Ana sayfa Hastalıklar HGB (Hemoglobin) Düşüklüğü Nedir? – Nedenleri Nelerdir? – Nasıl Giderilir?

HGB (Hemoglobin) Düşüklüğü Nedir? – Nedenleri Nelerdir? – Nasıl Giderilir?

743
hgb düşüklüğü
hgb düşüklüğü

HGB Düşüklüğü Nedir?

HGB düşüklüğü, vücudumuzda iç ya da dış sebeplerden dolayı olması gerekenden daha az hemoglobin bulunması durumudur.

Hemoglobin düşüklüğü nedir? sorusunun kısaca tanımını yaptığımıza göre sırada hemogram HGB nedir var.

Hemogram HGB Nedir – HGB Testi Nedir?

Hemogram HGB, tam kan sayımı testlerinde görülen kanda HGB sayısını gösteren değerdir. Kan testinden alınan sonuca göre doktorunuz sizden sadece hemoglobin normal sayısı gösteren HGB testi olmanızı isteyebilir.

Bu testte sadece vücutta bulunan hemoglobin sayısına bakılır, yani diğer kan değerlerinin sayısını göremezsiniz. Bu testin sonuçları yaşadığınız bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Nasıl? diye soracaksanız hemen yanıtlayalım.

Vücuttaki hemoglobin bulunduğunuz yere göre değişiklik gösterir. Mesela Rize gibi yüksek rakımlı yerlerde yaşıyorsanız vücudunuzda olması gerekenden daha fazla HGB bulunur. Çünkü yüksek rakımlı yerlerde oksijen yoğunluğu azdır, bundan dolayı yeterli oksijen taşıyabilmek için daha çok hemoglobin gerekir.

Aşağıda verdiğimiz tablomuzda sağlıklı bir bireyin normal hemogram testi değerlerini bulabilirsiniz.

Değer AdıDeğer Miktarı
WBC (Lökosit)4.300 - 10.800 cmm
RBC (Eritrosit)4.2 - 5.9 cmm
HGB (Hemoglobin)13.8 - 17.2 g/dL (Erkeklerde)
12.1 - 15.1 g/dL (Kadınlarıda)
HCT (Hematokrit)%45 - %52 (Erkeklerde)
%37 - %48 (Kadınlarda)
MCV (Kırmızı Kan Hücresi Hacmi)80 - 100 femtolitre
MCH (Hemoglobin Hacmi)27 - 32 piktogram
RDW11 - 15
Platelet150.000 - 400.000 cmm
MPV6 - 12 femtolitre

Kan testi HGB ve HGB tahlili nedir konularına açıklık getirdiğimize göre bir de HGB ne demek buna bakalım.

HGB Ne Demek?

Hemogram testlerinde gördüğümüz HGB’nin açılımı hemolobin’dir.

Adını tarihte ilk önce Dr. Hellmich’in araştırmalarında görülmüştür. Ek olarak, bir bakterinin içindeki protein tabanlı hücreleri tanımlarken de kullanılmıştır.

İsmi ilk olarak hemoglobülin olarak, daha sonra ise 1840 yılında daha basit haliyle ve günümüzde hala kullandığımız hemoglobin olarak değiştirilmiştir.

Kan tahlili HGB ise kan testlerinde görülen vücuttaki hemoglobin değerlerinin sayısıdır.

HGB ne demek sorusuna yanıt verdiğimize göre akıllara takılan sorulardan bir diğeri HGB nedir, düşüklüğü neyi gösterir? geliyor.

HGB Düşüklüğü Neyi Gösterir?

HGB düşüklüğü vücudumuz için hayati bir tehlike taşımasa bile tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmez ise günlük hayatımız için oldukça zorluk çıkartabilir.

