Ana sayfa Hastalıklar Hemogram (Tam Kan Sayımı) Testi Nedir? – Ne Demek? – Neden Yapılır?

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Testi Nedir? – Ne Demek? – Neden Yapılır?

1395
Hemogram(Tam Kan Sayımı) Testi
Hemogram(Tam Kan Sayımı) Testi

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Testi Nedir? – Hemogram Ne Demek?

Hemogram, kan hücre elemanlarının sayısı ve oranını gösteren parametrelerin yer aldığı bir testtir.

Sıkça tam kan sayımı olarak da adlandırılır. Örneğin eritrosit, trombosit, lökosit ve hemoglobin gibi kan hücre elemanlarının oranlarını ve sayılarının normal değerler ile kıyası gözlemlenebilir.

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Testi Neden Yapılır?

Tam kan sayımı neden yapılır? merak ediyorsanız, sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde aşağıda derledik. Bakalım neymiş bu testimizin olayı:

 • Bir çok sağlık durumu ve hastalıkları tespit etmek için yapılır,
 • Kansızlık, enfeksiyon, iltihap, hemofili, lösemi vb. hastalıklara tanı koymak için yapılır,
 • Hastalık teşhisi konulduktan sonra tedavi durumunu ve hastalığın ilerleyip ilerlemediğini kontrol etmede kullanılır,
 • Kemoterapi ya da radyasyon içeren vücuttaki kırmızı kan hücresi sayılarını etkileyebilecek tedavi süreçlerinin gözlemlenmesini sağlar.

Hemogram Testini Doktorunuz Ne Gibi Durumlarda İster?

Hemogram testi (tam kan sayımı testi) oldukça yaygın bir kan testi olup, genellikle hastanın rutin sağlık kontrolüne gittiği zaman yapılır. Eğer hasta sağlıklıysa ve test sonuçları beklenen değerlere yakınsa hastadan bir sonraki sağlık kontrolüne kadar bir test daha yapılması istenmez.

Bu durumdaki istisnalar, hastanın sağlık durumunda değişiklik gözlenmesi veya hasta tarafından bir hemogram testi (tam kan sayım testi) istenmesidir.

Hasta kan hücreleri ile alakalı herhangi bir hastalığa dair belirtiler gösterdiğinde sizden bu test istenebilir. Hasta kişi, yorgunluk hissi, enfeksiyon, iltihap, vücudun her hangi bir yerinde morluk veya kanama belirtileri gösteriyorsa, başvurduğu kurumdaki sağlık çalışanları hastalığı teşhis etmek için hastadan bu testi isteyebilir.

Bir kişiye kan hücrelerini etkileyen bir hastalık teşhisi konulduğunda, hastanın durumunu gözlemlemek için belirli aralıklarla sizden bu test istenebilir.

Eğer kan hücrelerini etkileyen bir hastalık tedavisi görüyorsanız, tedavinin etki edip etmediğini anlamak için belirli aralıklarla tam kan sayımı istenebilir.

Hemogram(Tam Kan Sayımı) Testi

Kemoterapi gibi bazı tedaviler, vücudumuzda kan üretmekte görevli olan kemik iliğini etkileyebilir. Bazı ilaçlar vücudumuzdaki akyuvar oranlarını (WBC) düşürebilir. Kısacası hemogram testi, yukarıda bahsedilenlere benzer tedavileri gözlemlemekte kullanılabilir.

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Testinde Nelere Bakılır?

Tam kan sayımı testi nelere bakılır diye düşünüyorsanız, bu test, kanımızda bulunan 3 farklı hücre tipinin değerlerini inceler. Bunlar eritrosit, lökosit ve platetlerdir.

WBC (lökosit), RBC (eritrosit) ve PLT (platelet)  neymiş bir bakalım:

WBC (Lökosit) Nedir?

WBC (Lökosit), vücudumuzu mikrop, kanser, iltihap vb. zararlı etkenlere karşı koruyan beyaz hücrelerdir. Kısaca kendilerini vücudumuzun polisleri olarak da düşünebilirsiniz.

 • WBC alınan kan örneğinde bulunan toplam lökosit hücre sayılarını gösterir.
 • White blood cell differential bazı hemogram testlerine dahil olup bazılarında bulunmamaktadır. Bu değer alınan kan örneğinde bulunan çeşitli lökosit hücrelerinin sayılarını göstermektedir. Bunlara örnek olarak (NEU) nötrofil, (LYM) lenfosit, (MON) monosit, (EOS) eozinofil ve son olarak (BASO) bazofil gösterilebilir.

RBC (Eritrosit) Nedir?

RBC (Eritrosit), vücudumuzda oksijeni taşımakla görevli olan kırmızı hücrelerdir. Yani bir nevi vücudumuzdaki atardamarları otoyol olarak düşünürsek, eritrositler de bizi ayakta tutan oksijenleri taşıyan yük kamyonlarıdır. Pek önemli gözükmezler ancak onlar vücudumuzun olmazsa olmazıdır. Hemogram testinde eritrosit ile ilişkili 3 farklı değer bulunur:

 • RBC alınan kan örneğinde bulunan toplam eritrosit hücre sayısını gösterir.
 • Hemoglobin(HGB) kanda oksijeni taşımakla görevli olan protein hücrelerinin sayısını yansıtmaktadır ki bu sayı genellikle RBC sayısına yakın olur. Eğer aralarında çok büyük bir fark var ise bu bir hastalık göstergesidir.
 • Hematokrit(HCT) alınan örnek kanın yüzde kaçının eritrosit hücrelerinden oluştuğunu gösterir.

