Ana sayfa Bilmeli miyim? Enerji Tasarrufu Nedir? – Enerji Tasarrufu İçin Pratik 5 Yöntem

Enerji Tasarrufu Nedir? – Enerji Tasarrufu İçin Pratik 5 Yöntem

310
Enerji Tasarrufu Nedir
Enerji Tasarrufu Nedir

Enerji tasarrufu nedir?, enerjimizi neden korumalıyız? ve enerji tasarrufunu nasıl sağlayabiliriz? gibi soruları detaylı bir şekilde cevaplayacağız.

Elektrik! Günlük yaşamın en önemli parçalarından biri! Ona bağlı bir çok şey var ve o olmadan koca bir boşlukta hissederiz kendimizi. Evde kullandığımız cihazların neredeyse tamamı elektrik sayesinde çalışıyor. Elbette bu elektrik faturasına da yansıyor. Uçuk bir elektrik faturasıyla ay sonunda göz göze gelmemeniz için akılcı davranmalı ve bazı önlemler almalısınız. Emin olun elektrik fatura tutarınızı azaltmak çok kolay. Ayrıca bu sadece sizi maddi zorluktan da kurtarmayacak, aynı zamanda çevreye de bir çok katkıda bulunmuş olacaksınız. Enerji tasarrufu için işte bir kaç tavsiye!

Enerji Tasarrufu Nedir? – Enerji Tasarrufu İçin Pratik 5 Yöntem


Enerji Tasarrufu Nedir?

Enerji tasarrufu, enerji ya da elektriği kullandığımız her alan veya mekanda gereksiz yere kullanılmayıp, mantıklı bir şekilde tüketim gerçekleştirilirken gereksiz enerji veya elektrik tüketimini minimize etmektir.

Enerji Tasarrufu İçin Pratik 5 Yöntem

1. Cihazlarınızı Bekleme Modunda Bırakmayın

Eğer evinizde kullanmadığınız cihazlarınız varsa onları bekleme modunda bırakmayın. Çünkü cihazınız bekleme modundayken bile elektrik tüketir ve bu da elektrik faturanıza yansır. Kullanmadığınız zamanlarda masaüstü bilgisayarınızı, televizyonunuzu ve dizüstü bilgisayarınızı kapatmayı unutmayın.

2. Zamanlayıcı Kullanın

Eğer enerji tasarrufu konusunda ciddiyseniz, cihazlarınızda mutlaka bir zamanlayıcı kullanmalısınız. Enerji tasarrufu konusunda kesinlikle hem cebinizi hem de sizi çok rahatlatacaktır. Zamanlayıcınızı belli bir saate ayarladıktan sonra cihazınız otomatik olarak kendisini kapatacaktır yani bekleme modunda kalmayacaktır. Zamanlayıcınızı bir çok cihazınızda kullanabilirsiniz. Mesela ısıtıcılarınızda. Cihazınızı belli bir saate ayarladıktan sonra siz uyusanız veya evde olmasanız bile cihazınız kendisini kapatacaktır.

3. Alışverişlerinizde Zeki Olun

Akıllıca alışveriş yaparak bir çok konuda tasarruf yapabilirsiniz. Mesela eski cihazları tercih etmemelisiniz. Kendileri gibi teknolojileri de eskidir ve bu sizin faturalarınıza yansıyacaktır. Eski cihazlar daha fazla enerji tüketir. Yeni cihazlar alarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz. İlk başta fiyat olarak sizlere pahalı gelebilir bu tür tasarruflu cihazlar ancak bunu bir sefer alacaksınız ve emin olun size bu daha az fatura tutarı olarak geri dönecektir. Bunların dışında, yeni bir eve taşınacaksanız veya evinizi yeniden dizayn ettirmeyi düşünüyorsanız, İç Mekan Tasarımınızı mantıklı bir şekilde yaptırmanız, enerji tasarrufu açısından da faydalı olacaktır.

4. Televizyon ve Tasarruf

Artık neredeyse herkesin evinde televizyon var ve bazı pratik püf noktaları bilirseniz tasarrufu tam on ikiden vurdunuz demektir! İlk olarak, eğer eski model bir televizyonunuz varsa onu asla açık bırakmayın izlemediğiniz zamanda. Bir nokta daha var! Bir çok televizyon modelinin ekran parlaklık ayarı çok fazladır. Ekran parlaklığını kendinize göre ayarlayıp biraz kısarsanız tasarruf etmiş olursunuz. Televizyonunuzda enerji tasarruf modu varsa bunu mutlaka kullanmalısınız.

5. Doğaçlama Yapın

Zekanızı kullanarak bir çok yoldan tasarruf yapmak mümkün. Örnek vermek gerekirse, eğer hava güneşliyse çamaşırlarınızı kurutucuya koymaktan ziyade dışarı asarsanız hem doğanın gücünü kullanmış olursunuz hem de tasarruf etmiş olursunuz. Aklınızı kullanın ve kabarık elektrik faturalarından korunun! Daha detaylı tasarruf önerileri ve püf noktalara da ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here