Ana sayfa Aile & Hamilelik Gebelik Sürecinde Yapılması Gerekenler Hakkında Merak Ettikleriniz

Gebelik Sürecinde Yapılması Gerekenler Hakkında Merak Ettikleriniz

267
Gebelik sürecinde yapılması gerekenler ve merak edilenler
Gebelik sürecinde yapılması gerekenler ve merak edilen şeyler

Günümüzde birçok kişi gebelik sürecinde nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiğini merak ediyor. Buna ek olarak daha da detaylı bir şekilde bilgi almak isteyenler o doktordan diğerine savrulup duruyor. Sizin için gebelik sürecinde yapılması gerekenler hakkında merak ettikleriniz ve belki de “Bunu da öğrendiğim iyi oldu.” diyeceğiniz bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelik Sürecinde Yapılması Gerekenler Hakkında Merak Ettikleriniz

Gebelikte Egzersiz

Gebe kadında çok yorucu olmadığı sürece gebelikte egzersiz kısıtlanması gerekli değildir. ACOG verilerine göre belirli kontraendikasyonlar yoksa gebeler günde 30 dakikadan daha uzun süren orta şiddette egzersizler yapabilir. Tabi herhangi bir hastalığınız veya fizyolojik rahatsızlığınızın olması durumunda önceden doktorunuzla konuşmalı ve detaylı bilgi almanızı öneririz.

Eğer İngilizce biliyorsanız, gebelikte egzersiz hakkında daha detaylı bilgi için; http://www.acog.org/Patients/FAQs/Exercise-During-Pregnancy#certain

Gebelikte Çalışma

Gebe kadın ciddi fiziksel yorgunluğa neden olacak işlerden kaçınılmalıdır ayrıca kendini yorgun hissetmeye başladığında da işine ara vermelidir. Gebe eğer çalışıyorsa çalışma saatleri arasında uygun miktarda dinlenme molaları vermelidir. ACOG’a göre gebeler doğum başlayana kadar çalışabilirler ve doğumdan sonra da 4-6 hafta dinlendirilirler(halk arasında 40’ı çıkması denilen durum budur).Ülkemizde ise gebeler 32. Haftadan itibaren doktor izni ile çalışabilir. 37. Haftadan itibaren ise gebe çalışamaz yani zorunlu doğum iznine ayrılır. 32 -37. Hafta arasında çalışırsa o 5 haftalık hakkı doğum sonrasında kullanabilir. Doğum sonu izin ise 2 aydır. İskandinav ülkelerinde doğum sonrası ücret dahilinde yaklaşık 2 yıl izin verilir.

Gebelikte Uçak Yolculuğu

Gebelik sürecinde yapılması gerekenler listesinde en çok merak edilen konulardan biri de uçak yolculuğu. Gebelikte uçak yoluculuğu hakkında çeşitli bilgiler vardır fakat bilinmesi gereken seyahatin gebeliğe olumsuz bir etkisi yoktur. ACOG’a göre 36.Haftaya kadar havayolu seyahatinde bir sakınca yoktur.36. hafta olarak belirlenmesinin nedeni 36. Haftadan sonra uçak koşularının gebeliğe etkisinden değil herhangi bir doğum eylemi olasılığıdır. Gebelerden gebelik haftasına göre “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” belgesi  istenir. Bu belgenin kaçıncı haftadan sonra isteneceği havayolu firmasına göre değişmektedir(Örneğinhttp://www.turkishairlines.com/tr-tr/seyahat-bilgileri/ozelligi-olan-yolcular/hamile-hasta-ve-engelli-yolcu). Bu konuda unutulmaması gereken uzun uçuşlarda tromboz(pıhtı) oluşumunu engellemek için alt ekstremitelerin(bacakların) hareket ettirilmesi gerekmektedir. Bunun için uçak personelinden izin alınarak belirli aralıklarla uçakta yürümek gebelikte uçak yolculuğu yapacakları oldukça önemli bir riskten korumaktadır.

Gebelikte Araba Kullanmak

Son zamanlarda hızla artmakta olan bayan sürücü popülasyonuyla beraber gebelikte araba kullanmayı, gebelik sürecinde yapılması gerekenler ve en çok dikkat etmeniz gereken şeyler arasında bulundurabilirsiniz. Aslında gebelikte araba kullanmak açısından herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca gebelikte emniyet kemeri takmanın da bebeğe zarar vereceği yönündeki düşünceler yanlıştır. Gebeler aynı normal hayatlarındaki gibi araç kullanabilir ve hem kendi hem de bebeklerinin hayatı açısından emniyet kemerini takmalıdırlar.

Gebelikte Banyo

Gebelikte banyo yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur fakat burada dikkat edilmesi gereken şey aşırı sıcağa maruz kalmamaktır. Gebeler zaten hipotansif(düşük tansiyon) durumdadır, bir de bunun üzerine aşırı sıcak eklendiğinde iyice düşen tansiyon sonucu bayılmalar meydana gelebilir.Bu bayılmalar sonucu düşmeler ve özellikle kafa çarpmaları sonucu subdural hematomlar(beyin kanaması) meydana gelebilir.

Gebelikte Giyim

Gebelikte giyim özellikle annelerin geleceğindeki fiziksel görünüm açısından önemlidir. Gebelik boyunca destekli sütyen kullanılmalıdır yoksa ileri yaşta memelerin sarkma riski daha fazla olmaktadır. Gebelik boyunca memeyi asan ligamentler(bağlar) desteklenmezse hem sarkma hem de ağrı gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Gebelikte Cinsel İlişki

Erken doğum veya düşük için risk faktörü yoksa cinsel ilişkinin gebelikte herhangi bir sakıncası yoktur. Hatta bazı bilim adamlarına göre gebeliğin 36. Haftasından sonra cinsel ilişkinin iyice artırılmasının faydalarının olduğu söylenmektedir. Bunun nedeni semendeki prostaglandinin servikal olgunlaşmayı artırdığı ve doğum eylemini kolaylaştırdığıdır. Tabi bu konuda kesin bir görüş yoktur fakat bilinmesi gereken gebelikle ilgili bir sorun olmadığı sürece cinsel hayat normal bir şekilde devam ettirilebilir. 

Gebelikte Kahve

Kahvenin içerisinde kafein vardır ve kafein damarları daraltan bir maddedir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin dolaşımını etkileyerek düşüğe sebep olabilir ancak bu düzey kafeini almak için 5 büyük bardak kahve içmek gerekir. Sonuç olarak makul abartılmadığı sürece gebelikte kahve içmenin bir sakıncası yoktur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here