Ana sayfa Hobiler Frezya Çiçeği Anlamı Nedir? – Frezya Çiçeği Bakım Önerileri

Frezya Çiçeği Anlamı Nedir? – Frezya Çiçeği Bakım Önerileri

1679
Frezya Çiçeği
Frezya Çiçeği

Frezya çiceği anlamı nedir?, frezya çiçeği bakım önerileri nelerdir? ve freyza çiçeği kokusu nasıldır? gibi soruları sizler için cevaplıyoruz.

Frezya çiçeği, mükemmel görünümü, çeşitli renkleri ve sizi mest edecek kokusuyla eşsiz bir çiçektir. Çiçek dünyasında bu güzel çiçeğin ne anlama geldiğini, isminin etnik kökenini, frezya çiçeğinin verildiği yerleri, farklı renklerinin anlamlarını, birinin size frezya çiçeği verdiğinde bu durumun nasıl bir anlam taşıdığını ve son olarak ise frezya çiçeğinin evinizde veya bahçenizde nasıl yetiştirebileceğinizi detaylı bir şekilde inceleyelim.

Frezya Çiçeği Anlamı Nedir? – Frezya Çiçeği Bakım Önerileri


Frezya Çiçeği Anlamı Nedir?

Frezya çiçeğinin anlamı rengine göre değişir. Ancak her çiçekte görülebileceği gibi frezya çiçeğinin rengine bakılmaksızın taşıdığı anlamlar vardır. Frezya çiçeği genel olarak:

 • Masumiyet
 • Güven
 • Arkadaşlık
 • Hoşnutluk

anlamlarını taşır.

Frezya Çiçeği’nin Adı Nereden Gelmektedir?

Bu narin çiçekler Türkçe’de Frezya çiçeği olarak bilinir. Botanik bilimde geçen adı ise freesia flower‘dır. Bu ismi keşfeden botanist Christian P. Ecklon, arkadaşlıkları şerefine yine aynı şekilde bir botanist olan Friedrich H. T. Freese’in adından esinlenerek freesia olarak adlandırmıştır.

Türkçe’ye çevrilirken de bu çiçeğin halk ağzında herkes tarafından bilinen yaygın bir adı bulunmadığından dolayı okunduğu gibi yazılarak frezya çiçeği adını almıştır. Belki de tahmin edebileceğiniz gibi frezya çiçeğinin anlamlarından birinin arkadaşlık olması Christian P. Ecklon ile Friedrich H. T. Freese’in sıkı dostluğunu temsil ettiğinden kaynaklanmaktadır.

Frezya Çiçeği Ne Gibi Durumlarda Verilir?

 • Frezyalar dünya çapında evlilik çiçekleri olarak kullanılır. Bu küçük çiçekler her çiçek buketine renk katar ve genellikle evlilik buketlerinde, hatta bazen nikah masasında süs olarak kullanılmaktadırlar. Bu çerçevede beyaz frezya çiçeği masumiyet ve saflık anlamlarını taşır.
 • Bu narin çiçekler aynı zamanda zor şartlara rağmen inceliğini ve kibarlığını korumuş insanlara bir teşekkür hediyesi olarak da gönderilir. Çiçeğin narin doğası, özellikle genç kızlar için bir dans ya da herhangi bir sanatsal etkinlik için inanılmaz bir hediye olarak sunulabilir. Bu kapsamda çiçeğin rengi hiçbir anlam ifade etmez. Bu yüzden gideceğiniz etkinliğe uygun olduğunu düşündüğünüz bir rengi seçmeniz yeterlidir.
 • İngiltere’de çiçeklerin çoğunlukla gizli bir mesajla yolu olarak kullanıldığı Viktorya çağında frezya çiçeği güven anlamına gelmekteydi.
 • Amerika’da ise frezya çiçeği, bir çiftin evliliklerinin yedinci yılını temsil eder. Bu durumda hangi rengi seçtiğiniz önemli değildir. Eşinize veya evliliklerinde yedinci yıllarına girmiş arkadaşlarınıza isteğiniz bir renkte frezya çiçeği hediye edebilirsiniz.

Frezya Çiçeğinin Renkleri Ne Anlama Gelir?

 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bütün frezya çiçekleri güveni ve masumiyeti temsil eder. Ancak beyaz frezya çiçekleri çoğunlukla düğünlerde kullanılır. Gelinin saflığını ve masumiyetini, aynı zamanda gelin ile damadın birbirine duyduğu güveni temsil eder. Bazı düğünlerde gelinin ailesindeki bayanlar ya da yakın arkadaşları aynı düşünceye sahip olduklarını göstermek için saçlarına bir beyaz frezya çiçeği
 • İçinde fazlaca renk taşıyan bir frezya çiçeği buketi dostluğu ve güveni temsil eder. Frezya buketlerini aile fertleriniz, iş arkadaşlarınız ve dostlarınıza hediye etmeniz uygun bir hareket olacaktır.
 • Diğer çiçeklerde de geçerli olan genel anlamlar, kırmızı=tutku, sarı=mutluluk, aynı şekilde frezya çiçeği için de geçerlidir.

Frezya Çiçeğinin Size Verdiği Mesaj

Frezya çiçeğinin anlamı, çiçeğin veya buketin sunum şekline göre değişkenlik gösterebilir. Düğünler haricinde genellikle arkadaşlar arasında hoşnutluk, güven ve minnettarlık anlamında kullanılırlar.

