgeçilmezi… Tabi ki farklı boyutlarda almakta fayda var, malum bebekler hızlı büyüyor ve kimi zaman bir kıyafeti ikinci kez giyme şansı olmuyor…
 • Hastane çıkışı seti… Hem bebeğe hem anneye bu seti almak büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • Bebek arabası, oto koltuğu, mama sandalyesi, ana kucağı, salıncak…
 • Bebeğin genel ihtiyacı olan biberon seti, bornoz, havlu, termometre, telsiz gibi hediyeler de favoriler arasında.
 • Bebeğin odası için oyuncaklar da tercih edilebilir
 • Bebeğinin doğum tarihi doğum saati ve ilk eşyaları için tablolar da ebeveynlerin sonsuza dek ilk anılarını saklamasına yardımcı olacaktır.

Sizler de böyle bir anı tablosuna sahip olmak isterseniz Sürprizler Dünyası Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz 🙂

Baby Shower Nasıl Yapılır?- Baby Shower Ne Zaman Yapılır?

Başta da demiştik bu işi anne adayının en yakın arkadaşı veya arkadaşları tarafından düzenleniyor, anneye gelip eğlenmek kalıyor 🙂

 • Öncelikle partiyi evde mi yoksa dışarıda mı yapacağımıza karar veriyor, ya organizasyon şirketiyle işlerimizi kolaylaştırıyor ya da ev partisi düzenleniyor.
 • Baby Shower’ın yapılacağı tarih belirleniyor. Anne adayının hazırladığı ihtiyaç listesi ve davetiyeyle konuklara iletmeniz gerekiyor.
 • Parti temasını belirliyor ona göre hazırlıklar devam ediyor.
 • Yemek için bir catering firmasıyla anlaşılıyor veya yemek listesini kendiniz hazırlıyorsunuz.
 • Davetlilere bu güzel anıyı hatırlatmak için hediyelik eşyalar hazırlanıp dağıtılıyor. Hediye fikirleri için Sürprizler Dünyasını ziyaret edebilirsiniz.
 • Bu güzel anları ölümsüzleştirmek için fotoğrafçı ayarlamak ya da bu görevi üstlenecek bir arkadaşınız da partinin vazgeçilmezi diyebilirim.

Baby Shower Oyun Listesi – Baby Shower Oyunları Nasıl Oynanır?

Hediyelerimizi verdik ee bitti mi? 🙂 Hayır tabi ki… Sıra geliyor anne ve misafirleri gülümsetecek eğlendirecek anlara…

İşte Baby Shower oyunları;

 • Anne adayının göbeğinin genişliğini tahmin etme oyunu en favorilerden… Basit bir kurdele alınıyor ve konuklara dağıtılıyor. Konuklar tahmin ettiklerini kesiyor ve en yakın kesene ufak hediyeler veriliyor.
 • Bebek maması tadına bakma… Bu da eğlenceli oyunlar arasında yer alıyor. Konuklar mamaların tadına bakar ve içinde ne olduğunu bilmeye çalışır.
 • Ünlü bebek ve anneleri bir kağıda hazırlanır, konuklardan eşleştirmesi istenir ve en çok bilen kazanır. 🙂
 • Biberonlarla süt içme yarışı… Konuklara biberonlarla süt verilir ve en hızlı içen kazanır.

En trend oyunlar dışında bunlar gibi oyunları kendiniz de üretebilir, konukların eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Şimdiden Baby Shower partinizin güzel geçmesi dileğiyle. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here