Ana sayfa Hastalıklar Bebeklerde Lenfosit (LYM) Yüksekliği Nedir? – Neden Olur? – Lenfosit Değeri

Bebeklerde Lenfosit (LYM) Yüksekliği Nedir? – Neden Olur? – Lenfosit Değeri

3648
Bebeklerde Lenfosit Yüksekliği
Bebeklerde Lenfosit Yüksekliği

Bebeklerde Lenfosit Yüksekliği Nedir?

Bebeklerde lenfosit yüksekliği, iç ya da dış etkenlerden dolayı bebeklerde olması gerekenden daha fazla lenfosit bulunmasıdır. Tıpta bu hastalığa verilen isim lenfositoz‘dur.

Bu konuya LYM yüksekliği nedir? makalemizde değinmiştik. Fakat bebekler üzerindeki etkileri üzerine bir makale yazmanın da faydalı olacağını düşündük.

İsterseniz LYM yüksekliği bebeklerde neden yaşanırmış etraflıca işlemeye başlayalım. Ancak bundan önce bilmeyenleriniz için LYM nedir? az biraz üstünden geçelim.

Kandaki LYM Nedir? – LYM Kan Değeri Nedir?

Kandaki LYM, vücudumuzda bulunan 5 akyuvar hücre tipinden biridir. Açılımı lymphocytes‘dir. Bu terimin Türkçe karşılığı ise lenfosit‘dir.

Lenfositlerin vücudumuzdaki görevi bakterilere ve enfeksiyonlara karşı savaşmaktır. Bunun dışındaki görevleri de vardır elbette. Yine de bu ikisi en önemli görevleri sayılabilir. Yalnız antikor üretmelerini başlıca görevi sayabiliriz.  

Lenfositlerin iki farklı türü vardır. Bunlar:

  • B tipi lenfosit: Bu tür hücreler vücudumuza dışarıdan gelen bakteri ve enfeksiyon gibi tehditlerle karşı direnip savaşır.
  • T tipi lenfosit: Bu tür hücreler ise vücudumuzda bulunan iç tehditlere karşı savaşır.

Eğer nedir bu iç tehditler diye soracak olursanız hemen onun da yanıtını verelim; T tipi lenfosit hücrelerinin savaştığı iç tehditler, kanser tipi hücreleri diğer hücrelere sıçramadan önce öldürmektir.

Aşağıda verdiğimiz tablomuzda yetişkinler için LYM nedir kaç olmalı sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Lenfosit Normal Değeri Tablosu

TestYetişkinlerde Normal Hücre SayısıYetişkinlerde Normal Değer AralığıDüşük SeviyeYüksek Seviye
Lökosit (WBC)4,500 - 10,000 (4.5 - 10.0) Lökosit/mcLTüm kanın %1'ini oluştururmcL başına 2,500'den az Lenfosit olduğunda tehlikelidirmcL başına 30,000'den fazla Lenfosit olduğunda tehlikelidir
Lenfosit (LYM)800-5000 (0.8-5.0) Lenfosit/mcLBütün Lökosit hücrelerinin %18 - %45 arasındamcL başına 800'den az Lenfosit olduğu durumdamcL başına 5000 den fazla Lenfosit olduğu durumda

LYM kan değeri nedir sorunuzu cevapladığımıza inanıyoruz. Eğer konu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu konuyu daha derinlemesine işlediğimiz LYM nedir? makalemize de göz atmanızı öneririz.

Bebeklerde LYM Yüksekliği Neden Olur?

Bebeklerde lenfosit yüksekliği birden fazla sebepten kaynaklanmış olabilir. Ancak şunu belirtmeliyiz ki bebeklerde lenfosit normal değeri bir yetişkinde olduğundan kat ve kat fazladır.

Yukarıda verdiğimiz tabloya ve bir de aşağıda verdiğimiz bebeklerde hemogram değerleri listesine bakarsanız bir yetişkinde 5000’den fazla olması hastalık seviyesinde kabul edilebilecek bir durumken, bebekler yaklaşık 9000 lenfosit sayısı gibi bir değerle dünyaya gelebiliyor.

