Ana sayfa Hastalıklar EOS (Eozinofil) Nedir? – Ne Demek? – Yüksekliği ve Düşüklüğü

EOS (Eozinofil) Nedir? – Ne Demek? – Yüksekliği ve Düşüklüğü

862
EOS Nedir
EOS Nedir

EOS Nedir?

EOS (Eozinofil), vücudumuzda bulunan 5 akyuvar hücre tipinden biridir, asıl görevleri bakterilere karşı savaşmaktır. Ayrıca astım hastalığı tedavisinde de önemli bir rol oynarlar.

EOS nedir konusundan bahsettiğimize göre hemen EOS ne demek konusuna değinelim.

EOS Ne Demek?

Hemogram (tam kan sayımı) testlerinde gördüğümüz EOS ‘un açılımı eozinofildir.

Tıpkı diğer kan değeri makalelerimizde olduğu gibi EOS‘u da benzetmelerle anlatıp tıp dilinin karışıklığını tolere edeceğiz.

Eğer WBC (lökosit) nedir? makalemizi okuduysanız hatırlarsınız ki lökositleri polislere benzetmiştik. EOS‘lar da birer lökosit alt birimi olduğu için biz de polislerin alt birimi olan çevik kuvvet‘e benzeterek anlatacağız.

Çevik kuvvet polis birimleri arasında nasıl bir iş yapar? Bu sorunun cevabını bilmiyorsanız hemen açıklayalım. Çevik kuvvet polislerin özel tehditlere ve durumlara karşı kullanmak için eğittiği bir birimdir. Asıl odaklandıkları şey ise toplulukları kontrol altına almaktır. Bundan dolayı çevik kuvvetleri sık sık maç çıkışlarında ya da eylem alanlarında görebiliriz. EOS‘lar da tıpkı Çevik kuvvet gibi belli başlı tehditlere karşı savaşan bir lökosit hücre tipidir.

Peki nasıl tehditlere karşı savaşır?

EOS‘lar vücudumuzdaki dış etkenlere karşı savaşırlar ama savaştıkları dış etkenler bakterilerdir.

Önemli Not: EOS kısaltması sadece eozinofil için kullanılmaz, aynı zamanda bitcoin gibi sanal bir para birimi olan Eos coin için de kullanılır. Bu nedenle araştırma yaparken ikisini karıştırmamaya dikkat etmenizi öneririz. Eğer nasıl ayırt edeceğiz diye merak ediyorsanız, EOS hücre tipi kısaltmasının harflerinin hepsi büyük yazılır. Eos coin kısaltmasında ise hepsi büyük yazılmaz.

EOS ne demek konusundan bahsettiğimize göre duraksamadan hemogramda EOS nedir konusuna göz atıcaz.

Kan Tahlilinde EOS Nedir? – Hemogramda EOS Nedir? – EOS Değeri Nedir?

Hemogramda EOS, tam kan sayımı testinde görülen kan dolaşımında bulunan eozinofil sayısını gösteren değere verilen addır. Bununla beraber genellikle diğer akyuvar hücre tipleri ve EOS sayısının akyuvar hücrelerinin yüzde kaçını oluşturduğunu gösterir.

EOS değeri sadece hemogram testi yoluyla öğrenilmez. Bazen doktorunuz sadece vücudunuzda bulunan EOS sayısını öğrenmek istiyorsa EOS tahlili yapılır. Bu tahlil de tıpkı diğer tahlillerde olduğu gibi sizden bir tüp kan alınır ve sadece EOS değeri oranlarına bakılır.

Eğer doktorunuz sizde doku eozinofili olduğundan şüpheleniyorsa, işte o zaman sizden kan yerine mukustan yani burnunuzdaki sıvıdan örnek alınır.

Hemogramda EOS Nedir ve EOS değeri nedir? sorularına cevabımızı verdiğimize göre, isterseniz bir de EOS yüksekliği nedir? bu konuya bir göz atalım.

EOS Yüksekliği Nedir? – EOS Nedir Neden Yükselir?

EOS yüksekliği, vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı olması gerekenden daha fazla eozinofil bulunmasına verilen addır. EOS yüksekliği için tıpta kullanılan isim eozinofili‘dir.

