Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Ginseng Faydaları Nelerdir? – Ginsengin İnanılmaz 9 Faydası – Ginseng Hakkında Her...

Ginseng Faydaları Nelerdir? – Ginsengin İnanılmaz 9 Faydası – Ginseng Hakkında Her Şey

500
Ginseng faydaları
Ginseng faydaları

Ginseng faydaları nelerdir?, ginseng tozu, çayı ve fiyatları nelerdir? gibi sorularınızın cevaplarını bu detaylı makalemizde bulabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

Ginseng Nedir? – Ginseng Faydaları Nelerdir? – Ginseng Tozu, Fiyatları, Ginseng Çayı


Ginseng Nedir?

Ginseng, Araliaceae familyasından panax cinsine ait yavaş büyüyen uzun ömürlü bir bitkidir. Ginseng Bitkisi, Çin ve Asya’nın bazı bölgelerinde Ginnsuu olarak da bilinir.

Ginseng ismi Çin dilindeki “rénshēn” kelimesinden türetilmiştir. “ren” kişi anlamına gelir ve “shen” bitki kökü anlamındadır. Bu Çince terim bitkinin kökünün insana benzemesinden dolayı kullanılmıştır. Ginseng bitkisinin konik kökleri yaklaşık 5-30 cm uzunluğunda ve bronzlaşmış bir renge sahiptir.

Ginseng dünyadaki en popüler bitkisel ilaçlardan biridir ve yüzyıllar boyunca Asya ve Kuzey Amerika’da kullanılmıştır. Yerli Amerikalılar Ginseng köklerini cinsel uyarıcı olarak, baş ağrısı tedavisi, infertilite, ateş ve hazımsızlık için kullandılar. Ginseng nedir? dendiğinde belki de bu konuda bilgisi olanların ilk aklına gelecek şeyler bunlar olacaktır.

Ginseng, düşünme gücünü, hafıza ve fiziksel dayanıklılığı artırmak için ve ayrıca depresyon, Anksiyete ve kronik bir yorgunluğa yardımcı olarak kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği, enfeksiyonlara karşı mücadele ettiği ve erektil disfonksiyonu olan erkeklere gıda takviyesi olarak verildiği biliniyor.

Aşağıda ginseng faydaları ve dahasını sizlerle paylaşacağız.

Ginseng Faydaları Nelerdir? Az Stres ve Güçlü Beyin Fonksiyonları – Kanıtlanmış 9 Faydası

1. Modunuzu Artırır, Stresinizi Azaltır

Birleşik Krallık’taki “Brain Performance and Nutrition Research Centre” da yapılan bir çalışmada 30 gönüllüye 3 farklı ginseng ve plasebo verildi. Bu çalışma Ginseng’in ruh sağlığı ve zihinsel fonksiyonu geliştirme yeteneği hakkında bilgi toplamak için yapıldı. Sekiz gün boyunca 200mg alınan Ginseng’in ruh sağlığına olumlu etkilerinin olduğu, ancak katılımcıların zihinsel aritmetik yeteneğini yavaşlattığı gözlemlendi. 8 gün boyunca 400mg doz verildiğinde ise zihinse aritmetik yeteneğini geliştirdiği belirlendi.

Merkezi İlaç Araştırma Enstitüsünde Farmakoloji Bölümü’nde yapılan bir başka araştırma, Panax ginseng’in kronik stres üzerindeki etkilerini fareler üzerinde test etti. Bu test sonucunda önemli anti-stres özelliklerine sahip olduğunu ve stres kaynaklı bozuklukların tedavisinde kullanılabilecekleri bulundu. Panax Ginseng’in 100mg dozunun ülser indeksini, adrenal bez ağırlığını ve plazma glikoz seviyelerini düşürdüğü belirlenmiştir. Bu da Ginseng’i kronik stres ve ülser ve adrenal yorgunluğun tedavi edilebilmesi için güçlü bir tıbbi seçenek haline getirmiştir. Ginseng nedir? sorusunun belki de en sağlıklı cevaplarından birisi olabilir.

2. Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Ginseng faydaları arasında belki de en önemli işlevinin beyin fonksiyonlarına olan etkisi diyebiliriz.

Ginseng beyin hücrelerini uyararak konsantrasyon ve bilişsel aktiviteleri geliştirir. Test sonuçları, Panax ginseng kökünü 12 hafta boyunca her gün kullanmanın Alzheimer hastalığı olan insanlarda zihinsel performansı artırabildiğini gösteriyor. Güney Kore’deki Klinik Araştırma Enstitüsü Nöroloji Bölümü’nde yapılan bir çalışmada -Ginseng’in Alzheimer hastalarının bilişsel performansı üzerindeki etkinliği araştırıldı. Ginseng tedavisinden sonra iyileşmeler gözlemlendi ve bu iyileşme trendi üç ay boyunca devam etti. Ginseng tedavisini bıraktıktan sonra, iyileşmeler normal seviyelerine geriledi.

Bu çalışma, Ginseng’in Alzheimer’in doğal tedavisi için kullanılabileceğini gösteriyor.

3. Anti-Inflamatuvar Özelliği Var

Kore’de yapılan ilginç bir araştırma, Kırmızı Ginseng’in çocuklardaki ileri kanser için kemoterapi veya kök hücre transplantasyonundaki yararlı etkilerini gözlemledi. Çalışma, bir yıl boyunca her gün 60 miligram Kırmızı Kore Ginsengi alan 19 hastayı kapsıyordu. Kan örnekleri altı ayda bir toplandı ve tedavinin bir sonucu olarak, beyne sinyal gönderen ve hücre büyümesini düzenleyen sitokinler ve küçük proteinler hızla azaldı, bu da anlamlı bir farklılıktı. Bu çalışma “Kırmızı Kore Ginseng” inin kemoterapiden sonra kanserli çocuklarda inflamatuvar sitokinlerin stabilize edici bir etkiye sahip olduğunu düşündürmektedir.

4. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Ginseng’in bir diğer şaşırtıcı faydası, doğal bir iştah bastırıcı olarak çalışabilme yeteneğidir. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırır ve vücudun daha hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlar. Chicago’daki Bitkisel Tıp Araştırmalar Tang Merkezi’nde yapılan bir araştırma, Panax ginseng meyvelerinin yetişkin farelerde anti-diyabetik ve anti-obezite etkilerini ölçtü; Farelere 12 gün süreyle vücut ağırlığının kilogramı başına 150 miligram ginseng meyve özütü enjekte edildi. Beşinci güne kadar, ginseng ekstraktını kullanan farelerin açlık kan şekeri seviyeleri önemli derecede azaldı. 12. günden sonra, farelerde glikoz toleransı artmış ve toplam kan şekeri seviyeleri yüzde 53 oranında azalmıştır. Tedavi başında 51 gram olan fare ağırlığı, tedavi sonunda 45 gram olmuştur.

5. Cinsel Fonksiyon Bozukluklarını Tedavi Eder

Kırmızı Kore ginseng tozu, erkeklerde cinsel uyarılma ve ereksiyon bozukluklarını tedavi eder. 2008 yılında yapılan ve erektil disfonksiyon tedavisinde kırmızı ginsengin etkinliğini değerlendiren 28 randomize klinik çalışma, kırmızı ginsengin kullanımına dair önermeler sağlamıştır; ancak araştırmacılar, kesin sonuçlar çıkarmak için daha titiz çalışmaların gerekli olduğuna inanmaktadırlar.

İncelenen 28 çalışmadan altısı, kırmızı ginsengi kullananların plasebo ile karşılaştırıldığında erektil işlevi geliştirildiğini bildirdi.

