Ana sayfa Hastalıklar Hamilelikte (Gebelikte) HGB Düşüklüğü – Hamilelikte Hemoglobin Kaç Olmalı?

Hamilelikte (Gebelikte) HGB Düşüklüğü – Hamilelikte Hemoglobin Kaç Olmalı?

1316
hamilelikte hgb düşüklüğü
hamilelikte hgb düşüklüğü

Hamilelikte HGB Düşüklüğü Nedir?

Hamilelikte HGB düşüklüğü, hamilelik sürecinde olması gerekenden daha az hemoglobin bulunmasıdır. Gebelikte hemoglobin düşüklüğü annelerde sık yaşanan ve normal kabul edilebilecek bir durumdur. Bunun sebebi ise vücudun aynı anda iki farklı can için hemoglobin üretmeye çalışmasıdır. Bu durumda bazen yeterli sayıda üretilemeyebilir.

Bazı anneler hamilelikte HGB düşüklüğü yaşadığında geçici bir süre kansızlık yaşar.

Aşağıda verdiğimiz listede hamilelikte hemoglobin düşüklüğü belirtilerini bulabilirsiniz.

Gebelikte HGB Düşüklüğü Belirtileri

 • Güçsüz hissetme
 • Baş dönmesi
 • Nefessiz kalma
 • Göz kararması
 • Kolay yorulma

Yukarıdaki listemizden de anlayabileceğiniz üzere bu durumun belirtileri bazı küçük detaylar dışında neredeyse kansızlık ile aynıdır. Bu doğaldır, çünkü bu durum kansızlık hastalığının bir alt dalı sayılabilecek bir durumdur. Yine de hamilelikten kaynaklanan kendine özgü durumlar vardır. Bunlara dikkat etmeniz ve eğer yukarıda saydığımız belirtilerden muzdarip iseniz doktorunuza başvurmanız gerekir.

Doktorunuz diyet programı önerirse, programınıza düzenli bir şekilde devam etmezseniz ya da gerekli tedaviyi görmezseniz doğum sırasında kan kaybından hayatınızı kaybetme riski taşırsınız.

Hamilelikte kan değerleri HGB hakkında yeterince konuştuğumuza göre isterseniz bir sonraki konumuza geçelim. Yine annelerimizin merak edeceği çok önemli bir konu olan bebeklerde hemoglobin düşüklüğü ne demekmiş bir göz atalım.

Bebeklerde Hemoglobin Düşüklüğü Nedir?

Bebeklerde hemoglobin düşüklüğü, doğum sonrasında yeni doğmuş bebeklerde olması gerekenden daha az hemoglobin bulunmasıdır. Bu duruma oldukça nadir rastlanır ve rastladığında da genellikle kansızlık diğer bir adıyla anemi hastalığının göstergesidir.

Makalemizde birazdan hemoglobin yapısı kısmında bahsedeceğiz, ancak bebeklerde bulunan hemoglobinin normalde olması gerekenden farklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu farklılıktan dolayı bebeğin vücudu var olan hemoglobin hücrelerini yok etmeye ve yerlerine normal hemoglobin hücrelerini üretmeye başlar. Ancak bazı nadir durumlarda bebeğin kan üretme sayısı yok edilen hemoglobin değerleri ile aynı değildir ve bebekte kansızlık görülmeye başlanır.

er ne kadar kötü bir durum olsa da yukarıdaki durum bazı noktalardan iyi sayılabilir. Mesela kansızlık daha başlangıç evrelerinde olduğundan dolayı doğru tedavi yöntemleri ve doğru diyet ile çocuk ergenlik yıllarına gelmeden tedavi edilebilir.

Bu durum bebeğin sağlığı için uzun sürede hiçbir tehlike içermez sadece yaşam tarzında yaşıtlarına göre biraz değişiklik yapmasıyla normal bir şekilde hayatına devam edebilir.

Hemoglobin düşüklüğü hamilelik sürecinde nasıl olur veya bebeklerde bu sürecin nasıl geçirildiği hakkında bilgi verdik. Şimdi genel olarak kanda HGB nedir ne değildir bir bakalım, sonrasında ise hamilelikte HGB düşüklüğü değerlerini içeren tablomuzu da aşağıda sizlerle paylaştık.

Kanda HGB Nedir?

Kanda HGB, diğer bir adıyla hemoglobin, vücudumuzdaki dokulara akciğerden oksijen taşıyan protein molekülüdür.

Bu molekülü eğer bir şeye benzeterek tanımlamamız gerekirse, vücudumuzda oksijen taşıyan yük kamyonlarına benzetmemiz yerinde olacaktır. Bir hemoglobin hücresi kemik iliğinde görevine başlar. Akciğere ulaştığında ilk başta oksijen yükünü alır ve dağıtımına başlar. Oksijeni teslim ettikten sonra dokudan karbondioksit alır ve akciğere geri götür. Daha sonra ortadan kaybolacağı zamana kadar bu döngüye devam eder.

