Ana sayfa Hobiler Debriyajlı Direksiyon Seti – Debriyajlı ve Vitesli Oyun Konsolları

Debriyajlı Direksiyon Seti – Debriyajlı ve Vitesli Oyun Konsolları

1454
Debriyajlı Direksiyon Seti
Debriyajlı Direksiyon Seti

Debriyajlı Direksiyon Seti

Debriyajlı direksiyon seti veya bu tür konsolları denemiş miydiniz? Vatan, Hepsiburada, MediaMarkt vb. yerlerin raflarında yerlerini koruyan en iyi konsolları bu yazımızda sizler için kıyaslayacağız.

Bir araba sürdüğünüzü düşünün. Benzin derdi olmayan, kaçla gittiğinizin derdi olmayan, kaza yapsanız bile bir şey kaybetmeyeceğiz bir araba. Şimdi de o arabayla yola çıktığınızı varsayın. Trafik derdi, diğer şoförlerin kazmalıkları, hatta kavga çıkma ihtimali bile olmadığını düşünün. Ne kadar güzel olurdu değil mi? Ne yazık ki güzel ülkemde böyle bir şey pek mümkün değil. Altınızda bir araba olmanın heyecanı, hadi onu geçtim rahatlığı bile pek yaşanmıyor. Hele ki benzin de 5 lirayı geçmişken…

Peki, size bunun için bir alternatifim olduğunu söylesem, ne dersiniz? Merak etmeyin toplu taşıma reklamı yapmıyorum ve hemen söze giriyorum. Bunu size yaşatacak bir deneyim olan debriyajlı direksiyon setleri huzurunuzda!

İster bilgisayar, ister konsol oyuncusu olun, araba sevdanızı bir nebze olsun dindirecek olan ülkemizde bulabileceğiniz en iyi direksiyon setleri sizler için pahalıdan ucuza doğru sıralanmış halde bu yazımızda.

Hem de hemen bulabilmeniz için bağlantılarıyla birlikte sunuyoruz. Haydi debriyajlı direksiyon seti ucuz ve pahalı olanlar, pc direksiyon setleri özellikleri ve markalarına göre kıyaslamasına bir bakalım…

Debriyajlı Direksiyon Seti – Direksiyon Seti Debriyajlı Fiyatları


Thrustmaster T500RS Racing Wheel Direksiyon Seti ve Özellikleri

Thrustmaster, bu kulvarda belki de işini en yapan marka. Çıkardıkları direksiyon setleri sadece kalite kokmakla kalmıyor aynı zamanda hemen hemen her çıkan yarış oyunuyla  tam uyumluluk sağlıyor. Birçok direksiyonu olan Thrustmaster’ın T500RS modelini seçmeme gelirsek eğer,  her şeyden önce bu direksiyon seti debriyajlı. Yani pedal kısmında gerçek bir arabada olduğu gibi 3 pedal bulunuyor.

İsteyene manuel vites bir araba sürme keyfi, isteyene otomatik vites bir araba sürme keyfi sunuyor. Aynı zamanda pedal düzeyi gene isteye bağlı olarak yatay şekilde durabildiği gibi daha gerçekçi bir deneyim isteyenler için gerçek bir arabadaki gibi dik bir şekilde de durabiliyor.

Pedalları geçtik ve şimdi gelelim direksiyon simidine. Thrustmaster’ın tüm direksiyon setleri 1080 derecelik bir dönme açısına sahip. Yani nedir bu? Gerçek bir arabadaki direksiyon kaç tur dönebilirse bu direksiyon da o kadar tur dönebiliyor. Bu da oyunlardan olan hakimiyetinizi en üst düzeye çıkarıyor.

Ayrıca sahip olduğu “force feedback” yani kaba bir tabir ile titreşim özelliği oyunda araba sürerken en ufak bir gerilimi ellerinizde hissetmenize olanak sağlıyor. Bir de direksiyon simidinin hakiki derinden yapıldığını da söylemeden edemeyeceğim.

Şimdiye kadar bu küçük canavarı övdüm. Bir de kadı kızının burun kıvırdığı noktalara bakalım. Öncelikle direksiyon seti vitesi paketin içine dahil değil. Ayrı bir şekilde satın almanız gerekiyor.

Bir diğer konu da, ne yazık ki bu debriyajlı direksiyon seti Vatan, Teknosa gibi teknoloji mağzalarında bulunmuyor. Tek edinebileceğiniz yer internet alışveriş siteleri. Gittigidiyor gibi web sitelerinden Thrustmaster T500RS Racing Wheel Direksiyon Setini güve ile satın alabilirsiniz. Tabi 4000 TL’ lik baba gibi fiyatı da dezavantaj olarak sayıyorsanız sizi listemizin aşağılarına alalım.