Hemoglobinleri HGB nedir makalemizde yük kamyonlarına benzetmiştik. Kendileri oksijen taşıdıklarından dolayı vücudumuza enerji taşımaktan sorumlulardır. Bundan dolayı eğer talep edilen yükü taşıyabilecek kadar kamyon bulunmaz ise bu durumda vücudumuz bir güç eksikliği durumuna girer. Bundan dolayı kolay yoruluruz, kolay acıkırız ve kolay susarız.

Not: Hemoglobin yüksekliği makalemize de göz atmanızda fayda var.

Şimdi eminiz merak ediyorsunuzdur: hemoglobin düşüklüğü neden olur? Bunun için aşağıda verdiğimiz listede HGB neden düşer veya nedenleri nelermiş bir göz atmanızda fayda var.

Hemoglobin Düşüklüğü Nedenleri

Yukarıda bulunan listemizden de anlayabileceğiniz gibi bu durum genellikle hastalık kaynaklıdır. Ancak bazen doğuştan kaynaklı olduğu durumlarda vardır.

Durumlara örnek verecek olursak, anemi ya da diğer bir adıyla kansızlık rahatsızlığını gösterebiliriz. Bu durumun sonucunda kanda hemoglobin eksikliği yaşanabilir.

Yine aşağıda verdiğimiz listemizde hemoglobin düşüklüğü belirtilerini bulabilirsiniz.

Hemoglobin Düşüklüğü Belirtileri

HGB nedir düşüklüğü neden olur? sorusunu yanıtladığımıza göre, anne adaylarını yakından ilgilendirecek bir konu başlığıyla devam edelim: Gebelikte HGB düşüklüğü nedir ne değildir bir bakalım.

Hamilelikte HGB Düşüklüğü Nedir?

Hamilelikte HGB düşüklüğü, hamilelik sürecinde olması gerekenden daha az hemoglobin bulunması durumudur.

Hamilelikte bu normal kabul edilebilir, çünkü vücudunuz iki farklı can için kan ürettiğinden dolayı bazı durumlarda yeterli kan bulunmayabilir. Bundan dolayı hamilelik sürecinde çoğu anne geçici süre kansızlık yaşar.

Aşağıda verdiğimiz listede hamilelikte hemoglobin düşüklüğü belirtilerini bulabilirsiniz.

Gebelikte HGB Düşüklüğü Belirtileri

  • Güçsüz hissetme
  • Baş dönmesi
  • Nefessiz kalma
  • Göz kararması
  • Kolay yorulma

Yukarıdaki listemizden de gördüğünüz gibi gebelikte HGB düşüklüğü belirtileri bazı küçük detaylar dışında neredeyse kansızlık ile aynı belirtileri taşır. Bu doğaldır, çünkü bu durum kansızlık hastalığının bir alt dalı sayılabilecek bir durumdur. Yine de hamilelikten kaynaklanan kendine özgü durumlar vardır. Bunlara dikkat edin, eğer belirtilerden muzdarip iseniz doktorunuza gidip kendiniz için özel bir diyet programı çıkartmasını isteyin. Eğer bunu yapmanız doğum sırasında kan kaybından hayatınızı kaybetme riskine sahipsiniz. Dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Yine annelerimizin merak edeceği çok önemli bir konuya daha değinmek istiyoruz: bebeklerde hemoglobin düşüklüğü.

Bebeklerde Hemoglobin Düşüklüğü Nedir?

Bebeklerde hemoglobin düşüklüğü, doğum sonrasında yeni doğmuş bebeklerde olması gerekenden daha az hemoglobin bulunması durumudur. Bu duruma oldukça nadir rastlanır ve rastladığında da genellikle kansızlık göstergesi olmasıyla bilinir.

Makalemizde daha öncede bahsettiğimiz gibi bebeklerde bulunan kan değeri HGB normalde olması gerekenden farklıdır. Bundan dolayı bebeğin vücudu var olan hemoglobin hücrelerini yok etmeye ve yerlerine normal düzeylerde bulunan hemoglobin hücrelerini üretmeye başlar. Ancak bazı nadir durumlarda bebeğin kan üretme sayısı yok edilen hemoglobin değeri ile aynı değildir. Dolayısıyla bebekte kansızlık görülmeye başlanır.