Eğer kan testinizde EOS yüksekliği durumu gözlemlendiyse ve bunun ne olduğunu merak ediyorsanız, bu sorunun yanıtını verelim.

Bu makalemizde daha öncede bahsettiğimiz gibi EOS‘lardan vücudumuzda bulunan çevik kuvvetler olarak bahsedebiliriz. Tahmin edebileceğiniz gibi kanda EOS yüksekliği bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

EOS yüksekliği durumunun iki farklı türü bulunur. Bunlar:

 • doku eizonofilisi
 • kan eozinofilisi

‘dir. 

Peki doktorunuz bunu nasıl ayırt edebilecek diye merak ediyorsanız, bu soruyu da hemen yanıtlayalım.

Doku eozinofilide kanımızda bulunan EOS değerleri normaldir ve hiç bir değişiklik görünmez. Bundan dolayı  daha önce de bahsettiğimiz gibi mukustan örnek alınır.

Doku eozinofili de ise genelde kanser göstergesidir. Bundan dolayı eğer bu hastalıktan muzdarip iseniz bir kanser taraması yaptırmanızı da öneririz.

Kan eozinofilisi en sık görülen EOS yüksekliği tipi hastalığıdır. Bu durumun birden fazla sebebi bulunur, ancak genellikle bu hastalık ya parazitik ya da bakteriyel enfeksiyondan kaynaklıdır. Genellikle kanda mcL başına 500 EOS bulunması eozinofili göstergesidir, mcL başına 1.500 bulunması ise bu hastalığın daha ağır bir hali olan hiper eozinofili göstergesidir.

EOS yüksekliği nedir anlattığımıza göre elbette bir de sebeplerinden bahsetmemiz gerekir. Aşağıda verdiğimiz listede kanda EOS yüksekliği durumuna sebep olabilecek hastalıkları ve durumları bulabilirsiniz.

Kanda EOS Yüksekliği Nedenleri

 • Parasitik ya da mantar (funal) hastalıklar
 • Alerji
 • Cilt bozukluğu
 • Otoimmün rahatsızlıklar
 • Tümör
 • Egzema
 • Churg-strauss sendromu
 • Crohn hastalığı
 • Kansızlık
 • Hodgkin hastalığı
 • Parasitik enfeksiyon

Yukarıda verdiğimiz listemizde de görebileceğiniz gibi EOS yüksekliği genellikle bir hastalığın göstergesidir. Eğer yukarıda verdiğimiz hastalıkları yakın bir sürede yaşamadıysanız veya enfeksiyon geçirmediyseniz doktorunuza başvurup bu hastalıklar için test yaptırmanızı şiddetle öneririz.

EOS yüksekliği nedenlerinden bahsettiğimize göre şimdi de belirtilerinden bahsedelim.

Aşağıda verdiğimiz listemizde EOS yüksekliği belirtilerini bulabilirsiniz. Eğer bu belirtileri sıklıkla yaşıyorsanız doktorunuza gidip bir EOS tahlil yaptırmanızı öneririz.

EOS Yüksekliği Belirtileri

 • Nefes almada güçlük çekme
 • Kas ağrısı
 • Öksürdükten sonra kan gelmesi
 • Balgam (sigara içmiyosanız)
 • Kanda normalde olması gerekeden daha az oksijen bulunması
 • Nadir durumlarda ise akciğer yetmezliği

Gördüğünüz gibi bu hastalığın belirtileri oldukça ağır, fakat gözden kaçabilecek, önemsiz görünebilen belirtiler de vardır. En ufak şüphe bile duyuyorsanız en kısa sürede doktorunuza uğrayın. Sonuçta sağlık ihmale gelmez.

EOS nedir ve EOS yüksekliği nedir konularından bahsettiğimize göre şimdi de EOS yüksekliği tedavisi hakkında faydalı bilgiler vermek istiyoruz.

Doktorlar genellikle bu hastalığı tedavi ederken ilk olarak hastalığın altında yatan sebepten başlarlar. Örnek olarak eğer parasitik bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, ilk olarak onun için tedavi uygulanır, daha sonra ise EOS yüksekliği tedavisine başlanır.

