Ana sayfa Aile & Hamilelik Erken Gebelik Testi, Gebelik Kan Testi ve Beta HCG Değer Aralıkları

Erken Gebelik Testi, Gebelik Kan Testi ve Beta HCG Değer Aralıkları

1034
Erken gebelik testi
Erken gebelik testi

Erken gebelik testi hamileliğin ilk haftalarında yapılan gebelik testlerine verilen addır. Tabi hamileliğin göstergesi olan Beta HCG hormonu 10 ve üzerine çıkmadan en kaliteli erken gebelik testi bile pozitif sonuç vermez. Bu durumda gebelik şüpheniz var ve eczanelerden alınan testlere şüphe ile bakıyorsanız o zaman size güvenilir sonuç verecek olan gebelik kan testi başvurmanız gereken ilk şey olacaktır.

Her şeyden önce eğer çocuk bekliyorsanız hayırlı olsun diyoruz. Bu yazımızda sizlere ne zaman erken gebelik testi yapılmalı, sonuçları nelerdir, gebelik kan testi nedir, gebelik kan testi ücreti ne kadardır? Bu soruların tümü hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle test yöntemleri ile başlayalım.

Erken Gebelik Testi, Gebelik Kan Testi ve Beta HCG Değer Aralıkları


Erken Gebelik Testi Yöntemleri

Erken Gebelik Testi – Gebelik Belirtileri ve Test sonuçları

Erken gebelik dönemi hamileliğin ilk haftalarını kapsayan dönemdir. Bu dönemde hormonlardaki düzensizlik yavaştan kendini belli etmeye başlar ve gebelik şüphesini başlatır.

Bu dönemde erken gebelik testi yapmak sizi sürprizlerden kurtaracağı gibi hazırlıklarınıza başlamanıza da olanak sağlar. En basit yöntem eczanelerden kolaylıkla ve ucuz bir şekilde edinebileceğiniz idrar odaklı hamilelik testleridir.

Kanınızda ve idrarınızda normalde 0,1 gibi bir düşük seviye bulunan HCG hormonun hamilelikte üst noktalara çıkmasıyla bu hamilelik testi %99 oranla size gebe olup olmadığınızı söyler. Ama şunu da belirtelim eğer adetiniz üzerinden 10 günden az gecikmiş ise bu testlerin güvenilirliği %50 civarlarına düşüyor o yüzden erken gebelik testi olarak bu testleri kullanacaksanız en kesin sonuç için adetinizin 10 günden fazla gecikmiş olmasına dikkat edin.

Erken gebelik testi aklınızdaki soru işaretini gidermek ve hayırlı haberler almak için en ucuz yöntem olan bu testleri herhangi bir eczaneden 10-15 TL gibi bir fiyatla edinebilirsiniz.

Gebelik Şüphesi Erken Gebelik Testi ile Nasıl Sonuçlandı?

Şimdi esas merak edilene gelelim. Gebelik şüphesi erken gebelik testi ile nasıl sonuçlandı? Bu testin idrar odaklı olduğunu söylemiştik. İdrarın test çubuğuna verilmesinden sonra kısa sürede alacağınız sonuç eğer çift çizgi ise tebrikler, erken hamilelik testi pozitif çıktı yani hamilesiniz. Ama eğer tek çizgi ise erken hamilelik testi negatif çıktı, yani inşallah başka zamana…

Bu teste güvenmediniz mi? Sonuçta kul yapımı, hata payı elbette olabilir. Eğer daha güvenilir ve de doktor kontrolünde bir test istiyorsanız o zaman başvurmanız gereken gebelik kan testi. Şimdi bir de gebelik kan testi nasıl oluyormuş, onu inceleyelim.

Gebelik Kan Testi – Nerde yapılır? Fiyatı Ne kadardır?

