Ana sayfa Alışveriş Bilgisayar Toplama Sitesi – PC Toplama İçin En İyi 4 İpucu

Bilgisayar Toplama Sitesi – PC Toplama İçin En İyi 4 İpucu

453
bilgisayar toplama sitesi
bilgisayar toplama sitesi

Bilgisayar Toplama Sitesi – En İyi Bilgisayar Toplama Sitesi

Bilgisayar toplama sitesi ve önerileri konusunda internette yaptığınız araştırmalar neticesini buldu. Sizler için düşük bütçeli oyun bilgisayarı toplama olayını ele alıyoruz.

Öncelikle bilgisayar toplama sitesi veya siteleri hangileriymiş bunun listesini yapalım dedik:

Yukarıdaki pc toplama sihirbazı siteleri size pc toplarken kolaylık sağlayacak, parçaları daha kolay tanımanıza yardımcı olacaktır. Özellikle tavsiyem en iyi toplama bilgisayar yapma sitesi Teknobiyotik diyebilirim.

Neden oyun oynarız? Çok genel bir soru oldu, farkındayım. Bu soruya cevap arıyor olsaydık yazacaklarım belki bir kitap bile olabilirdi ama merak etmeyin sizi o kadar sıkmayacağım. Basitçe söylemek gerekirse gündelik hayatın stresinden biz nebze olsun kaçmak için, eğlenmek için oyunlara başvururuz. Ama ne yazık ki günümüzde oyun oynamak epeyce maliyetli olmaya başladı.

Doların da yüksek seviyelerde dolaştığı güzel ülkemizde değil oyunlara para vermek, bir bilgisayar edinmek bile benim garip ama güzel insanlarım için eziyet olmaya başladı. Oyunların gittikçe artan sistem istekleri de buna son noktayı koydu.

Bilgisayar toplama sitesi veya sitelerinden bahsettim, sırada siz oyun severlere nasıl cebinizdeki akrebi ürkütmeden güzel bir bilgisayar toplama işine girişilir 4 adımda sizlere bundan bahsetmek istiyorum.

İşte cebinizi yakmayacak, oyun keyfinizi baltalamayacak bir sistem toplama rehberi;

Sistem Toplama Rehberi

Ne İstediğinizi Belirleyin

İyi bir bilgisayar toplama karmaşık bir iş olsa da belli temelleri öğrendikten sonra kağıttan uçak yapmak gibi kendiliğinden olur. Her şeyden önce ne istediğinize karar vermelisiniz. Bu yazıyı okuduğunuza göre pek cep yakmayan bir oyun sistemi istiyorsunuz.

Öyleyse önce ihtiyacımız olan parçalara bakalım. Öncelikle bir anakart, ekran kartı, ram ve güç kaynağı edinmemiz gerek. Anakart bilgisayarın tüm parçalarını taktığımız yüzeydir, tabi onu koyacak bir de kasa lazım ama o her türlü edinilebileceğinden sadece iç sisteme yönelmek istedim. Anakart öncelikle takacağımız parçaları kaldırabilecek durumda olmalı. Fazla teknik bilgiye girmeden direk saadete geleyim, şu an piyasada cebinizi yakmayacak ve oyun keyfiniz için yeterli olacak anakart olarak MSI’ın H110M PRO-VHL Intel H110 Soket 1151 anakartını öneririm. Gerek yeterli ram soketi olsun, gerek boyutu olsun ve en önemlisi fiyatı olsun gayet yeterli.

Anakartımızı aldık, evimize geldik. Şimdi parçaları takmaya ve sistemi toplamaya başlayalım. Ram, birçoğumuz ve birçok günümüz oyunu için sadece sayıdan ibaret ama sayısından ziyade özelliğini de yok sayamayız. Güzel bir şekilde hem işlem yapabilmeniz hem de oyun oynayabilmeniz için Kingston 8GB HyperX FURY Black Series DDR4 gayet iyidir. 8 GB olması gözünüze az gelirse 16 GBlık versiyonunu da tercih edebilirsiniz, tabi az bir ücret ilavesi ile.

