Ana sayfa Hastalıklar Dilde Kabarcıklar Neden Olur? – Dilde Papilla Büyümesi Nedir?

Dilde Kabarcıklar Neden Olur? – Dilde Papilla Büyümesi Nedir?

1022
Dilde Kabarcıklar
Dilde Kabarcıklar

Dilde kabarcıklar neden oluşur?, dilde papilla büyümesi nedir? veya dilde kabarcıklar nasıl geçer gibi soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

İnsan vücudundaki en kuvvetli kaslardandır ve papilla denilen nodüllerden oluşur. Pembe bir dil sağlıklı demektir ve dilinizde kabarcıklar oluştuysa bu genellikle korkulacak bir şey değildir ama kişiyi rahatsız edebilir. Ayrıca dilde sivilce gibi kabarcıklar veya dilde kırmızı kabarcıklar da oluşabiliyor. Şimdi aşağıda dilde kabarcıklar neden oluşur?, papilla nedir?, dil papillaları ne işe yarar? ve dilde papilla büyümesi neden olur? gibi sorular için faydalı bilgiler bulabileceksiniz.

Dilde Kabarcıklar Neden Oluşur? – Dilde Papilla Büyümesi Nedir?


Dilde Kabarcıklar Neden Oluşur?

Dil üzerinde papilla denilen yapılar bulunmaktadır ve bu yapı tat almamızı sağlamaktadır. Genellikle bu yapının tahriş olması sonucu dildeki kabarcıkların oluşumuna yol açsa da bu durumun başka nedenleri de vardır. Bunlar;

  • Yaralanma
  • Vitamin Eksiklği
  • Alerji
  • Hastalıklar
  • Pamukçuk
  • Ağız Kanseri
  • Mukoza İltihabı
  • Aft

gibi sorunlardır. Gelin şimdi bu sorunlara bir göz atalım.

Yaralanma

Dilimize darbe almak, ısırmak, sert yiyecekler yemek ya da sıcak içecekler tüketmek dilimizi tahriş eder ve yaralanmasına sebep olur, böylece dilde kabarcıkların oluşumuna ön ayak olabilir.

Vitamin Eksikliği

Sağlıksız ve yetersiz beslenme vücutta vitamin eksikliğine neden olur. Bunun sonucunda vücutta birçok reaksiyon görülür. Bunlardan biri de dilde kabarcık oluşmasıdır. Yetersiz su tüketilmesi de dilde kabarmalara neden olabilir.

Ayrıca, B12 vitamini eksikliğinde görülen hastalıkların da ciddi sorunlara yol açabildiğini biliyor muydunuz?

Alerji

Alerjinizin olduğu besinlerin tüketilmesi de dilde kabarcıklar oluşumuna neden olabilir. Hangi besinlere karşı alerjinizin olup olmadığını bilmiyorsanız sağlık ocaklarında yada hastanelerde alerji testi yaptırabilirsiniz.

Hastalıklar

Diyabet ve anemi gibi sağlık sorunlarının semptomlarından biride dilde kabarcıklar oluşmasıdır.

Pamukçuk

Pamukçuk bir ağız mantar enfeksiyonudur ve ağızda kabarcık gibi seyreder. Genellikle yaşlılarda yada bebeklerde görülmektedir fakat bazı kortizonlu ilaçların kullanımı da pamukçuğa neden olur.

Ağız Kanseri

Dilde kabarcıklar çıkması nadiren de olsa ağız kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Ağzınızda kabarcık çıktıysa ve birkaç hafta geçmesine rağmen hala duruyorsa bir kulak burun boğaz doktoruna gidip muayene olunmalıdır.

Mukoza İltihabı

Dişlerin yetersiz hijyeninden kaynaklanır ve dilde kabarcıklar oluşmasına neden olur.

Aft

Aft, stresten kaynaklı olarak oluşan ağız ülseridir ve dilde kabarcıklı bir yapı oluşturur.

Dil Kökünde ve Dildeki Kabarcıklar Nasıl Geçer?

Ağız Temizliği

Günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalamalısınız ve diş ipi kullanmaya özen gösteriniz böylece ağızda enfeksiyon oluşumunu engellenir ve dilde kabarcıklar oluşmasının önüne geçmiş olursunuz.

Karbonatlı yada Tuzlu Su Gargarası

Bir bardak suya 1 çay kaşığı tuz ya da karbonat katın ve karıştırın. Bu suyla gün içerisinde 2-3 kez gargara yapın ve tükürün. Bu gargara ağrı ve iltihabı da azaltacaktır.

Adaçayı

Demlenmiş adaçayını soğumaya bırakın. Soğumuş olan çayın yapraklarından alın ve dilde kabarcıkların bulunduğu yerlere koyup 15-20 dakika kadar bekletin ve sonra ağzınızı yıkayın.  Bu işlemi gün içerisinde birkaç kez tekrar uygulayabilirsiniz.

Nane

Birkaç yaprak taze naneyi çiğneyerek dilde kabarcıklar oluşumunu engelleyebilirsiniz.


Kaynak

HealthLine

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here