Her ne kadar kötü bir durum olsa da bazı noktalardan iyi sayılabilir. Mesela kansızlık hastalığı daha başlangıç evrelerinde olduğundan doğru tedavi yöntemleri ve doğru diyet ile çocuk ergenlik yıllarına gelmeden tedavi edilebilir.

Bu durum bebeğin sağlığı için uzun vadede düşünüldüğünde hiçbir risk içermezken sadece yaşam tarzında yaşıtlarına göre biraz değişiklik yapmasıyla gayet normal bir şekilde hayatına devam edebilir.

Bebeklerde HGB düşüklüğü ne anlama gelir sorunuzun cevabını verdiğimize göre, bir sonraki alt başlığımız olan ve belki de en çok merak ettiğiniz bir konuyu seçtik: HGB kaç olmalı? sorusunu tablolarımızla beraber yanıtladık.

HGB Nedir Kaç Olmalı?

HGB normal değerleri hakkında bu kadar konuştuktan sonra belki de vücudumuzda ne kadar bulunması gerektiğini merak edebileceğinizi düşündük. Bundan dolayı biz de soruyu siz sormadan önce yanıtlayalım dedik.

Aşağıdaki tablomuzda yaş aralıklarına göre vücutta bulunması gereken HGB değerleri kaç olmalı tabloya bakarak bulabilirsiniz.

Hemoglobin Normal Değeri

Yaş AralığıDeğer
Yenidoğan17 - 22 gm/dL
1 Haftalık15 - 20 gm/dL
1-2 Aylık10 - 18 gm/dL
2-6 Aylık9.5 - 14 gm/dL
6 Aylık - 2 Yaş10.5 - 13.5 gm/dL
2 - 6 Yaş11.5 - 13.5 gm/dL
6 - 12 Yaş11.5 - 15.5 gm/dL
12 - 18 Yaş12 - 16 gm/dL
18 Yaşından Küçük12.1 - 15.1 gm/dL
12 - 18 Yaş13 - 16 gm/dL
Yetişkin Erkekler14 - 18 gm/dL
Yetişkin Kadınlar12 - 16 gm/dL
Orta Yaş Üstü Erkekler12.4 - 14.9 gm/dL
Orta Yaş Üstü Kadınlar11.7 - 13.8 gm/dL

Hamilelikte HGB Kaç Olmalı?

Ölçü BirimiHamile Olmayanİlk 3 Ay3-6 Ay Arası6-9 Ay Arası
g/dL12-15.811.6-13.99.7-14.89.5-15

Hemoglobin değer aralığı tablosunu sizlerle paylaştığımıza göre, hemoglobin düşüklüğü nasıl giderilir bir göz atalım.

Hemoglobin Düşüklüğü Tedavisi

Hemoglobin tedavisi doktora giderek ya da günlük hayatımızda bazı değişiklerle yaparak giderilebilecek bir şeydir.

Aşağıda hazırladığımız listede vücudunuzun normal hemoglobin değerlerine sahip olması için gereken besin, gıda takviyeleri ve aktiviteleri bulabilirsiniz.

Hemoglobin Düşüklüğü Tedavisi – Besin, Ek Gıda ve Aktiviteler

  • Kuru üzüm gibi bol demir içeren besinler tüketmek
  • Kan yapıcı ilaçlar
  • C vitamini bol yiyecekler tüketmek (portakal)
  • Folik asit kullanımını artırmak (muz, fıstık gibi yiyecekler)
  • Egzersiz yapmak

HGB düşüklüğü makalemizin sonuna gelirken, makalemizden memnun kaldıysanız ya da aklınızda takılan sorular varsa aşağıda bulunan yorum kısmına soru ve görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Sağlıcakla kalın.


Kaynak

Food.NDTV

EMedicineHealth

LiveStrong

MayoClinic

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here