Ana sayfa Hastalıklar BASO (BAS, Bazofil) Düşüklüğü Nedir? – Neden Olur? – Belirtileri ve Tedavisi

BASO (BAS, Bazofil) Düşüklüğü Nedir? – Neden Olur? – Belirtileri ve Tedavisi

2062
Baso düşüklüğü
Baso düşüklüğü

BASO Düşüklüğü Nedir?

BASO düşüklüğü, vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı olması gerekenden daha az bazofil bulunması durumudur. Tıpta bu duruma bazopeni adı verilir.

Kanda BASO düşüklüğü nedir sorusunun kısaca tanımını yaptığımıza göre isterseniz konuyu derinlemesine işlemeye başlayalım.

BASO Değeri Nedir? – BASO Kan Değeri Nedir?

BASO değeri, vücudumuzda yer alan ve bakteri mikrop gibi dış tehditlere karşı savaşmakla yükümlü WBC hücrelerine verilen addır.

BASO kan değeri, tam kan sayımı testlerinde WBC’nin altında bulunan vücuttaki bazofil sayısını gösteren değere verilen addır.

BASO Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Kan tahlili BASO düşüklüğü genellikle tıpta çok önemli sayılmayan bir durumdur. Bazofil, kanımızda en az bulunan WBC tipi hücredir. Böyle olduğundan dolayı da kanda BASO düşüklüğü yaşandığı zaman diğer hücreler bu açığı bir süreliğine kapatabiliyor. Yani eğer hemogram BASO 0 çıktıysa endişelenmenize gerek yoktur.

Sonuç olarak, kanımızda bulunan bazofil oranı o kadar düşüktür ki bazı durumlarda alınan kan örneğinde hiç çıkmama olasılığı oluyor. Ancak birden fazla kan testinde bu durumla karşılaşıldıysa bu durum başka daha ciddi bir durumun göstergesi olabiliyor. Bundan dolayı doktorunuz durumdan emin olmak için sizden bir de özel BASO tahlil ister. Bu tahlilde sadece vücudunuzdaki bazofil sayısına bakılır.

BASO Düşüklüğü Neden Olur?

Hemogram BASO düşüklüğü bir çok farklı sebepten kaynaklanabilir. Alerji, sigara, bağışıklık sistemi yetmezliği vb. Aşağıda verdiğimiz bazofil düşüklüğü nedenleri listesini inceleyebilirsiniz.

BASO Düşüklüğü Nedenleri

  • Sigara
  • Otoimmün rahatsızlıklar
  • Bağışıklık sistemi yetmezliği
  • Belli yiyeceklere karşı alreji (ör: Istakoz)
  • HIV/AIDS
  • Astım ilaçları
  • Kemik iliği kanseri

Fark edebileceğiniz gibi sigara ve alerjiler dışındaki nedenlerin hepsi hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda belirtmeliyiz ki yukarıda örnek olarak sıraladığımız hastalıklar bu duruma sebep olan hastalıkların tamamı değildir. Biz sizler için sadece en sık görülenleri sıraladık.

Bazofil değerinin düşüklüğü her ne kadar çoğu zaman rahatsız gibi görünse de eğer ard arda birden fazla tam kan sayımı testinde karşınıza çıktıysa, bu durum yukarıda belirttiğimiz hastalıklardan kaynaklanmış olabilir.

Bu kadar anlattıktan sonra elbette merak ediyorsunuzdur. Ne kadar az olursa düşük olur. Daha fazla merak etmenize gerek yok çünkü aşağıdaki başlığımızda biz tam da bunu anlattık, hadi hemen göz atalım.

BASO Değeri Kaç Olmalı?

BASO değeri hakkında yazdığımız makalemizde verdiğimiz bir bilgiyi hatırlıyorsanız değerlerin oldukça az olduklarından bahsetmiştik. Makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bazofiller vücudumuzda en az bulunan WBC türü hücrelerdir ve sayıları kanın mikro litresi başına 300’ü geçmez. Bu oldukça az bir sayı olarak gözükse de bu sayıyı geçtiğinde vücudumuz kendi kendi yok etmeye başlar. Bu sebeple 300 değerinin oldukça büyük bir rakam olduğuna kanaat getirmiş oluyoruz. Bundan dolayı bazı bazofil nedir kan tahlili sayıları BASO 0 olabiliyor.

Sadece bir hemogram testinde sayınız düşük çıkarsa dikkate almamanızı belirtmiştik. Sayıları o kadar az olduğundan dolayı bazen alınan kan örneğinden hiç çıkmama olasılıkları bulunmaktadır.

BASO Düşüklüğü Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalık için de yediğiniz anda sizi anında iyileştirecek bir yiyecek ya da içecek bulunmamaktadır.

Siz en iyisi hasta olmadan önce gerekli besinleri tüketin. Bu tavsiyemizi destekleyecek nitelikte olan aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bazofil oranınızı normal seviyelerde tutmanıza yardım edecek besinlerin bir listesine de bir göz atalım.

BASO Düşüklüğü Tedavisi Besinleri

Yoğurt

Atalarımız boşuna dememiş; yoğurt her derde devadır diye. Diğer faydalarının yanı sıra yoğurt, vücudumuzda bulunan bazofil miktarını dengede tutmayı sağlıyor. Hele bir de sarımsaklı yerseniz bin bir derde deva olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bu da bizi listemizdeki ikinci besine götürüyor.

Sarımsak

Her ne kadar yedikten sonra ağızda istenmeyen bir koku bıraksa da tıpkı soğan gibi sarımsak da vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye birebirdir. Tabi bağışıklık sisteminin içine bazofil de dahil.

Kuru Üzüm

İçinde bakır minerali bulunduran kuru üzüm halk arasında kan yapıcı olarak bilinir. Sonuçta bazofil de bir kan hücresi olduğuna göre herhalde bu konudaki önemi de anlaşılmıştır.


Kaynak

HealthLine

WikiZero

HealthBlurbs

Quora

MSDManuals

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here