Ana sayfa Özel Günler Dünya Emekçi Kadınlar Günü – Kadınlar Günü Hediye Fikirleri

Dünya Emekçi Kadınlar Günü – Kadınlar Günü Hediye Fikirleri

369
Kadınlar Günü
Kadınlar Günü

Kadın olmak adam olmaktan iyidir,çünkü adam dediğin kadınsız bir hiçtir.

Her yıl 8 Mart’ta dünyanın her yerinde kutlanılan ‘Dünya Kadınlar Günü’ bir diğer adıyla ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’  için geri sayım başladı. Peki ‘Kadınlar Günü’ hakkında ne biliyoruz, neden kutluyoruz? Bunların cevabını eğer sizde merak ediyorsanız buyurun başlayalım.

Peki nedir Kadınlar Günü’nü anlamlı kılan, kadınlar günü niçin kutlanılır,  ülkemizde ne zamandan beri kutlanılıyor ve hayatımızdaki yükleri hafifleten kadınlarımıza bu özel günde ne alınmalı?

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Öncelikle ülkemizde kadın olmak…

Kadın olmak ve üstümüze yapışmış kadın olmakla alakası olmayan bir sürü haller. Cinsiyeti kadın olunca kolayca dövülen, tecavüze uğrayan, küçük yaşta gelin edilen, korkutulan sürekli fiziksel, psikolojik ve sosyal şiddete maruz kalanların sesine ses oluyoruz öncelikle. Kadınım güçlüyüm, yeterliyim ve tüm kadınlarla beraberim. Kadın olmak demek tavuk bulyonlu pilav, fırında sütlaç, güzel ütü, mis kokan ev, eşine ve çocuklarına yardımcı yamak demek miydi? Bunları yapmazsan kadın mı olamazdın? Kadın demek neden mis kokulu, özenle taranmış ipeksi saçlar, kremli yumuşak eller, önüne gelen sütlacı afiyetle yiyen taraf olmasın? Madem erkekler güçlü neden evi köşe bucak onlar neden süpürmedi?,hani halıları kaldırarak, koltukları çekerek? Madem onlar güçlü kaslı uzun kollarıyla neden şöyle camları parlatarak silmediler? Hani şiddete uğrarken kendini koruyamayan cılız kollara karşı diyorum. Güç gösterileriniz bitti, üstümüze atfedilen kadın görevleri sandığınız her şeyi atıyoruz artık. Susmayı, el gün ne der diye utanmayı, annem babam duymasın korkusunu her şeyi kenara bırakıp kadın olmakla ve haklarımızda yaşayacağız.

8 Mart sabahı kendime bir çay ısmarlamak istedim. Kadın halime baktım, kadın olmayı düşüneyim dedim, bir yerde okuduğum haklarımı hürriyetimi içselleştirmek istedim. Sabah erken çıktım, işe gitmeden sahile karşı oturup düşündüm. Ellerim soğan kokuyordu, aklımda bizim oğlanın ödevleri, kocamın akşam eve sinirli gelmesinin stresi, ne yemek yapsam düşüncesi, nasıl bir oyun çevirip para biriktireyim derdi, beğendiğim şeyleri almak isteği bile gelemeden söner olmuş içimde. Üç aldığımı beş gösterip para artırıp anneciğime yardımcı olmaya çalışmanın telaşı…

Ekonomik özgürlüğü kadın hem bendim hem ben değildim. Bunlar kadınlık ya da anne olmakla alakalı duygular değildi, bunlar bastırılmış güçlerimizdi. Öyle olsa dünyanın her yerindeki anneler, kadınlar böyle olmaz mıydı? Her yerde genç kızlar cıvıl cıvıl gezerken başı öne eğik, korkak hızlı adımlarla yürüyen kızım, ekonomik özgürlüğü olduğu halde özgür olmayan ben! Benim ben diyemeyen ben. Peki neden? Kimin yüzünden? Elimdeki çayın bitmesiyle fark ettim, ben ne düşünmek için oturdum o banka, kafamdakiler neydi?

