Ana sayfa Pet-rihoo Danua Köpek Cinsi Hakkında Her Şey

Danua Köpek Cinsi Hakkında Her Şey

646
Danua
Danua

Danua cinsi köpek gerçekten büyük ve harika bir köpek ırkıdır. Genelde nazik bir dev olarak adlandırılır. Köpeklerin “Apollo”’su olarak bilinir. Apollo yeryüzündeki en parlak fikstür olan Yunan güneş tanrısıdır. Büyün Danua’ nın köpek dünyasında kesinlikle çok önemli bir yeri var. Korkunç bir dev gibi görünmesine rağmen köpek cinsleri arasında en uysal köpeklerden biridir. Ne kadar büyük olursa olsun, Danua sevimli ve evcil bir köpek cinsidir. Oynamayı sever ve çocuklara karşı çok naziktir. Ayrıca Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır? – Köpek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenlere de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Danua Köpek Cinsi Hakkında Her Şey


Danua Irkı Özellikleri 

Adaptasyon

 • Ev yaşamına ayak uydurur. Popüler inancın aksine büyük köpekler daha çok gültü yapacak diye bir şey yok. Küçük köpekler daha enerjik oldukları için çok hareketlidirler ve çok şikayet getirebilirler.
 • Tecrübesizler için iyi bir köpektir. Bazı köpekler diğerlerine nazaran daha kolay eğitilebilir karakterdedir. Dahası hatalarınıza ve tutarsızlıklarınıza karşı çok sabırlıdırlar. Son derece hassas, duyarsız ve itaatkar olmayan köpekler acemi bir sahip için zorluk çıkartabilirler.
 • Hoşgörü seviyesi yüksektir. Bazı köpekler doğalında pis bir yapıya sahip iken, diğerlerinin sırtından atlasanız gıkları çıkmaz. Danua köpeği olası bütün olumsuzlukları duygusal anlamda kaldırabilecek bir köpektir.
 • Yalnızlığı tolere edebilir. Bazı ırklar sahiplerine çok sıkı bağlanırlar ve sahibi tarafından tek başlarına bırakıldığında daha endişe verici veya hatta panik yapma eğilimi gösterirler. Kaygılı bir köpek agresiflik, havlama, sızlanma ve kargaşaya neden olabilir. Danua ise yalnızlığı tolere edebilir ve hiç problem çıkarmaz.
 • Soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Kısa tülü veya az vücut yağına sahip ırklar soğu karşı savunmasızdırlar. Bu köpekler serin iklimlerde yaşamalıdırlar. Danua iri yapısı sayesinde soğuğa karşı çok dayanıklı bir köpek cinsidir.

Çevresiyle İlişkisi

 • Tam bir aile köpeğidir. Bazı ırklar bağımsız ve uzak davranırlar. Üstelik bebekliğinden bu yana yetiştirilmiş olsalar bile. Diğerleri ise bir kişiye yakından bağlanır, diğerlerine karşı kayıtsızdır. Ve bazıları ise bütün aileye sevgiyle bağlıdırlar. İşte Danua böyle bir köpektir.
 • İnanılmaz çocuk dostu köpeklerdir. İri olmasına karşın çok nazik bir yapısı olduğunu belirtmiştir. Çocuklarla oyun oynarken dahi onları incitmemek için çok dikkatli davranır.
 • Tam bir köpek dostudur. Bazı köpekler insanlara karşı iyi olsalar bile köpeklere karşı saldırgan tutum sergileyebilirler ve onlara baskınlık kurmaya çalışabilirler. Bazıları ise diğer köpeklerle kavga etmeyi değil onlarla oynamayı tercih ederler. Bazıları ise kaçarlar. 6-8 haftalık iken başka köpeklerle sosyalleşen yavrular, büyüdüklerinde diğer köpeklerle çok daha iyi anlaşıyorlar.
 • Yabancılara karşı iyi davranırlar. Yabancı dostu köpekler misafirleri kuyruk sallayarak karşılayacaklardır. Diğerleri ise utangaç, kayıtsız ve hatta agresiftirler. Bununla birlikte cinsi ne olursa olsun uzun süre insan içerisinde kalmış bir köpek yabancılara karşı daha misafirperverdir.