Hamilelik döneminizde kanınızda ve idrarınızda artış gösteren HCG hormonun gebelik belirtisi olduğunu söylemiştik. Her ne kadar gebelik kan testi ile kıyaslandığında eczanelerde satılan hamilelik testi daha ucuz ve ulaşılması kolay olsa da insanın içinde bir şüphe muhakkak oluyor.

Öncelikle şunu da söylenmelidir ki HCG hormonu kana idrardan önce geçiyor. Daha doğrusu önce kanda artış gösteriyor, daha sonra da idrarda. Gebelik kan testi ile daha hızlı sonuçlar alabileceğiniz gibi alacağınız sonuçlar da daha güvenilirdir. Gebelik kan testi ayrıca Beta HCG testi olarak da bilinir. Adı üstünde kan tahliliyle yapılır ve bunun için de doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelik kan testi ile alacağınız sonuçlar kanınızda bulunan HCG hormonun durumuna göre kaç haftalık hamile olduğunuza kadar size bilgi verecektir. Eğer gebelik kan testi sonuçlarınızı paylaşmak istemezseniz sizin için değer durumlarını ve haftalara göre HCG hormonunun durumunu aşağıya ekliyoruz;

  Gebelik Haftası

Beta HCG Değeri
3 hafta

4 hafta

5 hafta

6 hafta

7 -12 hafta

13-16 hafta

17-24 hafta

 

5 – 50

5 – 425

20 – 7300

1,080 – 56,000

7,650 – 290,000

13,300 – 250,000

4,000 – 165,000

 

Burada gördüğünüz değerler hamilelik haftasına göre yaklaşık değerlerdir. Eğer yaptırdığınız gebelik kan testi ya da diğer adıyla Beta HCG testi sonuçları bu değerlerde ise tekrardan hayırlı olsun. Bunların yanı sıra Gebelik Sürecinde Yapılması Gerekenler Hakkında Merak Edilen Herşeye de bir göz gezdirebilirsiniz.

Gebeliğin İlk 20 Gününde Alabileceğiniz Değer Sonuçları

En Düşük Beta HCG,    En Yüksek Beta HCG,    Ortalama Beta HCG

12.gün:           17                               119                             48

13.gün:           17                               147                             59

14.gün:           33                               223                             95

15.gün:           17                               429                             132

16.gün:           70                               758                             292

17.gün:           111                             514                             303

18.gün:           135                             1690                           464

19.gün:           324                             4310                           1061

20.gün:           185                             3279                           1287

Dediğimiz gibi bu değerler yine yaklaşıktır ve gebeliğin ilk tanısında yumurtlamadan sonraki ilk 20 gün içinde, gebelik nedeniyle çıkan Beta HCG değerleridir. Başvuracağınız özel veya devlet hastanesinde bu testi yaptırabilirsiniz.

Gebelik kan testi fiyatına gelirsek eğer bu yaşadığınız şehre göre farklılık göstermektedir. Özel bir hastanede 50 ila 80 TL arasında değişen bir meblağ ödeyip 2-3 saat gibi sürede test sonuçlarını elinize alabilirsiniz. Devlet hastanelerinde ise bu fiyat bayağı azalabileceği gibi sonuçları alacağınız süre de bir o kadar uzayabilir. Ama kesin sonuçlar için küçük bir bedel gibi düşünün bunları.

Hayırlı Olsun

Bu yazımızda size erken gebelik testi ve gebelik kan testi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Şunu söylemeden geçmeyelim en güzel muayene kadın doğum doktoruna başvurarak yaptırabileceğiniz muayenedir. Hamileliğin 1. ayından sonra ultrason ile yavrunuzu görme imkanı da bulabilirsiniz. Gebeyseniz hayırlı olsun bu durumdan sonra Sağlıklı Bir Gebelik İçin Yapılması Gerekenlere bir göz atabilirsiniz, eğer değilseniz de en kısa zamanda size de nasip olması dileğiyle, kalın sağlıcakla…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here