Kan testinde HGB nedir? diye soracak olursanız kısaca şu şekilde tanımlarız:

 • Kandaki yük kamyonları,
 • Ana görevleri oksijen taşımaktır,
 • 4 protein molekülünden oluşur,
 • Ortası boş (oksijeni taşımak için) halka şeklindedir,
 • Demirden molekülünden oluşur.

Kanda HGB nedir sorusunu yanıtladığımıza göre bir de hemoglobin yapısı nedir sorunuzun yanıtına bakalım.

Hemoglobin Yapısı Nedir?

Hemoglobin, vücudumuzda bulunan oksijen taşıyan hücrelerdir. Kemik iliğinde hemoglobin sentezi yapılır. Bu iki cümleyi zaten diğer alt başlıklarımızda geçirmiştik ama tanımlamak için bir kez daha geçirmeyi doğru bulduk.

Bir normal hemoglobin değerleri 4 protein molekülünün (globülin zincirinin) birleşiminden oluşur.

Yetişkin bir bireyin hemoglobini 2 adet alfa globülin zinciri ve 2 adet beta globülin zinciri içerir. Bebeklerde ve çocuklarda ise beta zincirleri bulunmaz. Bunun yerine 2 adet alfa ve 2 adet gamma zincirinden oluşur. Çocuklar büyüdükçe zaman içinde gamma zincirlerinin yerini beta zincirleri alır ve yetişkin bir bireyin hemoglobin yapısını oluşturur.

Her globülin zinciri demir içerikli porfirin temelli ‘hem’den oluşur. Hem alaşımının içinde vücudumuzdaki oksijen ve karbondioksiti taşımakta hayati öneme sahip olan demir atomu bulunur.

Hemoglobin aynı zamanda kandaki kırmızı hücrelerin şekillenmesinde önemli bir role sahiptir. Doğal hallerinde kırmızı hücreler ortasında delik olan bir daireye diğer bir tabirle halkaya benzer. Eğer hemoglobin şeklinde bir bozunum olursa bu durum kanın akışını bozabilir ya da oksijen taşınmasında sorun çıkartabilir.

Hemoglobin yapısı:

 • 2 adet alfa zinciri
 • 2 adet beta zinciri

Çocuklarda ise:

 • 2 adet alfa zinciri
 • 2 adet gamma zinciri

Hemoglobin yapısını derinlemesine işlediğimize göre sırada hemoglobin normal değeri bulunmakta.

Hemoglobin Normal Değeri

Hemoglobin değerlerinden söz etmişken belki de vücudumuzda ne kadar bulunması gerektiğini merak edebileceğinizi düşündük. Bundan dolayı biz de soruyu siz sormadan önce yanıtlayalım dedik.

Aşağıdaki tablomuzda yaş aralıklarına göre vücutta bulunması gereken HGB normal değeri kaç olmalı sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

HGB Normal Değerleri Tablosu

Yaş AralığıDeğer
Yenidoğan17 - 22 gm/dL
1 Haftalık15 - 20 gm/dL
1-2 Aylık10 - 18 gm/dL
2-6 Aylık9.5 - 14 gm/dL
6 Aylık - 2 Yaş10.5 - 13.5 gm/dL
2 - 6 Yaş11.5 - 13.5 gm/dL
6 - 12 Yaş11.5 - 15.5 gm/dL
12 - 18 Yaş12 - 16 gm/dL
18 Yaşından Küçük12.1 - 15.1 gm/dL
12 - 18 Yaş13 - 16 gm/dL
Yetişkin Erkekler14 - 18 gm/dL
Yetişkin Kadınlar12 - 16 gm/dL
Orta Yaş Üstü Erkekler12.4 - 14.9 gm/dL
Orta Yaş Üstü Kadınlar11.7 - 13.8 gm/dL

Hemoglobin normal değerleri tablosunu da gördüğümüze göre hamilelikte hemoglobin değeri kaç olmalı veya kaç olursa tehlikeli bir göz atalım.

Hamilelikte Hemoglobin Değeri Kaç Olmalı?

Hamilelik sürecinde ise aylara göre hemoglobin değer aralığı tablosunu da aşağıda bulabilirsiniz.

Hamilelikte HGB Normal Değerleri Tablosu

Ölçü BirimiHamile Olmayanİlk 3 Ay3-6 Ay Arası6-9 Ay Arası
g/dL12-15.811.6-13.99.7-14.89.5-15

Hamilelikte HGB düşüklüğü makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Soru ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.


Kaynak

BabyCenter

WebMD

AmericanPregnancy

MedicineNet

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here