Ana sayfa Hastalıklar Böbrek Taşı Nedenleri Nelerdir? – Böbrek Taşına Sebep Olan Gıdalar Nelerdir?

Böbrek Taşı Nedenleri Nelerdir? – Böbrek Taşına Sebep Olan Gıdalar Nelerdir?

368
Böbrek taşı nedenleri
Böbrek taşı nedenleri

Böbreklerimiz vücudumuzdaki atıkları süzmede hayati önem arz ediyor. Yani böbreklerimiz günlük hayatımızda oldukça etkin bir faaliyet gösteren organlarımızdan birisidir. Peki bu kadar hayati bir önem arz eden organımızın sağlıklı çalışmasına engel olan böbrek taşı oluşumuna sebep olan gıdalar nelerdir? Hadi şimdi gelin böbrek taşı nedenleri ve buna sebep olan gıdalara bir bakalım.. Ayrıca son zamanlarda oldukça fazla tartışılan kanser konuları hakkında içinizi rahatlatmak istiyorsanız bir Kanser Taraması yapmanızı öneriyoruz.

Böbrek Taşı Nedenleri ve Taş Oluşumuna Sebep Olan 7 Gıda

1. Aşırı Kafein

Kahve, çay ve kola gibi içeceklerin fazlaca içerdiği kafeinin, böbrek taşları oluşumunu tetiklediği gibi bitkinlik ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklara da yol açtığı gözlemlenmiştir. Böbrek taşı nedenleri arasında belki de en tehlikelilerden birisi olabilir.

2. Yapay Tatlandırıcılar

Günlük hayatımızda birçoğumuz daha az miktarda kalori almak için kahvemizde ya da çayımızda yapay tatlandırıcılar kullanıyoruz. Belki de aynı nedenle kalorisi düşük olan diyet besinleri tercih ediyoruz. Fakat, bu tatlandırıcıların tüketiminin de uzun vadede böbrek fonksiyonlarını bozacağını biliyor muyuz? Peki ya bunları da kullanamayacaksak nasıl tatlandıracağım diyorsanız bal ve benzeri diğer doğal gıdalar bizlere yardımcı olacaktır.

3. Et

Kırmızı etin yüksek miktarda protein içerdiği iyi bilinen bir gerçektir. Yüksek proteinli beslenmenin böbrekleri aşırı miktarda yorduğunu ve çalışma fonksiyonlarını yerine getiremediği söylenebilir. Yüksek proteinli gıdaların tüketiminin vücuda bıraktığı atıklar da vardır ve vücudun bu atıkları yok etmesi oldukça zordur. Sonuç olarak, özelikle kırmızı etin yüksek miktarda ürik asit oluşumuna sebep olduğu ve böbrek taşı oluşumuna neden olduğunu söyleyebiliriz.

4. Tuz

Tuzun vücudumuza olan zararlarını günümüzde de oldukça fazla duymaktayız. Gıdalarımıza ek olarak kullandığımız tuzun böbreklere ve kan basıncına olan zararı bilimsel açıdan da kanıtlanmıştır.

5. Bazı Sebzeler

Faydalarıyla bildiğimiz ıspanak, bamya ve pazı gibi bazı sebzelerin aşırı tüketimi de böbrek taşları oluşumuna neden oluyor. Böbrek taşı nedenleri arasında olacağına ihtimal verilmeyen besinlerden biri de bu tarz besinlerdir. Fakat maalesef bunlara da dikkat edilmesi gerekiyor.

6. Süt Ürünleri

İçerdikleri kalsiyum ile kemik oluşumunda oldukça faydalı olması sebebiyle süt ürünlerini tabi ki tüketmeliyiz.  Fakat, idrar içindeki fazla kalsiyumun atılması oldukça zordur ve bu da yine böbrek taşları oluşumuna yol açıyor.

7. İşlenmiş Gıdalar

Genetiğiyle oynanmış ve günlük hayatımızda belki de en çok tükettiğimiz zararlı gıdaların başında gelen işlenmiş gıdalar da böbrek taşları oluşumuna yol  açtığı gibi karaciğer fonksiyonlarına da ciddi zararlar veriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here