Ana sayfa Bilmeli miyim? Dijital Vatandaşlık Nedir?- Ne Anlama Gelir? – E-Vatandaş Kimdir?

Dijital Vatandaşlık Nedir?- Ne Anlama Gelir? – E-Vatandaş Kimdir?

863
Dijital vatandaşlık nedir
Dijital vatandaşlık nedir

Dijital Vatandaşlık Nedir? – Dijital Vatandaş Kimdir? – Kime Denir?

Dijital vatandaşlık, toplumda bulunan bireyin (vatandaşın) günümüz teknolojisini bilinçli bir şekilde kullanan, yaşantısında çoğu işini internet üzerinden halledebilen ve bunları yaparken de yasal yükümlülüklerini yerine getiren vatandaşa denir.

Kısaca bilgi ile, teknolojinin hızla gelişip internet kullanımının da yaygınlaşması ile beraber dijital vatandaş sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Tabi dijital vatandaşlığın da kendi içinde belli başlı kuralları vardır.

Tüm bunlarla beraber dijital vatandaşlığın da farklı çehreleri bulunmaktadır. Bu çehrelere ve özelliklerine bakacak olursak:

Dijital Vatandaşlık Boyutları (Çehreleri)

Dijital Vatandaşlık Boyutları
Dijital Vatandaşlık Boyutları

Dijital vatandaşlık boyutlarını (çehrelerini):

  • Dijital erişim
  • Dijital ticaret
  • Dijital iletişim
  • Dijital okuryazarlık
  • Dijital etik
  • Dijital kanun
  • Dijital haklar ve yükümlülükler
  • Dijital sağlık
  • Dijital güvenlik

şeklinde sıralayabiliriz.

Şimdi gelin bu dijital vatandaşlık boyutlarını (çehrelerini) biraz daha detaylı bir biçimde inceleyelim.

Dijital Erişim

Vatandaşların üretken olması önemli bir faktördür, dolayısıyla günümüz teknolojisine de erişimin eşit ve dijital olarak sağlanması olayıdır.

Dijital Ticaret

Ticari olayların elektronik ortamlara dökülmesi, burada yapılacak işlerin yetkinliğine sahip olunmasıdır.

Dijital İletişim

Elektronik olmayan iletişim biçimlerini düşünün. Bunları bir kenara bırakıp tüm iletişim kanallarının elektronik olarak yapılması durumudur.

Dijital Okuryazarlık

Okuma yazma ve eğitme öğretme gibi tüm bu süreçlerin kağıt üzerinde değil de teknoloji kullanılarak yapılması, ve bu durumunun farkında olma olayıdır.

Dijital Etik

Sanal alemde bir iş yapmanız veya bu işin elektronik alanda belli bir standardının olması farkındalığıdır.

Dijital Kanun

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sanal alemde yaptığınız tüm işlerin de kanunlar çerçevesinde yaptırım altında olması anlamını taşır.

Dijital Haklar ve Yükümlülükler

Sanal alemde yaptığınız tüm işlerde kişinin kendisini rahatça ve özgürce ifade etmesi, bu tür haklara sahip olması ve bu haklarında hiç kimse tarafından yasaklanamayacağı anlamını taşır.

Dijital Sağlık

Sanal alemde psikolojik, ruhsal ve fiziksel açıdan insan sağlığını direk veya dolaylı yönlerden etkisi altına alacak  faktörlerin bulunmasının bilincinde olma durumudur.

Dijital Güvenlik

Sanal alemde herhangi bir iş veya gezinti yapan bireyin, güvenliğini sağlamak için her türlü tedbiri alması olayıdır.

Dijital Vatandaş Sayısı Artırılmalı

Dijital vatandaşlar, teknoloji ile etkileşim içinde olmayan, her işini daha zahmetli bir biçimde yapan bireylere göre hem zamandan hem de maddi açıdan tasarruf edebiliyorlar.

Örneğin, E-Devlet kapısı üzerinden sağlık, trafik, sigorta, eğitim, adli işlemler ve daha birçok kategoride işlemlerini dakikalar içerisinde halledebiliyorlar.

Ülkemizde teknolojiyi kötüye kullanmak yerine, bireylerin işlerine yarayacak şekilde dijital vatandaşların da yaptığı gibi çoğu işlerini bu tür mecralardan yapmaya teşvik etmek gerekmektedir.

Ayrıca teknoloji kullanmanın yaygınlaşması ve kötüye kullanılmasıyla beraber siber saldırılar ortaya çıkmıştır. Dijital vatandaşlık nedir sorusuyla beraber Siber Saldırı Nedir? – Siber Saldırılardan Korunma Yolları Nelerdir? gibi makalelerin okunup, vatandaşlarımızın da bilgilendirilmesi oldukça önem arz etmektedir.

Ayrıca aşağıdaki bağlantılardan da dijital vatandaşlık nedir örnekleri nelerdir gibi soruların da cevaplarına erişebilirsiniz.


Kaynak

HisarSchool

KodlamaSaati

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here