Sağlık Bakımı

 • Tüy dökülmesi: Evinizi bir köpekle paylaşacaksınız. Bu yüzden bir miktar tüy döküntüsü ile uğraşmanız gerekecek. Bazı cinsler neredeyse hiç tüy dökmezler, bazıları ise mevsimlik olarak dökerler. Danua ırkı çok fazla tüy döken bir cins değildir.
 • Salya: bu duruma yatkın köpekler size sevgi gösterisinde bulunurken elbiselerinize bir miktar salya bulaştırabilir. Danua çok fazla salya akıtan bir cins değildir.
 • Temizlik bakımı kolaydır: Bazı köpekler fırça köpeği iken, bazıları ise düzenli banyo ve kırpmaya ihtiyaç duyarlar. Çok bakım gerektiren bir köpek alacak iseniz çok zamanınızın yada paranızın olup olmadığına bir göz atın isterseniz.
 • Boyut: Köpekler dünyanın en küçük cinsi olan chihuahua’dan Danua köpeğine kadar çok farklı boyutlarda bulunabiliyorlar. Büyük köpek ırkları son derece korkutucu görünebilir, ancak bazıları son derece tatlı. Danua gibi. Bir göz atın ve yaşam alanınıza göre uygun olan köpeği seçin.

Eğitilebilirliği

En kolay eğitilebilir köpeklerdendir. Orta üst seviyede zekidir. Çok geveze değildir. Tam olarak bir av hayvanı olduğu söylenemez fakat hissiyatı kuvvetlidir.

Egzersiz ihtiyaçları

Danua enerji seviyesi yüksek bir köpektir. Çok ta kuvvetlidir. Egzersiz ihtiyaçları vardır. Akşam yürüyüşünü severler. Çok ta oyuncu ve eğlenceli bir karakteri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İstatistikler

Boy: Yaklaşık 120 cm yüksekliğindedirler.

Ağırlık: 50 ila 100 k arasında ağırlıkları vardır.

Yaşam süresi: 7-10 yıldır.

Bakım

Devasa büyüklüğe rağmen, Danua iyi bir ev dostudur. Fakat küçük evler için pek uygun olmayabilir. Zira, iri olduğu için eşyalara çarpıp kırıp dökme potansiyeli çok yüksektir.

Kışın soğukta dışarıda bırakılmamalıdır. Kış ikliminde dışarı çıkarılacak ise üzerine bir süveter giydirmek mantıklıdır.

Kapalı alanda nispeten sessizdir, ancak günde en az bir kez yürüyüş yapmak için yada oyun oynamak için geniş bir alana ihtiyacı vardır. Yetişkinlik seviyesine bağlı olarak Danua cinsi bir köpeğin günlük 30-60 dakika arasında bir egzersize ihtiyacı vardır. Yavru ve ergenlerin günde en az 90 dakika egzersiz yapmaları gerekir.

Beslenme

Diyet hızlı büyüen bu köpek yavrusu için önemlidir. Danua köpeği yavrusu normal mama yememelidir. Çünkü besin değerleri onun için çok yüksektir. Büyük ırklar için hazırlanmış özel mamalara ihtiyaçları vardır. Özellikle çok fazla kalsiyum almamasına dikkat etmek gerekir.

Günlük besin ihtiyaçları;

 • 3-6 aya kadar – dişi: 3-6 bardak, erkek: 4-8 bardak
 • 8-12 aya kadar – dişi: 5-8 bardak, erkek: 6-10 bardak
 • Ergenler: dişi 8 bardak, erkek 9-15 bardak
 • Yetişkinler: dişi 6-8 bardak, erkek: 8-10 bardak

Dört – beş aylık olana kadar Danua köpeği yavrusu günde 3 öğün yemek yemelidir. Sonrası için günde 2 öğün yeterli olacaktır. Bu onun uzun yaşamasını sağlar.

Kaynak: Dog Time

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here