Ana sayfa Mental Sağlık Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedenleri Nelerdir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedenleri Nelerdir?

296
dikkat dağınıklığı
dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu sebepleri nelerdir

Günlük hayatınızda yoğun, uykusuz ve bitmek bilmeyen bir işiniz olabilir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yaşayan kişiler, bu kronik dikkatsizlik ile güçten düşüp zayıflayabilir. Dikkat dağınıklığı belirtileri özellikle çocuklarda, sınava hazırlanan kişilerde ve iş hayatındaki yetişkinlerde görülüyor. Peki dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi yaptırdınız mı ve nedenlerini hiç düşündünüz mü? İşte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu durumuna yol açan nedenler;

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Sebepleri

Dikkat Eksikliğinde Teknolojinin Etkisi

Hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelmiş cep telefonu, bilgisayar, iPod ve tablet gibi teknolojik ürünler dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun en büyük nedenlerindendir. Yeri geldiğinde unutabileceğimiz işleri hatırlatıp, adeta sekreterliğimizi yapıyor olabilirler. Ancak araştırmalar şunu gösteriyor ki ne kadar çok iş ile uğraşırsanız tek bir işe odaklanmanız o kadar zorlaşıyor. “Peki teknolojik aletlerden korunma yolları nelerdir?” diyorsanız iş veya zorunda kaldığınız durumlar haricinde kullanacağınız aleti sizden uzak bir yere koyup ailenizle ya da arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

Dikkat Eksikliğinde Uykusuzluk Etkisi

Yeterince uykunuzu alamıyorsanız veya geç yatıp erken kalkıyorsanız günlük işlerinize ya da öğrenci iseniz derslerinize odaklanamazsınız. Uyku düzeninizi oluşturup, günlük yatıp kalkma saatlerinizi belirleyebilirsiniz. Gece alınan uykunun sabah alınan uykudan vücut için daha faydalı olduğu araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır.

Dikkat Eksikliğinde Yaptığınız İşte Mutlu Olmamanızın Etkisi

Tabii ki zaman zaman çoğu kişi yaptığı işten sıkılıp mutsuz bir hale gelebiliyor. Bunun sebebi iş yerinizdeki bir yöneticinin yaptığınız işi beğenmemesi ya da okulda kötü notlar alınması olabiliyor. Bu tür olaylar daha sonra yapılacak işler için düşük motivasyonla işe başlanmasını ve isteksiz bir şekilde yapılmasına davetiye çıkarıyor. Bunları aşabilmek de vereceğiniz kararlara bağlıdır. Ya iş/okul size göre değildir, ya da doktorunuza görünmenizi gerektirecek ileri derecede bir dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunuz vardır.

Dikkat Eksikliğinde Aşırı Stresin Etkisi

Stres her  zaman konsantrasyonu zorlar. Hayatınızın farklı dönemlerinde stresli konularla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer bu konular ölüm vs. gibi ağır konular değilse, rahatlama hareketlerini araştırıp uygularsanız stresinizin önüne bir nebze geçebilirsiniz. Böylece stresi azaltmanız, dikkat eksikliğinin önüne geçecektir ve yapacağınız işi daha dikkatli yapabileceksiniz.

Dikkat Eksikliğinde Egzersiz Yapmamanın Etkisi

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak egzersiz yapmak, öğrenme ve hafıza kapasitesini arttırıyor. Buna ek olarak düzenli olarak yapılan egzersizin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisine de büyük katkı sağladığı belirtilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here