6. Akciğer Fonksiyonunu Geliştirir

Ginseng tedavisi akciğer bakterilerini önemli ölçüde azaltır.  Fareler üzerinde yapılan çalışmalar, Ginseng’in çok sık görülen bir hastalık olan akciğer iltihaplanmasına sebep olan kistik fibrozun büyümesini durdurabileceğini gösterdi. 1997’de yapılan bir araştırmada, farelere ginseng enjeksiyonu yapılmış ve iki hafta sonra, akciğerlerinde önemli derecede bakteri klirensi gözlemlenmiştir.

7. Kan Şekerini Düşürür

Birçok çalışma, Amerikan ginsenginin tip 2 diyabetlilerdeki kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, yapılan bir çalışmada, Amerikan ginsenginin yüksek şekerli içecekle birlikte alındığında kan şekeri seviyelerinde daha az bir artış gözlemlendiğini bildirdi.

8. Kanseri Önler

Araştırmalar, ginseng’in tümör büyümesini inhibe etme kabiliyeti nedeniyle güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu gösterdi. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, raporlar T hücrelerini ve NK hücrelerini (doğal öldürücü hücreleri) içeren hücre immünitesindeki gelişmelerin yanı sıra ginsengin, oksidatif stres, apoptoz ve anjiyogenez gibi diğer mekanizmalarla anti-kanser özellikleri olduğunu gösteriyor.

Bilimsel incelemeler, ginseng’in gen ekspresyonunu etkilemek ve tümör büyümesini durdurmak için anti-inflamatuar, antioksidan ve apoptotik mekanizmalar sayesinde kanseri hafiflettiğini belirtiyor. Bu çalışmalar gösteriyor ki ginseng doğal bir kanser tedavi aracı olarak kullanılabilir. Ayrıca Kanserden Korunma Yolları‘na da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Ginsengin bir diğer faydası ise, vücudun enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olacak olan bağışıklık sistemini güçlendirme yeteneğidir

Birkaç klinik çalışma Amerikan ginsenginin bağışıklıkta rol oynayan hücrelerin performansını geliştirdiğini göstermiştir. Ginseng, makrofajlar, doğal öldürücü hücreler, dendritik hücreler, T hücreleri ve B hücreleri de dahil olmak üzere her tür bağışıklık hücresini düzenler.

Ginseng özleri bakteri ve viral enfeksiyonlara karşı savunma mekanizması olarak çalışan antimikrobiyal bileşikler üretir. Çalışmalar, ginseng’in poliasetilen bileşiklerinin bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili olduğunu gösteriyor.

Ginseng Çayı Nasıl Yapılır?

Günlük diyetinize ginseng eklemek ister misiniz? Kendi ginseng çayınızı yapmayı deneyin.

Çin’de insanlar 5000 yıldır ginseng çayı içiyorlar. Çin bitkisel tıbbı uzmanları 40 yaşın üzerindeki erişkinlerin her gün bir fincan ginsengi çayı içmelerini öneriyorlar.

Ginseng çayı, tıpkı ginseng takviyeleri ve özleri gibi, zihinsel güçlendirme için kullanılır. Ginseng çayını yaparken öncelikle kullanmak istediğiniz ginseng türünü seçin: Amerikan (daha sıcak aylarda daha iyi) veya Kore (daha soğuk aylarda daha iyi). Aktarlardan ginseng çaylarını satın alabilirsiniz, ancak bitki kökünden kendiniz yapmanız en faydalı olanıdır.

Tarifi

  • 1 çorba kaşığı kök parçacıkları veya kök tozunu french press’e koyun.
  • Suyu kaynama noktasına getirin ve kapatın, 2-3 dakika boyunca suyun soğumasına izin verin.
  • Suyu bir french press içine doldurun; 5 dakika veya daha uzun süre bekleyin.
  • Çayı içtikten sonra, sağlık yararlarını optimize etmek için ginseng parçacıklarını da yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun. 🙂

Kaynak

What is Ginseng?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here