Alyuvar hücre endeksleri, kanda bulunan alyuvarların fiziki değerleri hakkında bilgi sağlamaktadır. Bunların ne olduğunu ve işlevlerinin özetini aşağıda bulabilirsiniz:

 • MCV bir eritrositin ortalama büyüklüğünü gösterir,
 • MCH bir eritrositin içinde bulunan ortalama hemoglobin miktarını göstermektedir,
 • MCHC bir eritrositin içinde ortalama hemoglobin yoğunluğunu gösterir,
 • RDW eritrositlerin boyutlarındaki değişiklikleri gösteren bir değerdir.

Not: Hemogram testi (tam kan sayım testi) aynı zamanda kanda bulunan yeni eritrosit sayılarının eski eritrositlere karşı oranını gösteren retikülosit sayısını da içerebilir.

PLT (Platelet) Nedir?

PLT (platelet), kanın pıhtılaşmasında rol alan kan hücreleridir. Eğer vücudunuzda platelet hücresi bulunmuyorsa en ufak bir kesik kan kaybından ölmenize neden olabilir. Bu hastalığa da trombositopeni adı verilir. PLT kan değeri hemogram testinde ölçülür. PLT ile ilişkili kan değerlerini ve anlamlarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Platelet Count (PLT) alınan kan örneğinde bulunan toplam platelet sayısını göstermektedir.
 • MPV bazı hemogram testlerine ilave edilebilir. Kanda bulunan platelet hücrelerinin ortalama büyüklüğünü gösterir
 • PDW bütün hemogram teslerinde bulunmaz MPV ile beraber bazı tam kan sayım testlerinde bulunur. Platelet hücrelerinin büyüklüklerinin birbirlerine ne kadar benzediğini gösterir. Daha büyük bir değer daha iyidir. Arada çok büyük bir fark varsa bazı hastalıkların göstergesi olabilir.
 • PCT kan içindeki prokalsitonin sevilerini gösterir. Yüksek PCT değerleri vücutta iltihap ya da bakteri olduğu anlamına gelir.

Hemogram Değerleri

Aşağıdaki tabloda hemogram testi normal değerleri veya diğer bir deyişle tam kan sayımı normal değerleri verilmiştir.

Hemogram Testi Normal Değerleri Tablosu

Kan Değeri AdıReferans Aralığı
WBC3.0 - 12.0
NEU35 - 80
RBC3.2 - 6
HGB10 - 18
HCT30 - 55
MCHC30 - 36
MCH25 - 33
MCV78 - 105
LYM15 - 50
RDW9 - 18
PLT150 - 500
MPV0 - 15

Hemogram Testi Nasıl Yapılır? – Tam Kan Sayımı Testi Nasıl Yapılır?

Tam kan sayımı testinin yapılması için gittiğiniz hastanede genellikle dirseğinizi büktüğünüz iç kısımdaki damardan kan alınır. Bunun dışında başka hiç bir şey yapmanız gerekmez.

Genellikle sadece bir tüp kan alınır. Her alınan bir tüp kan, dış etkenlerin test sonuçlarını bozmasını engellemek için sadece bir kez kullanılır. Bu da testin dışında bir ya da daha fazla test olmanız durumunda yapılacak test başına sizden daha fazla kan alınacağı anlamına gelmektedir.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak, her test için aynı miktarda kan gerekmemektedir. Yani bazı farklı kan testleri daha az miktar gerekirken, bazı kan testleri için ise daha fazla kan miktarı gerekmektedir.

Hemogram Testi – Tam Kan Sayımı Aç Karnına mı Yapılır?

Doktorunuz hemogram testi istemi yaptığında, bir gün ya da kan testinden bir kaç saat öncesine kadar istediğiniz gibi yemek yiyebilirsiniz ya da sıvı tüketebilirsiniz. Ancak yine de test olacağınız günün sabahından itibaren bir şey tüketmeniz tavsiye edilmez. Çünkü bu testten alınan sonuçlara göre, başka kan testleri için kan vermeniz istenebilir ve bu kan testleri için de vücudunuza son 8 saatte hiç bir gıda alınmamış olması istenebilir.

Eğer hemogram testine aç gittiyseniz hiç vakit kaybetmeden kan verebilirsiniz. Aksi takdirde 8 saat hiç bir şey yemeden hastanede beklemeniz gerekebilir.

Tam Kan Sayımında Hamilelik Belli Olur mu?

Tam kan sayımında hamilelik belli olur mu? diye düşünüyorsanız, endişe etmenize gerek yok. Bu test, hamileliğin ilk aşamalarında iken bu durumu açığa çıkarabilen bir test değildir. Hamileliğin ilerleyen aşamalarında gebelik durumunuz tam kan sayımı testinde belli olabilir. Bunun sebebi ise, bazı kan değerlerinin gözle görülür bir artış göstermesidir. Tam kan sayımı testi kendi başına HCG yani hamilelik hormonu seviyelerini gösteremez. HCG değerlerini başka özel bir test ile görebilirsiniz. Bu durumda doktora başvurmanız en doğrusu olacaktır.

Hemogram Testi Fiyatı

Hemogram (tam kan sayımı) testi fiyatı yıllara göre değişkenlik gösterebiliyor. Fakat son zamanlarda sosyal güvenceniz var ise 60-100 TL arasında. Eğer sosyal güvenceniz yok ise 200 TL’ye kadar çıkabiliyor.


Kaynak

MedicineNet

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here