Üzüldüm,gözlerim doldu tam da ağlama krizine girmeme ramak kalmıştı ki, omzumda bir el hissettim sımsıcacık. Uzun zaman sonra ilaç gibi gelen, biraz fazla sıkıyordu omzumu döndüm baktım, evet gelen kocamdı. Gözlerindeki bulutu kolayca gördüm, ağlamamak için tutuyordu kendini, omzumu sıktığının farkında değil. ”Ağla yoksa omzumun ağrısından ben ağlayacağım” dememle, eşim ağladı ve bana sımsıkı sarıldı. Sabah evden erken çıkmamdan ve yüzümden anlamış meğer. Dünya kadınlar günün kutlu olsun dedi, sen olmasan ben bir hiçim, hiçim diye yineledi. Oğlumda gelmiş elinde bitirdiği ödevi ve çiçeğiyle. Kocam kadınım dedi,oğlum annem dedi, annem kızım diye aradı. Yeniden doğduğumu hissetmenin sevinciyle döndüm sahile baktım en büyük hediye verilmişti bana “DEĞER”.

Hiçbir zaman anneme param yok diyemeyeceğim, yemek yapmaya devam edeceğim, ödevlerine yardımcı olacağım, eşimin stresini atması için yardımcı olacağım. Değişen ne mi? Bunları yapamadığım anlarda ve günlerde kendimi suçlu hissetmeyeceğim. Kimse beni suçlayamayacak, küçümseyemeyecek ve asla değersizlik duygularına aman vermeyeceğim. Belki de en önemli görevim oğlumu “aslan oğlum”, “erkek be heyt be oğlum” diyerek büyütmeyeceğim. Kadına karşı saygı duyan, kadını kıymetli eşsiz bilen bir erkek olarak yetiştireceğim. Kızıma ise haklarını, her türlü olay karşısında yapması gerekenleri öğreteceğim ve bundan sonraki makalelerimde ona daha fazla yer vereceğim. Benim güçlü kızım, azimli kızım, ne iş yaparsa layığıyla yapan aslan kızım.

Dünya Kadınlar gününün anlam ve önemini bilip, ağzı bağlı kadınların sesi, eli dili olmalıyım, içimdeki güce inanarak kadınlarla birlik olarak mağdur kadın kardeşlerime kanat olmalıyım. Kutlamalara önem ve katılımı artırmalıyım. Amaç eğlenmek değil amaç gündeme gelip farkındalık yaratan bu günde gerekenleri yapmak. Bu akımın başlamasına sebep olan, bizlerin sesi olan 8 Mart 1857 de can veren 129 kadın işçiyi unutmadan… Keşke hiçbir kadınımız can vermeden bu sorunlar çözülebilseydi, hatta bu sorunlar hiç olmasaydı…

Kadınlar Gününün Anlamı ve Önemi Nedir?

8 Mart 1857’de ABD’nin New York şehrindeki bir dokuma fabrikasındaki çalışma koşullarının kötü olması üzerine 40.000 dokuma işçisi greve başladı. Polislerin greve karşı gelip işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi katliamın sadece başlangıcıydı. İşçiler fabrikaya kilitlendikten sonra bilinmeyen bir nedenle fabrika alev aldı, polislerin kurduğu barikatlardan kaçamayan 129 kadın işçi orada can verdi. Bu acı olaydan yaklaşık 43 yıl sonra 26-27 Ağustos 1910’da Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin yangında hayatını kaybeden işçi kadınlar adına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılma önerisinde bulundu, teklifi oy birliğiyle kabul edildi. O günden bu yana 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle dünyanın her yerinde anılıyor.

Türkiye’de Kadınlar Günü Ne Zamandır Kutlanıyor?

Birleşmiş Milletler’in de onayladığı Dünya Kadınlar Günü, 10. Yıl programında Türkiye’yi etkilemeyi başardı ve Kadınlar Günü küçük gruplarla anılmaktan arındırılıp sokağa taşındı. 80’li yıllarda mütevazi toplantılarla kutlanan Emekçi Kadılar Günü ilk kez 1921’de resmi törenlerle kutlanıp Türkiye’nin her yerinde kabul gördü. Türkiye’de kutlamalara 12 Eylül Darbesinde 4 yıl süreyle ara verildi. 1984’ten itibaren ise her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanılmaya devam ediyor.