Aşağıda verdiğimiz listede EOS yüksekliği tedavisi sırasında kullanılan ilaçları bulabilirsiniz.

EOS Yüksekliği Tedavi İlaçları

EOS yüksekliği tedavisinde kullanılan ilaçlar:

 • Hydroxyurea
 • Chlorambucil
 • Vincristine
 • Cytarabine
 • Etoposide
 • Cyclosporine

‘dir.

EOS yüksekliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için konu hakkında daha detaylı olarak yazdığımız EOS yüksekliği nedir? makalemize de göz atabilirsiniz.

Sırada EOS düşüklüğü nedir konusu geliyor, hadi bir göz atalım.

EOS Düşüklüğü Nedir?

EOS düşüklüğü, vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı normal değerlerinden daha az eozinofil olmasına verilen addır.

Bu hastalık için tıpta verilen genel bir ad bulunmaz. Sebebine gelecek olursak, EOS düşüklüğü oldukça yaygın bir durumdur ve hastalık olarak kabul edilmez.

Dediğimiz gibi EOS‘lar çevik kuvvete benzetilebilir. Eğer hiç çevik kuvvet birimi olmasaydı, ülkemizde gerçekleşecek olan tek farklılık maçlarda ya da eylemlerde çelik yelek takmış normal polisler görmüş olurduk.

Dediğimiz gibi eozinofiller özellikle bakterilere ve parazitlere karşı savaşmada etkililerdir. Ancak bu, normal lökositlerin de bu tür durumlara karşı savaşamayacağı anlama gelmez. Sadece eozinofiller diğerlerine göre daha etkilidir, çünkü varoluşlarının amacı budur. Hal böyle olunca EOS düşüklüğü durumu yaşanırsa bu sizde pek de sorun yaşatabilecek tıbbi bir durum olmayacaktır.

EOS‘lar vücudumuzdaki akyuvar hücrelerinin %1 ila %5 arasında bir oranını oluşturur. Eksiklikleri ise nötrofiller tarafıdan kolaylıkla doldurulabilir.

Aşağıda sizler için EOS düşüklüğü nedenlerini sıraladık. Ancak belki de tahmin edebileceğiniz gibi bu durumun herhangi bir belirtisi bulunmamaktadır.

EOS Düşüklüğü Nedenleri

 • Steroid kullanımı
 • Sigara içmek
 • Yakın zamanda geçirilmiş ağır bir parasitik enfeksiyon

şeklinde sıralayabiliriz.

Gördüğünüz gibi sebepleri bir elin parmağını geçmiyor. Yukarıda bahsettiğimiz nedenler arasından sadece parasitik enfeksiyona değinmemiz gerektiğini düşünüyoruz.

Parasitik enfeksiyonlar vücudumuza girmiş parazitlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan enfeksiyonlardır. Bunlara karşı savaşma görevi de EOS‘a düşer. Eğer enfeksiyon çok ağır düzeylerde ise bu durumda vücudumuzdaki EOS‘lar savaş sırasında sayıları zaten az olduğundan dolayı tükenir ve vücut tekrar EOS üretme sürecine girer.

Kan Tahlili EOS Değeri Nedir? – EOS Normal Değeri Nedir?

Yukarıda değerlere değindik, ancak sadece bu değerleri görmek için sayfamızı ziyaret edenler için bir tabloyla gösterelim istedik.

Aşağıda verdiğimiz tabloda EOS normal değeri nedir tablosunu bulabilirsiniz.

EOS Normal Değeri Tablosu

Değer AdıDeğer Aralığı (mcL)
EOS Normal Değeri30 - 350 mcL
EOS Düşüklüğü0 - 50 mcL
Eozinofili500 - 1500 mcL
Hiper Eozinofili1500 - 3500 mcL

Bu makalemizde umuyoruz ki aklınızdaki EOS Nedir? sorusunu ve daha fazlasını yanıtladık. Elbette ki EOS hakkında daha derinlemesine bulunan makalelerimiz de bulunmakta. Onlara da göz atmayı unutmayın.

Sağlıcakla kalın.


Kaynak

MayoClinic

HealthLine

MedicalNewsToday

EMedicine.MedScape

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here