Beyin Önemli

Biz nasıl beynimiz olmadan bu yazıyı bile okuyamazsak sistemimiz de beyni olmadan sadece annelerimizin üstüne dantel koyacağı bir metalden ileri gidemez.

Beyin olarak kastettiğim tabi ki de işlemci. PC toplama konusunda işlemciyi iyi seçmek, belki de bilgisayarın kaç sene sizi götürebileceğine karar vermektir. Hem fiyat hem de performans olarak size önerebileceğim 2 adet işlemci var:

  • Intel seviyorsanız Intel Core i3 6100 Soket 1151 3.7GHz 3MB Önbellek,
  • AMD seviyorsanız AMD FX X8 8300 Soket AM3+ 3.3GHz 16MB Önbellek sizin işinizi gayet görür.

Ben şahsen Intel’ciyim ama son zamanlarda AMD de güzel atılımlar yapmıyor değil. Artık karar sizin. Hadi, sistem toplamaya devam…

Ekrana Kart Takılmaz

Yeni bir oyun çıktığında herkesin en önce baktığı şey ekran kartıdır. Ekran kartı bir oyundan alabileceğiniz keyfin ne ölçüde olacağını belirleyen en önemli parçadır.

Benim kendi sistemimde Nvidia Geforce 860 GTX 2 GB takılı. İşimi görüyor mu? Evet, görüyor, ama 1 seneye kalmadan görmeyecek, o yüzden siz biraz daha keseyi açın ve Nvidia GTX 950 GDDR5 2GB 128Bit alın. Günümüzde pek ahım şahım bir kart değil, lakin fiyat ve performans olarak sizin yüzünüze bir tebessüm koyacaktır.

Oyun Bilgisayarı Toplama: Son Basamak

PC toplama için geldik son basamağa.

Harddisk artık boyut olarak önemli. Malum artık oyunlar 30-40 GB’lık yer ister oldu bilgisayarlarımızda. Bu yüzden en az 500 GB’lık bir harddisk zorunluluk oldu.

Size önerim WD 3,5″  500GB Caviar Blue 32MB Cache SATA 3,0 7200Rpm olabilir. İşlem hızı olsun, boyutu olsun, fiyatı olsun her konuda yeterli notu almıştır.

Unutmadan, bir de güç kaynağı lazım demiştim. Kasayı da ayrı almaya uğraşmayın ve beni dinleyip 500 Wattlık dahili güç kaynağına sahip olan XIGMATEK PRAXIS 1801 XCP kasayı alın. Derinliği ile de, eğer ki büyük boyutlu bir ekran kartı seçerseniz sizi yarı yolda bırakmaz.

İşte sistem toplama bu kadar arkadaşlar. Monitör, fare, klavye gibi parçaları artık sizin zevkinize bırakıyor ve kendi tabirimle cep yakmayan oyun sistemi ve bilgisayar toplama rehberini sonlandırıyorum.

Eğer derseniz ki ben sistem toplamaya karar verdim ama bütçem düşük değil kesenin ağzını açtım, o zaman sizi aşağıdaki videoyu izlemeye davet ediyorum.

Ürünleri incelemek ve fiyatları öğrenmek isterseniz de aşağıdaki bağlantılara gönül rahatlığıyla, fiyatlardan kaynaklı kalp krizi geçirme riski olmaksızın tıklayıp görebilirsiniz.

Ürün Detay ve Fiyatlarını Görebileceğiniz Bağlantılar

Sistem Toplama Rehberi Videosu

Bu yazımda sizlere en iyi bilgisayar toplama sitesi, pc toplama rehberi ve yardımcı bağlantılar paylaştım. Sağlıcakla kalın, hepinize iyi oyunlar. 🙂


Ayrıca oyun severler Resident Evil VII: Biohazard Oyun İncelemesi ve GamePlay Videosuna bir göz atabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here