Kadınlar Günü Hediye Fikirleri

Dünyamızı renklendiren, hayatımızdaki yükleri hafifleten kadınlar için bu özel günde hepimizin aklına takılan ilk şey şüphesiz ki hediye olacaktır. Peki neler yapılır, ne hediye alınır ya da güzel bir mesajla mı kutlamak gerekir bu özel günü?

Farklı hediye fikirleri için hadi başlayalım;

Onlara öncelikle ‘DEĞER’ verin, ilgi gösterin.

1. Kuşkusuz ki en basit en kolay hediye mis kokulu çiçekler olacaktır. Her kadın solmayan çiçektir peki solmayan çiçek var mıdır, elbette vardır. Kokulu taş çiçek sepetlerini duydunuz mu işte solmayan çiçekleri yapmışlar. Bu ve bir çok farklı hediye fikirleri için, Süprizler Dünyası Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

2. Çikolata ve şeker sepetleri de hem lezzetli hem mutlu edecek hediyeler arasında..

Fotoğraftaki lezzetli çikolata sepeti ve niceleri içinde Çikolata Sepeti sayfasını incelemenizi öneriyoruz J

3. Kadınlar Gününe ve kişiye özel kupa tasarımları da oldukça tercih edilenler arasında. Fotoğraf baskılı kupalar, Kadınlar Günü temalı bardaklar da işinizi kolaylaştıracaktır.

4. Hiç bir kadın takıya hayır demez. Özel tasarım yaşayan kolyeler, ismin baş harfleriyle hazırlanan kolyeler, kişiye özel bileklikler ve niceleri, sizi her daim yanında hissettirecek ve yüzünde daima tebessüm oluşturacak hediyeler arasında olacaktır.

 

Kadınlar Gününe Özel Mesajlar

Bir kadını hatırlamak, kendini değerli hissettirmek her zaman en kıymetli hediye olmuştur aslında… Hayatımızda tüm kadınlara hediye alamayacağımız gibi bir gerçek var peki bu durumda ne yapmalı ? Annelerimiz, eşlerimiz, kardeşlerimiz, iş arkadaşlarımız onların Kadınlar Gününü kutlamak teknolojiyle beraber kısacık bir mesajla kolaylaşıyor. Sizler için derlediğimiz Kadınlar Günü mesajları dileriz size yardımcı olur.

1. Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü yürekten kutlarım.

2. Adam olmadan önce insan olabilmenin en temel unsurudur kadın. Çoğu zaman değil, her zaman her gözün nuru, hayatın can damarıdır. 8 Mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun.

3. ’Kadın; bilmeyene ‘nefs’, bilene ‘nefes’tir.’ –Şems-i Tebrizi

4. Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Kadınlar gününüz kutlu olsun.

5. Kadınlar İnsanlığın devamı için olmazsa olmazdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır. Dünya Kadınlar Günü”nüz kutlu olsun.

6. Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

7. Saygıyı, sevgiyi hak eden tüm kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun…

8. Ateş karşısında bozulmayan altın, altın karşısında bozulmayan kadın; kadınlar günün kutlu olsun.

9. Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

10. Seni ben çiçeklerden yemişten ve klasik dörtüklerde anlatılandan çok daha fazla severim, seni çok severim.. Kadınlar Günün Kutlu Olsun…

Yazımıza son vermeden önce Orihoo.com ekibi olarak bütün kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutlarız.

“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir.” Mustafa Kemal Atatürk

3 YORUMLAR

  1. Ülkemizde kadın olmanın ne denli güç olduğunu anlatan başarılı bi yazı teşekkürler orihoo.com ?????? kadın olmak güçtür kadın güçlüdür.

  2. Dünya kadın i ‘nin en güzel halini güzel duygular ve güzel yüreğinden kopan cümleleriyle günümüz ü kutlayan arkadaşım yüreği güzel kadın Atatürk kadını tebrikler.Duygularım yüreğim titredi. Sevgi kadını olalım en çok buna ihtiyacımız var.Makale harika devamı nı bekliyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here