Bir arkadaşınız size frezya çiçeği hediye ettiğinde bu çiçekleri odadaki bir vazoya koyarsanız ilk fark edeceğiniz şey, çiçekler ufak olmalarına rağmen odayı ne kadar da çabuk o rahatlatıcı kokularıyla doldurdukları olacaktır. Bu rahatlatıcı koku arkadaşlığınızı temsil eder.

Eğer bir akşam yemeğinden sonra partneriniz size bir frezya çiçeği veriyorsa, bu davranış sizi bir eş olarak değil de daha çok bir arkadaş olarak gördüğü anlamına gelir.

Frezya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Frezya çiçeğinin yetiştirilmesi, çiçeği ekeceğiniz yere göre farklılık gösterir. Eğer evinizin içinde bir saksıda yetiştirmek istiyorsanız farklı, bahçenizde yetiştirmek istiyorsanız farklı şekilde hareket etmeniz gereklidir. Bundan dolayı önce nerede yetiştirmeniz gerektiğine karar vermelisiniz.

Siz de kendinize ve lokasyonunuza uygun olanı seçip uygulamaya koyulabilirsiniz. Bunun için aşağıda adım adım verilmiş olan iki farklı yetiştirme şeklini okuyarak daha sağlıklı ve verimli bilgiler edinebilirsiniz:

Bahçe ve Çiçek Yataklarında Yetiştirilmesi

 • İlk olarak toprağın suyu iyice emdiği bir yer bulun. Ağır bir yağıştan 5-6 saat sonra hala toprakta su gölcükleri varsa başka bir yer arayın. Toprağı, suyu çekmeye uygun olacak hale gelesiye kadar ya üzerine ek olarak toprak koyun ya da lokasyonunuza bağlı olarak evinizde bulabileceğiniz organik maddelerle toprağı besleyin. Bunu yapmak için ağaç kabuğu, gübre ya da yosun Bunların hepsi doğaldır ve kolaylıkla elde edilebilir.
 • Frezya çiçekleri yalnızca suyu iyi emen topraklarda yetişebilir. Eğer sert, suyu emmeyen bir toprağa ekmeye çalışırsanız çiçeğiniz daha yeşeremeden maalesef ölecektir.
 • Frezya çiçeklerinizi ektiğiniz yerin iyi güneş alacak bir yere ekin.
 • Çok yakın olmayacak şekilde, ekeceğiniz çiçek sayısı kadar çukur kazın. Frezya soğanlarının sivri olan kısımlarını yukarı bakacak şekilde
 • Soğanları ektikten sonra toprağın iyice oturması için güzelce sulayın. 3 ay içinde soğanlar kök salmaya başlayacak, 6 ay içinde çiçekler baş vermeye başlayacak ve 9 ay içinde de çiçeğin gövdesi yavaş yavaş yapraklanıp çiçek açmaya
  Frezya Çiçeği
  Frezya Çiçeği

  başlayacaktır.

 • Çiçek açtığı zaman frezya çiçeklerini istediğiniz şekilde kesip oturma odanızdaki vazolara koyabilirsiniz.
 • Çiçeğin üst kısmını kestikten sonra kesinlikle yapraklarına dokunmayın. Onlar bir sonraki çiçek açma mevsimi gelene kadar fotosentez yapmaya devam ederek frezya soğanını daha da güçlendirecektir. Bu süreçte çiçeği haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır.
 • Yaz geldiğinde ise çiçeğinizin yaprakları sararmaya başlayacaktır. Bu normaldir, çünkü diğer çiçeklerin aksine frezya çiçeği yapraklarını yaz ayında dökerler. Bu durumda çiçeğinizin sarı yapraklarını Çiçeğiniz bu süreyi tekrar açmadan bir süre önce dinlenmek için kullanacaktır.

Saksıda Yetiştirilmesi

 • Saksınızı suyu iyi emen toprakla Çiçeğiniz için kullanmak istediğiniz herhangi orta boyutta bir saksı uygun olacaktır. Saksınızda su gideri olduğundan emin olun, çünkü frezya soğanının kökleri su dolu bir toprağın içinde uzun süre kalırsa kökleri çürüyecektir.
 • Saksınızı iyi güneş alan bir yere yerleştirin.
 • Frezya soğanını sivri ucu yukarı bakacak şekilde
 • Soğanı ektikten sonra toprağı bolca sulayın ki soğan toprağın içine otursun. 3 ay içinde soğanlar kök salmaya başlayacak, 6 ay içinde çiçekler baş vermeye başlayacak ve 9 ay içinde de çiçeğin gövdesi yavaş yavaş yapraklanıp çiçek açacaktır.
 • Çiçek açtığı zaman frezya çiçeklerini istediğiniz şekilde kesebilirsiniz.
 • Çiçeğin üst kısmını kestikten sonra sakın yapraklarına dokunmayın. Onlar bir sonraki çiçek açma mevsimine kadar fotosentez yapmaya devam edecektir. Ayriyeten frezya soğanını daha da güçlendirecektir. Bu süreçte çiçeği haftada bir defa sulamanız yeterlidir.
 • Yaz geldiğinde çiçeğinizin yaprakları sararacaktır. Diğer çiçeklerin aksine frezya çiçeği yapraklarını yaz ayında dökerler, endişe etmeyin. Bu dönemde çiçeğinizin sarı yapraklarınızı kesebilirsiniz. Bu sürede çiçeğiniz tekrar açmadan önce dinlenmek amacıyla yapacaktır.

Frezya çiçeğine ek olarak Gavura Çiçeği makalemiz de ilginizi çekebilir.

Farklı bakım önerileri veya çiçek hakkındaki düşüncelerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.


Kaynak
EasyToGrowBulbs

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here