Ana sayfa Hastalıklar Fibromiyalji Nedir? – Fibromiyalji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Her şey

Fibromiyalji Nedir? – Fibromiyalji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Her şey

476
Fibromiyalji Nedir
Fibromiyalji Nedir

Fibromiyalji nedir, fibromiyalji sendromu nedir veya fibromiyalji hakkında merak ettiğiniz her şeyi detaylı bir şekilde paylaşıyoruz.

Fibromiyalji Nedir? – Fibromiyalji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Her şey


Fibromiyalji Nedir?

Öncelikle Fibromiyalji nedir sorusunu cevaplayalım. Fibromiyalji, vücudun fibröz dokularındaki (kaslar, tendonlar ve bağlar gibi) ağrıyı belirtmek için kullanılan bir terimdir. Kadınların bu hastalığa yakalanma oranı erkeklerden 10 kat daha fazladır.

Fibromiyalji Sendromu Nedir?

Fibromiyalji sendromu (FMS), kas, tendon ve bağlarda vücudun neredeyse vücudun her yerinde ağrı ve sertleşmenin olduğu, yorgunluk, uyku bozukluğu veya verimsiz uyku, duygu durum bozukluğu ve bilişsel zorluklar gibi genel belirtilerinde eşlik ettiği fibromiyaljinin bir formudur. Sebebi bilinmiyor. En çok orta yaştaki kadınlarda görülür, ancak her yaştan ve her iki cinsiyetten insanları da etkileyebilir.

Depresyon, anksiyete ve uyku bozuklukları fibromiyalji ile bağlantılıdır.

Fibromiyalji Belirtileri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Fibromiyaljinin ana semptomları ağrılı acı; dokunma hassasiyeti; ve kaslarda, tendonlarda ve ligamanlarda sertlik. Boyun, omuzlar, karın, bel ve uyluklar etkilenmesi muhtemel kısımlardır. Ağrı, geniş bir alana eşit şekilde yayılabilir, ancak acının daha şiddetli olduğu “hassas noktalar” da vardır.

Fibromiyaljinin diğer semptomları:

 • Yorgunluk
 • Uyku bozukluğu
 • Verimsiz uyku
 • Uyuma güçlüğü
 • Enerjisizlik
 • Zayıf hafıza

olarak belirtilebilir. Fibromiyaljisi olan insanlar kaygı, migren, baş ağrısı, şiddetli adet krampları gibi rahatsızlıklara maruz kalabilirler.

Fibromiyalji semptomları zamanla gelir ve gider, ancak nadiren tamamen kaybolurlar. Ağrı aynı zamanda bulunduğu yer ve yoğunluk bakımından gün geçtikçe değişebilir ve stres veya hava gibi dış faktörler sebebiyle daha da kötüleşebilir. Fibromiyalji belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Karın ağrısı
 • Kronik baş ağrısı
 • Ağız, burun ve gözlerde kuruluk
 • Soğuğa ve / veya sıcaklığa aşırı duyarlılık
 • Konsantrasyon bozukluğu (“fibro sis” olarak anılır)
 • İdrar kaçırma
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Parmak ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma
 • Dokularda sertlik

Fibromiyalji Nedenleri Nelerdir?

Fibromiyaljinin nedeni henüz bilinmemektedir. Bununla birlikte, belirtilerin duygusal stres, kas gerilmeleri veya aşırı kas kullanımı ile kötüleşebileceğini biliyoruz.

Fiziksel travma, Lyme hastalığı gibi enfeksiyonlar ve toksinlere maruz kalma gibi çok çeşitli faktörlerin fibromiyalji sendromuna neden olduğu iddialarına rağmen, bu açıklamalardan hiçbirini destekleyecek kanıtlar bulunmamaktadır.

Bazı çalışmalar, fibromiyaljisi olan kişilerin depresyon veya anksiyete gibi ruh halindeki değişikliklerle sıklıkla karşılaştıklarını ileri sürmekte ancak bunun fibromiyaljinin bir sonucu olup olmadığı veya nedeni ile ilişkili olup olmadığı bilinmemektedir.

Genetik de bu rahatsızlıkta önemli bir rol oynayabilir ve fibromiyalji riskini artırabilir. Araştırmalar fibromiyaljinin, annesinde fibromiyalji olan kadınların %28’inde teşhis edildiğini gösteriyor.

Fibromiyalji Tanısı Koyma

Fibromiyalji tanısı koyabilmek için kesin bir tıbbi test yoktur. Bu tanı, fizik muayene yapılarak ve ayrıntılı bir öykü alınarak konulmaktadır. Doktor, ağrının daha şiddetli olduğu 18 hassas noktada ağrı ve hassasiyet olup olmadığını kontrol edebilir. Ağrı ya da hassasiyet belirtisi olmasına rağmen, dokular herhangi bir fiziksel anormallik göstermez.

Doktor da lupus ve artrit gibi diğer kas ağrısı sebeplerini göz ardı edecektir. Göz ardı edilecek bu nedenler için kan testleri yapılabilir. Fibromyalji için spesifik bir test olmadığından, başlangıçta tanı koymak zor olabilir.

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyaljinin semptomlarını en aza indirmek için hem ilaçlar, hem de ilaç kullanmayan yöntemler kullanılabilir.

Belirtileri gidermek için ilaç kullanılmayan yöntemler arasında:

 • Düzenli uyku
 • Düzenli esneme
 • Aerobik egzersizler
 • Sıcak uygulama
 • Hafif masaj

yer alır.

Psikolojik danışmanlık ya da bilişsel davranış terapisi gibi uygulamalar, stres ve fibromiyaljiyle baş etmede yardıma ihtiyacı olan kişilere faydalı olabilir.

Asetilsalisilik asit (ASA), diğer steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar ve asetaminofen bazı insanlardaki ağrının giderilmesine yardımcı olabilir, ancak herkes bu ilaçlara cevap vermez.

Çok güçlü olmayan narkotik ağrı kesiciler (örn., Kodein,

Fibromiyalji Nedir?
Fibromiyalji Nedir?

tapentadol, tramadol) ağrıyı hafifletmeye ve fonksiyon iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Pregabalin, ağrıyı artıran iletilerin sinirler boyunca etkinliğini azaltarak fibromiyalji semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Aynı zamanda bir antidepresan olarak kullanılan Duloxetine, ağrıyı algılayan vücudun kimyasal dokularını etkileyerek fibromyalji ağrısını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Bir noktada odaklanan şiddetli kalıcı ağrı bazen hidrokortizon ile kombinasyon halinde kullanılabilen bir lidokain enjeksiyonu ile tedavi edilir.

Düşük dozda antidepresan ilaçlar (örn. Amitriptilin, sitalopram, fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin) fibromiyaljiyi tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Antidepresanlar uyku yapabilir. Daha yüksek dozlarda kullanıldığında, fibromiyaljiyle birlikte duygudurum bozukluklarını tedavi etmek için de kullanılabilirler.

Ayrıca eklemler konusunda uzman olan Metiyonin Hakkında Detaylı Bilgilere de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.


Kaynak
MedicalNewsToday

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here