Ana sayfa Hastalıklar Hamilelikte NEU (Nötrofil) Yüksekliği Nedir? – NEU Normal Değerleri – Belirtileri ve...

Hamilelikte NEU (Nötrofil) Yüksekliği Nedir? – NEU Normal Değerleri – Belirtileri ve Tedavisi

1665
Hamilelikte NEU Yüksekliği
Hamilelikte NEU Yüksekliği

Hamilelikte NEU Yüksekliği Nedir?

Hamilelikte NEU yüksekliği, vücudunuzda gebelik döneminde iken normalde olması gerekenden daha fazla nötrofil bulunmasıdır.

Bu durum siz ve bebeğiniz için oldukça büyük bir sorun teşkil eder.

İsterseniz çok teknik detaylara girmeden, benzetmeler yaparak işin özüne inelim. Nötrofil hücrelerini vücudumuzun askerlerine ya da polislerine benzetebiliriz. Asker benzetmesi üzerinden gidecek olursak, farz edin ki ülkemizde çok fazla miktarda asker bulunmakta, ancak ülke herhangi bir savaş halinde olmadığından dolayı askerler sadece koğuşlarda oturup eğitimlerine devam ediyor.

Gerçekten de tam olarak yaşanmış bir olaya benzetecek olursak; durumun hiç bir değişiklik göstermediği zamanda, bu şekilde devam ederse askerler en sonunda sıkılır, etraflarına ve hatta kendi arkadaşlarına da saldırmaya başlarlar. İşte bu durumun aynısı NEU kan değeri için de geçerlidir.

Eğer vücudumuzda savaşacak düşman bulamazlarsa, zaman içinde vücudun kendi hücrelerine saldırmaya başlarlar ve bu durum hem anne hem de bebeğe zarar verebilir.

Aşağıda aynı zamanda hamilelikte NEU yüksekliğine sebep olabilecek durumları ve hastalıkları listeledik. İsterseniz onlara da bir göz atabilirsiniz.

Hamilelikte NEU Yüksekliği Sebepleri

Yukarıdaki listemize bir göz attıysanız, aralarında bir tanesinin dikkatinizi çektiğini umuyoruz. Stres! 

Stres, hamilelikte neu yüksekliği durumuna sebep olan en büyük etkendir. Dediğimiz gibi NEU yüksekliği hem bebek hem de anne için tehlikelidir, bundan dolayı eğer hamilelik döneminizde çok fazla stres altındaysanız belki de nötrofil yüksekliğinin sebebi bu olabilir.

Hamilelikte doktorun tedavisine uymanın yanı sıra bu durumu çok fazla dert etmeyip kendinizi stres altına sokmamaya çalışın ve endişelenmeyin. Eğer endişe ederseniz, işte bu bebeğiniz için asıl tehlike teşkil edecek durum olacaktır.

Nötrofil sayısında görülen değişikliklerin hamilelik üzerinde gösterdiği etkilerden ve hamilelikte neu yüksekliği nedir konularından bahsettik.

Sırada neu nedir ve neu normal değeri gibi konular yer alıyor. Hadi bir göz gezdirelim.    

NEU Nedir?

NEU, vücudumuzda bulunan 5 farklı akyuvar hücre tiplerinden biridir.

NEU aynı zamanda vücudumuzda en çok bulunan akyuvar hücresidir.

Kanda bulunan akyuvar hücrelerinin %45 ile %75‘ini oluşturur.

NEU nedir? sorusuna da yine bir benzetmeyle yanıt verelim.

Nötrofiller vücudumuzda bulunan asker ve polislerdir. Mikrop ve bakterilere karşı duran ilk savunma birimidir. Bundan dolayı bağışıklık sistemi için inanılmaz bir önem arz ederler.

Eğer vücudumuzda NEU bulunmasaydı en basit hastalıklarda bile iyileşemezdik, çünkü vücudumuzda hastalığa karşı savaşacak hiçbir direnç ve atak birimi olmazdı.

NEU nedir? sorusuna yanıtımızı verdiğimize göre sıra hamilelikte NEU düşüklüğü nedir sorusunun yanıtında. Hadi devam edelim.

Hamilelikte NEU Düşüklüğü Nedir?

Hamilelikte NEU düşüklüğü, gebelik sırasında annede normalde olması gerekenden daha az nötrofil bulunması durumudur. Bu durum elbette ki tehlikelidir, ancak gebelikte genel olarak kansızlık yaşandığı için çok da fazla endişelenmenize gerek yok.

Tıpkı hamilelikte NEU yüksekliği için yaptığımız gibi bu konuyu da aynı benzetme üzerinden sürdürmek istiyoruz.

