Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Besinlerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Besinlerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

414
Besinlerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Besinlerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Birçok insanın besinlerle ilgili bildiği doğruları değiştirme zamanı. Araştırmalara göre, besinlerde zararlı olarak bilmediğimiz fakat zararları saymakla bitmez. Besinlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar konusunda yaptığımız araştırmada karşılaştıklarımız;

 

Besinlerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar 

1. Kanıtlandı, Doymuş Yağlar Gerçekten Zararlı

Günümüzün sinsi besini doymuş yağlar! İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre doymuş yağ içeren besinlerin kullanımını azaltmak kalp damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. Fındık, ceviz, çekirdek, avokado, deniz ürünleri gibi içerisinde kendi yağlarını barındıran besinler tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

2. Bazı Yağlar Sizi Fit Tutar

İspanya Barselona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre doğru yağ seçimi yapmak sağlığınızı ve kilonuzu fit tutacaktır. Bu araştırma, 3 gruba ayrılan 7400 erkek ve bayandan oluşuyor. Bir gruba zeytin yağının daha zengin olduğu Akdeniz diyet programı, bir gruba fındığın ağırlıkta olduğu bir Akdeniz diyet programı ve son gruba da az yağlı bir diyet programı uygulanmıştır. Sonuç ? Zeytin yağlı diyet programı uygulayan grup 5 yıllık araştırma süresi boyunca neredeyse tüm fazla yağlarından kurtulmuştur. Besinlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar listesinin belki de en şaşırtıcısı yağlar olabilir.

3. Zayıflamak İçin Bakliyat Tüketin

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir yazıya göre, zayıflamak için başka bir efor sarfetmeden diyet programlarınıza her gün 6 hafta boyunca sadece bir bardağın çeyreği kadar bakliyat (bezelye, mercimek veya nohut) eklemek size yaklaşık 3-4 kilo verdirtecektir.

4. Karbonhidratların Bazı Kanser Türleriyle Bağlantısı

Güncel bir araştırmaya göre kan şekeri seviyenizin fırlamasına sebep olan rafine edilmiş karbonhidratları diyetinizde fazla kullanmanız akciğer kanserine davetiye çıkarıyor, üstelik sigara içmeseniz bile.

5. Paketli ve Şekerli Gıdalar Alırken Bir Kez Daha Düşünün

Kornell Yiyecek ve Marka Laboratuvar’ının 2016 yılında yapmış olduğu güncel bir araştırmaya göre, mutfağında paketli yiyecekler ve şekerli içecekler bulunduran bayanlar, bulundurmayanlara göre yaklaşık 11 kilo daha fazla alıyor.

6. Eğer Sağlığınızı Düşünüyorsanız Fındık ve Ceviz Tüketin

29 farklı çalışmanın analizine göre düzenli olarak fındık tüketmek kansere yakalanma riskimizi %15 ve erken yaşta ölüm riskini %22 azaltıyor. Diyetlerinde fındık kullananların kalp hastalıklarına yakalanma riski %30, kullanmayanlara göre daha az.

7. Günde 8 Bardak Su İçmenize Aslında Gerek Yok

Besinlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında bu maddenin de olabileceğine şaşırmışsınıdır. Hepimiz, günde 8 bardak su içerek sağlıklı kalabileceğimizi söyleriz ama Amerika’da ki Ulusal Akademik Bilimler Girişimi’ne göre bu tamamen doğru bir yöntem değil. Bir insan için günlük tüketeceği sıvı miktarı bir çok değişken faktöre bağlıdır. Yani yapacağınız veya yaptığınız aktiviteye, yaşantınıza göre değişkenlik göstermektedir. Masa başı çalışan biriyle inşaat işçisinin su tüketim oranı kesinlikle birbirinden farklıdır. Kısacası sadece susadığınızda su içmek sizin için yeterli olacaktır.

8. Tuz Dostunuz Değildir

Bu yıl ekim ayında sonuçlanan 25 yıllık araştırma gösteriyor ki çay kaşığının yarısı kadar bile olsa tuz tüketiminizi artırmak erken ölüm riskinizi %12 artırıyor. Tuzlu yiyecekler tüketmek veya yiyeceklerinize tuz eklemek yerine baharat veya sodyum içermeyen bitkilerden eklemek sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

9. Daha Uzun Yaşamak İçin Bitkisel Protein Tüketin

Massachusetts Genel Hastanesi’nde yapılan bir araştırmada, gereğinden çok hayvansal protein tüketmek, özellikle kanatlı hayvan ve balık etinden ziyade daha fazla kırmızı et tüketmek, ortalama bir insana göre daha erken ölüm riski taşıdığını ortaya koymaktadır.

10. Diyet Takviye Haplarından Uzak Durun

Sağlıklı gıda mağazalarında satılan her şey sağlığınız için faydalı olacak diye bir şey yok. Bu yaz Tüketici Raporları’nda yayınlanan bir makaleye göre tonlarca diyet takviye ilaçlarının içinde şiddetli mide bulantısı, kalp problemleri ve kusma gibi olumsuz sağlık problemlerine sebep olabilecek tehlikeli ve kirletilmiş bakteriler bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here