Ana sayfa Pet-rihoo Bebekli Evde Kedi ve Köpek – Bebeklerin Evcil Hayvanlarla Beraber Büyümesinin Ruh...

Bebekli Evde Kedi ve Köpek – Bebeklerin Evcil Hayvanlarla Beraber Büyümesinin Ruh Sağlığına Olumlu Etkileri | Orihoo Özel

339
bebekli evde kedi ve köpek
Bebekli evde kedi ve köpek

Bebekli evde kedi ve köpek beslemek, ebeveynlere ayrı bir sorumluluk getiriyor. Ebeveynseniz, bir evcil hayvan bakımını ve beslenmesini sorumluluklarınız arasına katmak, günlük işlerinize ek olarak size ağır gelebilir. Üstüne üstlük bir bebek sahibiyseniz bu sorumluluk daha da artabiliyor. Fakat yapılan araştırmalara göre bebekli bir evde kedi ve köpek beslemek, bebeğin ruh sağlığına olumlu bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı. Özellikle bebekli evde kedi ve köpek beslemek bebeğin duygusal zekasını(EQ) geliştiriyor. Edinilen bir başka bilgiye göre de, IQ seviyesi öğrenme yoluyla sonradan artırılamıyor, fakat duygusal zeka(EQ) küçük yaşlarda öğrenme ya da uygulama yoluyla geliştirilebiliyor. Bunun en güzel örneği de bebekli evde kedi ve köpek beslemek. Bebeğinizin evcil hayvanlarla beraber büyümesi, onu merhametli ve duygusal zekası yüksek bir birey yapıyor.

Bebekli Evde Kedi ve Köpek Beslemenin Etkileri

Merhamet Duygusunu Geliştiriyor

Bebekli evde kedi ve köpek beslemek paylaşma duygusunu ve merhameti arttırıyor. Evde yemek yerken ebeveynlerin yemeklerini evcil hayvanlarla paylaşması ve bebeğin de bu davranışı görmesi, onu bu konuda paylaşım ve merhamet duyguları gelişmiş bir birey yapıyor.

Kendine Duyduğu Saygıyı Geliştiriyor

Evcil kedi ya da köpekli bir evde, çocuğun küçük yaşta olmasına rağmen emekleyerek bir su kabını hayvanın önüne sürüklemesi davranışı ve hayvanın da bu hareketten sonra suyu içmesi, bebeğe bir başarı hissi veriyor. Buna benzer olaylardan sonra çocuk kendisinin dışarıdan bağımsız bir iş yapabildiğini hissediyor ve bu işte yetkin olduğunu düşünmeye başlıyor. Bunu yapabilme duygusu da çocuğun kendine olan öz saygısını, yani kendine olan saygısını arttırıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, okullarından edinilen bilgilere göre evde evcil hayvanlar ile büyümüş çocukların kendilerine olan saygıları,  evinde evcil hayvanlarla büyümemiş çocuklara nazaran çok daha yüksek.

Zihinsel Gelişime Katkı Sağlıyor

Araştırmalara göre, evcil hayvanlarla beraber büyümüş bebeklerin, konuşmayı öğrenme süreçlerinde evcil hayvanlara bir şeyler söylemeye çalışması, yönlendirmesi ve oyun oynamasının zihinsel gelişimlerini  olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır.

Stresi Azaltıyor

Anketler sonucu ulaşılan bilgilere göre, evine stresli bir şekilde giden birçok insan var. Anketin sorusu ise “Stresli bir günde evcil hayvanınızla ilgilendiğinizde stresinizin azaldığını hissediyor musunuz?” İnanamayacaksınız belki ama oran %95’in üzerinde olumlu cevap alınıyor. Unutmayın, bir derdiniz var ise evcil hayvanlar iyi birer dinleyicidirler. Büyük oranda rahatladığınızı ve stresinizin azaldığını hissedeceksiniz.

Yaşam Döngüsünü Anlamada Etkili

Çocuklara ölümle ilgili bir şeyi annenin veya babanın anlatması, çocuğun psikolojisini düşünecek olursak çok zorlayıcı olabilir. Fakat çocuklu yada bebekli evde kedi ve köpek beslenmesi, ölüm gibi hayatın gerçeklerini anlatmada oldukça yardımcı oluyor. Evcil hayvanda onun hayatının her evresini (doğma, büyüme, beslenme, üreme, ölme) gören çocuklar ya da bebekler bunların doğal olaylar olduğunu daha küçük yaşlardan öğreniyor. Tabii ki ölümün acı ve üzücü bir olay olmasını da çevresindeki ebeveynlerinden gören çocuğun bu tür acıma ve üzülme duygularını da gelecek hayatı açısından kontrol altına alabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here