Logitech G29 Direksiyon Seti ve Özellikleri

Thrustmaster kadar olmasa da, Logitech direksiyon setleri de gayet kaliteli işçilik örneklerindendir. Logitech G29 direksiyon seti özellik olarak hemen hemen Thrustmaster T500RS ile aynıdır. Gene 3 adet pedalı bulunuyor ama bu sefer pedallar sadece yatay olarak sabitlenmiş halde. Keyfinize göre durduramıyorsunuz.

Direksiyon simidinin dönme turu da 900 derecede bırakılmış ama bu sizi gerçekçilikten uzaklaştıracak bir eksiklik değil, hala son derece gerçekti. Direksiyonumuzda yine “force feedback” özelliği bulunmakla beraber T500RS kadar kaliteli olmasa da direksiyonumuz yine hakiki deriden yapılmış durumda.

Benim de bizzat kendim kullandığım bu direksiyon seti Bimeks ve Teknosa gibi hemen hemen her teknoloji mağazasasında satışa sunulmaktadır. Elden alışveriş seviyorsanız içiniz rahat olsun, internetten alma zorunluluğu yok.

Kötü bir yön olarak yine vitesi ayrı almanız gerekmekte, pakete dahil değil. Doların yükselmesine bağlı 2000 TL’ye yakın bir fiyat etiketi de sizi bekleyenler arasında. Logitech G29 Direksiyon Setini daha yakından inceleyebilirsiniz fakat Daha ucuz bir şey arıyorum ben diyorsanız direksiyon setleri listemize devam edelim.

Logitech G27 Direksiyon Seti ve Özellikleri

Manuel vitesli direksiyon setleri ülkemizde bu ürünle şaha kalktı desem pek abartmış olmam sanırım. Abartmış da olsam G27’nin özellikleri bu lafımı boşa çıkarmaz.

Temel olarak kendisi bir üst sıradaki G29 ile tamamıyla aynı özelliklere sahip. Tek farkı, bu direksiyon seti vitesli olarak geliyor. Evet, vites kutusu paketin içine dahil, ayrı olarak almanıza gerek yok. Peki, vites kutusu içinde, G29 ile aynı özelliklere sahip hem de 900-1000 TL gibi bir fiyatı var, neden direksiyon setleri listesinde G29’dan sonra geliyor? Çünkü ne yazık ki, evet ne yazık ki bu ürünü ülkemizde artık bulamıyoruz. Sıfır halde almak için yabancı sitelerden sipariş vermemiz gerekiyor, tek çare bu.

Eğer Logitech G27’yi inceleyip 2.el olarak da satın alabilirim derseniz bir göz atabilirsiniz. “Kardeşim hala pahalı! Ne bu fiyatlar böyle?” diyerek kulaklarımı çınlattığınızı hissediyorum sanki. O yüzden direksiyon setleri listemize ucuz direksiyon setleri ile son noktayı koyalım artık.

Debriyajlı Direksiyon Seti Örneklerinden; Snopy V5H Titreşimli Direksiyon Seti ve Özellikleri

Evet, artık cebinizden çıkacak miktar bayağı bir düştü, oradaki akrebi rahatsız etmenize gerek yok. Çünkü Snopy V5H hem kolay bulunmasıyla, hem fiyatıyla, hem de kendine has özellikleri ile küçük bir kahraman. Bir kere “force feedback” gibi bir teknoloji olmasa da titreşimli. Sonra vites kutusu paketine dahil. Hatta ve hatta kendi el freni de var.

Snopy V5H fiyatı da 150 TL civarında. Kötü bir özellik olarak söyleyebileceğim tek şey direksiyon seti debriyajlı değil. Yani sadece 2 adet pedalı mevcut bu da ne yazık ki gerçekçi deneyim arayanları üzen bir detay. Ama yine de fiyat-performans olarak değerlendirecek olursak direksiyon setleri arasında güzel yurdumun genç kardeşlerimi de, oyuncu ağabey ve ablalarımın da bu debriyajlı direksiyon seti isteğini tatmin edecek bir ürün. Hem de her mağazada kolaylıkla bulabilirsiniz.

Snopy V5H Titreşimli Direksiyon Seti, Özellikleri ve Fiyatını inceleyebilirsiniz.

Evet, sevgili oyun severler… Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu listemde size kayda değer ve her bütçeye uygun direksiyon setleri hakkında bilgi vermeye ve birazcık ufkunuzu açmaya çalıştım. Bir başka yazı da görüşmek dileği ile.

Hepinize keyifli oyunlar! 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here