Konumuz hamilelikte nötrofil düşüklüğü olduğundan dolayı, bir ülkede polisler olmasaydı ne olurdu? sorusu üzerinden ilerleyeceğiz.

Bildiğiniz üzere polisler, bir ülkenin iç güvenliği için oldukça önemli bir yapıtaşıdır. Bir ülkede polisler olmasaydı aklınıza gelmesi gereken ilk şey orada yasaların olmadığıdır. Yani anarşi vardır. Bir ülkede anarşi varsa etraf kan gölüne döner. Çünkü etrafta bir katil ya da hırsızları durdurabilecek bir tane bile görevli bulunmaz. Bu olayların vücudumuzda gerçekleştiğini bir hayal edin.

Hırsızlar ve katiller vücudumuza giren mikroplar ve kötü huylu bakteriler oluyor. Onlara karşı çıkacak kimse bulunmadığından dolayı da vücudumuzda istediklerini yapabilirler. Tabi vücudumuza ölümcül bir mikrop girmesi durumunda da karşı koyacak bir güç olmadığından dolayı vücut sağlığı da tehlike altına girecektir.

Hamilelikte NEU Normal Değeri – Nötrofil Normal Değeri

Hamilelikte NEU yüksekliği ve düşüklüğünden bahsettiğimize göre, hemogram testinde NEU normal değeri hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor.

Sonuçta yüksekliği ve düşüklüğünün ne gibi etkiler gösterdiğini bilseniz bile, değer kaç olduğunda yüksek, kaç olduğunda düşük kabul edilir bilmeniz gerekir.

Nötrofil Normal Değeri Tablosu

TestYetişkinlerde Normal Hücre SayısıYetişkinlerde Normal Aralığı (Farklılık Gösterebilir)Düşük DüzeyleriYüksek Düzeyleri
Beyaz Kan Hücresi (WBC)4,300 - 10,000 (4.3 - 10.0) WBC/mcLToplam kan hacminin %1'i<4,000 WBC/mcL>12,000 WBC/mcL
Nötrofiller (NEU)1,500 - 8,000 (1.5 - 8.0) NEU/mcLToplam WBC'nin %45-75'i Hafif: 1,000 - 1,500 NEU/mcL
Orta: 500 - 1,000 NEU/mcL
Şiddetli: <500 NEU/mcL
>8,000 NEU/mcL

Yukarıda verdiğimiz listede, sağlıklı ve yetişkin bir insanda görülen nötrofil normal değeri sayılarını görebilirsiniz.

Aşağıda ise hamilelikte kan değerleri nedir sorusunun yanıtını içeren bir tablo paylaştık.

Hamilelikte NEU Normal Değeri Tablosu

BirimHamile Olmayan Yetişkinlerdeİlk 3 Ay Dönemi3-6 Ay Dönemi3-9 Ay Dönemi
X 10^9 /L1.4 - 4.63.6 - 10.13.8 - 12.33.9 - 13.1

Ayrıca hamilelik durumunda diğer kan değerleri de önem taşımaktadır. Bazılarının düşüklüğü durumunda gıda takviyeleri gerekmektedir. Bu konu hakkında aşağıdaki videonun size yardımcı olabileceğini düşündük.

Hamilelikte NEU Düşüklüğü ve Yüksekliği Tedavisi

Hamilelikte NEU düşüklüğü ve yüksekliği birer hastalıktır. Aşırı oldukları durumlarda ise hem anne hem de bebeğin sağlığı için tedavi gerekmektedir. Ancak ikisinin tedavisi de hamileliğin kaçıncı haftasında ve neden kaynaklı olarak çıktığına göre değişkenlik gösterir.

Mesela hamilelikte NEU yüksekliği durumu yaşıyorsanız, size verilecek ilaç kan sulandırıcı ilaçlardır. Ancak hamilelikte nötrofil düşüklüğü yaşıyorsanız bu hastalığın ilk olarak kansızlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı kontrol edilir. Eğer doğal olarak gebelikten kaynaklıysa sadece kan yapıcı hormonlar takviye edilir.

Fakat doğal değilse hangi hastalıktan kaynaklandığına göre özel bir tedavi uygulanır. Örnek olarak, bu durum kemik iliği yetmezliğinden kaynaklanıyorsa ilk olarak kan yapıcı ilaçlar verilir. Eğer durumunuzda bir iyileşme görülmezse anneye kemik iliği nakli yapılması gerekebilir.

Her şekilde bu iki hastalıktan muzdarip iseniz şiddetle yapmanızı tavsiye ettiğimiz şey bir doktora görünmeniz ve tavsiye edilen tedaviyi bir an önce olmanızdır. Sağlıcakla kalın.


Kaynak

Diagnose-Me

Neutrofilos

HealthLine

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here