LYM Değeri Listesi

  • 0 – 6 altı günlük: %26-36 (2000-11000 LYM)
  • 7 – 13 günlük: %36-46 (2000-17000 LYM)
  • 1 – 5 aylık: %43-53 (2500-16500 LYM)
  • 6 – 11 aylık: %45-75 (4000-13500 LYM)
  • 1 – 3 yaş arası: %50-70 (3000-9000 LYM)
  • 4 – 9 yaş arası: %40-60 (2000-8000 LYM)
  • 10 – 20 yaş arası: %25-45 (1500-6500 LYM)
  • 20 yaş ve üzeri: %18-44 (1300-4000 LYM)

Elbette her şeyin fazlasında olabildiği gibi bebekte LYM yüksekliği de bir zarardır. Eğer yukarıda verdiğimiz listedeki 11000 üst değerini geçtiyse bu durum bebeğinizde lenfositoz olduğu anlamına gelir. Bundan dolayı tedavi olması gerekebilir. Aksi takdirde büyürken bağışıklık sistemi hastalıklarına ve enfeksiyon bazlı hepatit gibi hastalıklara yakalanma olasılığında artış görülür.

Bebekte LYM yüksekliği yaşanması bazı durumlarda da iyi sayılabilecek bir durumdur. Bunların sebeplerini hemen açıklamaya başlayalım.

İlk olarak eğer bebekte LYM yüksekliği varsa, bu durum bebeğinizin sağlıklı olduğu ve yakın zamanda yakalandığı bir enfeksiyona karşı savaştığı anlamına da gelebiliyor.

Sonuç olarak bebeğinizin vücudu daha önce böyle bir durumla karşılaşmamış ve aşırı bir tepki verip yeterli olacak seviyeden daha fazla lenfosit üretmiş olabilir. Bu gibi durumlarda eğer doktor kontrolünde zamana bırakılırsa hastalık kendiliğinden iyileşecektir.

İkinci olarak, bebeklerde lenfosit yüksekliği astım göstergesi olabilir. Şimdi bu nasıl iyi bir durum kabul edilebilir diyebilirsiniz haklı olarak. Ancak astım hastalığı ergenlik yıllarından önce teşhis edilebilirse tedavi edilebilen bir hastalıktır. Evet doğru okudunuz.

Bir çok insanı hayatları boyunca zor duruma sokan bu hastalık eğer erken teşhis edilirse tedavi edilebilecek ve çocuğunuz koşarken nefes alma krizine girmek zorunda kalmayacaktır. Tabi işin bir diğer yüzü ise, eğer tedavi edilebilen bir astım türü olmayışıdır. Bu durumunda iyi bir yanı vardır, bunu da en azından bu hastalığı doktor kontrolü altında olan bir ortamda öğrendiniz.

Eğer ileride çocuk büyüdüğünde gözünüzün önünde olmayan bir yerde kriz geçirseydi ve etrafında yardım edebilecek birisi olmasaydı bu durum belki içler acısı bir şekilde sonuçlanabilirdi.

Bebeklerde Lenfosit Yüksekliği Astım Belirtisi Midir?

Yukarıda bu konuya az biraz değinmiştik, fakat biraz daha detayına inmek istedik. Öncelikle bu soruya yanıtımız evet, yani bebeklerde lenfosit yüksekliği bir astım belirtisidir.

Lenfositler vücudumuzun bağışıklık sisteminde çok büyük bir rol oynar. Aynı zamanda nefes almamız için de önem teşkil ederler.

Tabi bu durum her astım hastasında LYM yüksekliği olduğu ya da her lenfositoz hastasının astım olduğu anlamına gelmemekte.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, eğer bebeklerde lenfosit yüksekliği varsa bu durum erken astım belirtisi olabiliyor.

Eğer astıma erken yakalanırsa, tedavi edilebilme olasılığı yüksek bir hastalıktır. Ancak bu hangi astım türü olduğuna göre de değişkenlik gösterebilir. Örneğin, eğer bu hastalık sadece belli şeylerin tetiklediği alerjik astım ise tedavi edilebilir.

Astım, akciğerlerde oksijenin kana geçiş yaptığı tomurcuklarda bir anormallik yaşanmasına verilen genel addır. Bazen bu durum bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Ayriyeten tomurcuklardaki havanın geçişinin kısıldığı alan küçülerek, vücuda giren oksijen sayısını azaltabilir. Bazen ise bu durum, vücudumuzun bir maddeye verdiği alerjik bir reaksiyondan da kaynaklanabilir.


Kaynak

NHLBI.NIH

Quora

DoctorsLounge

ScienceDirect

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here