Ana sayfa Bilmeli miyim? Elma Sirkesi Faydaları ve Zararları Nelerdir? – Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma Sirkesi Faydaları ve Zararları Nelerdir? – Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

632
Elma Sirkesi Faydaları
Elma Sirkesi Faydaları

Elma sirkesi faydaları saymakla bitmiyor. Geniş kapsamlı faydalarının yanında soğuk algınlığı, şeker hastalığı, kanser tedavileri, kalp problemleri, yüksek kolesterol ve kilo sorunlarında da etkin bir şekilde kullanılıyor. Elma sirkesinin sayılamayacak kadar faydası bulunuyor. İşte elma sirkesi faydaları, zararları ve kullanımı;

Elma Sirkesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Elma Sirkesi Mide ve Bağırsak Sorunlarına Yardımcı Oluyor

Eğer bir mide bulantısı ya da mide ağrınız varsa elma sirkesini su ile karıştırıp içebilirsiniz. İshal durumunda ise adeta antibiyotik görevi yapan elma sirkesi, bu durumda kullanılabilecek en iyi besinlerdendir. Ayrıca uzmanlara göre elma sirkesi bağırsaktaki spazmları da pektin içeriği ile yatıştırıyor. Bunun için de elma sirkesinden 1-2 yemek kaşığı suyunuza ekleyip içmeniz yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi Hıçkırığa İyi Geliyor

Bir çay kaşığı elma sirkesinin hıçkırığa iyi geldiğini biliyor muydunuz? Ayrıca bunun için yapılmış bir lolipop bile var. Bu lolipop içerdiği elma sirkesi ile boğazdaki sinirleri gerginleştirip hıçkırığı kesebiliyor.

Elma Sirkesi Boğaz Ağrısına İyi Geliyor

Boğaz ağrısının enfeksiyonlara yol açmasını engellemek istiyorsanız elma sirkesi kesinlikle tercihiniz olmalı. Tamamen mikrop karşıtı olan elma sirkesini bir çay bardağının yarısı kadar ılık suyla karıştırın ve saat başı gargara yapın.

Elma Sirkesi Kolesterolü Düşürmede Etkili

2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sirke içerisinde bulunan asetik asidin kötü kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca Japonların yaptığı bir araştırmaya göre de, günde çeyrek çay bardağı kadar sirkenin insanlardaki kötü kolesterolü düşürdüğü kanıtlanmıştır. Ayrıca Kolesterolü Düşüren Yiyecekler – Doğal Olarak Kolesterol Düşürme Yöntemlerine da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Elma Sirkesi Hazımsızlığı Önlüyor

Yemekten önce ılık bir suya 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal katıp içmeniz, yemekten sonra çekebileceğiniz hazımsızlığın önüne geçiyor. Özellikle ağır ve yağlı yemeklerden sonra aşırı hazımsızlık çeken kişiler için oldukça ideal bir yöntem olacaktır.

Elma Sirkesi Tıkalı Burnu Açıyor

Eğer soğuk algınlığına maruz kaldıysanız elma sirkesi yardımınıza yetişiyor. İçerdiği potasyum sayesinde mukus inceltip asetik asit sayesinde de burun tıkanıklığını da açıyor. Ayrıca elma sirkesi bu soğuk algınlığı durumunda mikropların yayılmasını da önlüyor. Elma sirkesi faydaları arasında belki de en çok işe yarayan yöntemdir. Bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırdıktan sonra için. Bu durum sinüs drenajına etki edecektir.

Elma Sirkesi Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Günümüzde oldukça muzdarip olunan durumlardan biri de fazla kilolar.. Elma sirkesi kilo vermenize yardımcı olabilir. İçerdiği asetik asit iştahınızı bastırır ve metabolizma hızınızı artırır. Uzmanların söylemlerine göre elma sirkesi faydaları arasında kan dolaşımındaki kalori miktarını azaltması da bulunuyor. Gereksiz yere bilinmedik kilo verdici adında satılan ilaç, hap vb. ürünler kullanmaktansa elma sirkesi faydaları yardımınıza daha doğal bir şekilde yetişebilir.

Elma Sirkesi Akne Temizlemede Etkili

Elma sirkesi sivilceler için doğal bir çözüm olmakla beraber cildi daha sağlıklı gösteren doğal bir toniktir. Ayrıca elma sirkesi antibakteriyel özelliği ile sivilceleri kontrol altına alma özelliğine sahip. Tüm bunların yanında içerdiği malik ve laktik asitler sayesinde cilt pH oranını dengeleyip kırmızı lekeleri de azaltıyor.


Elma Sirkesinin Zararları

Elma sirkesi, aşırı tüketildiğinde ve çeşitli ilaç kullanan hastalarda sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu nedenle çeşitli ilaç kullanan hastalar, doktorlarına danışmadan elma sirkesi tüketmemelidir. Şimdi gelin elma sirkesinin zararları ve yan etkilerine bir göz atalım;

  • Yüksek düzeyde asetik asit içerdiğinden dolayı, potasyum düzeyini azaltır. Buna ek olarak, potasyum düzeyinin düşmesiyle beraber kemiklerde mineral seviyesini düşürebilir. Bu yüzden seyreltilerek tüketimesi öneriliyor.
  • Doku ve cilt hasarlarına neden olabileceği gibi, yüksek düzeyde sitrik asit içermesinden dolayı, aşırı tüketiminde yemek borusuna ve mideye ciddi zararlar verebilir.
  • Fazla tüketildiğinde dişe ve diş etine zarar verebilir. Bu yüzden elma sirkesi tüketilmeden önce su ile seyreltilmelidir.
  • Yan etki ve zararları kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bir kişiye yarım bardak yeterli gelirken, bazısına çok fazla gelebilir. Bunun düzeyini ayarlamak sağlık açısından önemlidir.
  • İçerisindeki asitlerden dolayı midede ekşime ve hazımsızlık meydana gelebilir. Bu nedenle sindirim sisteminden muzdarip olan kişiler, doktorlarına danışmadan elma sirkesini tüketmemelidir.

Kaynak

Benefits and Uses of Apple Vinegar – Dr. Axe

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here