Ana sayfa Hastalıklar HGB (Hemoglobin) Yüksekliği Nedir? – Nasıl Düşürülür? – Hemoglobin Normal Değerleri Kaç...

HGB (Hemoglobin) Yüksekliği Nedir? – Nasıl Düşürülür? – Hemoglobin Normal Değerleri Kaç Olmalı?

1744
hgb yüksekliği
hgb yüksekliği

HGB Yüksekliği Nedir? – Hemoglobin Yüksekliği Tanımı

HGB yüksekliği, vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı olması gerekenden daha fazla hemoglobin bulunmasıdır. Tıpta bu duruma polisitemi vera adı verilir.

Hemoglobin yüksekliği nedir sorusunun yanıtını verdiğimize göre sırada hemogram HGB nedir var.

Hemoglobin Nedir?

Hemoglobin, vücudumuzdaki dokulara akciğerden oksijen taşıyan protein molekülüdür. Kısacası vücudumuzda oksijen taşıyan yük kamyonlarına da benzetebiliriz. Bir hemoglobin hücresi görevine kemik iliğinde başlar. Akciğere vardığında ilk oksijen yükünü alır ve dağıtımına başlar. Oksijeni teslim ettikten sonra dokudan karbondioksit alır ve akciğere götür. Ardından bu döngüye devam eder.

Hemoglobin nedir? diye soracak olursanız kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz:

 • Kandaki yük kamyonları
 • Ana görevleri oksijen taşımaktır
 • 4 protein molekülünden oluşur
 • Ortası boş (oksijeni taşımak için) halka şeklindedir
 • Demir molekülünden oluşur

Not: Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemoglobin nedir makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

HGB Ne Demek?

Hemogram testlerinde gördüğümüz HGB’nin açılımı hemolobin’dir.

İsmi ilk olarak Dr. Hellmich’in araştırma notlarında (1817) görülmüştür ve bir bakterinin içindeki protein tabanlı hücreleri tanımlarken kullanılmıştır.

Adı ilk olarak hemoglobülin olarak konulmuştur. Daha sonra zaman geçtikçe daha basit olan ve günümüzde hala kullandığımız hemoglobin olarak değiştirilmiştir.

Kan tahlili HGB ise kan testlerinde görülen vücuttaki hemoglobin değerleri sayısıdır.

HGB ne demek açıkladığımıza göre sırada hemoglobin yapısı var.

Hemoglobin Yapısı Nedir?

Hemoglobin, vücudumuzda bulunan oksijen taşıyan hücrelerdir. Kemik iliğinde hemoglobin sentezi yapılır.

Hemoglobin yapısı 4 protein molekülünün (globülin zincirinin) birleşiminden oluşur.

Yetişkin bir bireyin hemoglobini 2 adet alfa globülin zinciri ve 2 adet beta globülin zinciri içerir.

Bebeklerde ve çocuklarda ise beta zincirleri bulunmaz. Bunun yerine 2 adet alfa ve 2 adet gamma zincirinden oluşur. Çocuklar büyüdükçe zaman içinde gamma zincirlerinin yerini beta zincirleri alır ve yetişkin bir bireyin hemoglobin yapısını oluşturur.

Her globülin zinciri demir içeriklikli porfirin temelli ‘hem‘den oluşur. Hem alaşımının içinde vücudumuzdaki oksijen ve karbondioksiti taşımakta hayati öneme sahip olan demir atomu bulunur.

Hemoglobin aynı zamanda kandaki kırmızı hücrelerin şekillenmesinde önemli bir role sahiptir. Doğal hallerinde kırmızı hücreler ortasında delik olan bir daireye benzer. Bundan dolayı tuhaf şekliyle hemoglobin hücreleri kanın akışını bozabilir ya da oksijen taşınmasında sorun çıkartabilir.

Hemoglobin yapısı şunları içerir:

 • 2 adet alfa zinciri
 • 2 adet beta zinciri

Çocuklarda ise aşağıdaki gibidir:

 • 2 adet alfa zinciri
 • 2 adet gamma zinciri

Hemoglobin yapısını derinlemesine işlediğimize göre sırada kanda HGB yüksekliği nedir konusu var.

Kan tahlili HGB Yüksekliği Nedir? – Hemogram HGB Yüksekliği Nedir?

Kanda tahlili HGB yüksekliği, tam kan sayımı testinde hemoglobin yüksek çıkmasıdır. Bunun birçok sebebi olabilir. Bu durum vücudumuz için büyük bir önem teşkil etmektedir. Hepsini sizin için teker teker sıraladık. İsterseniz direk listemize geçebilirsiniz ya da aşağıda verdiğimiz bir sonraki başlığı okuduktan sonra bakabilirsiniz.

Hemogram HGB yüksekliği nedir sorusunun tanımını yaptığımıza göre sırada kanda hemoglobin yüksekliği var.

Kanda Hemoglobin Yüksekliği Nedir?

Kanda hemoglobin yüksekliği, polisitemi vera olarak da bilinen HGB yüksekliği durumu, vücutta çeşitli etkenlerden dolayı normal değerlerinden yüksek olması durumudur. Bu durum vücudumuz için büyük bir önem teşkil etmektedir.

İlk olarak belirtmeliyiz ki eğer yüksek rakımlı yerlerde yaşıyorsanız bu durumdan endişe etmenize gerek yok. Daha önceden de belirttiğimiz gibi yüksek rakımlı yerlerde hemoglobin yüksek çıkması doğaldır. Ancak bu tip bir yerde yaşamıyorsanız bu durum bir hastalık ya da hastalık göstergesi olabilir bundan dolayı en kısa sürede doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

İlk olarak biraz polisitemi veradan bahsedelim. Bu hastalık kemik iliğinin olması gerekenden daha fazla kırmızı hücre oluşturduğunda meydana gelir. Tabi bu kırmızı RBC tipi hücrelerin arasına hemoglobin de girer. Bu hastalığın sonucu olarak fazla bulunan kırmızı kan hücreleri ise damarları tıkar ve pıhtılaşmaya başlar. Bundan dolayı kalp krizi riskiniz artar.

Peki HGB yüksekliği ne anlama gelir?

Daha önceden de belirttiğimiz gibi polisitemi vera kaynaklı olabilir. Ancak bunun dışında sebepleri de olabilir.

Aşağıda verdiğimiz listede hemoglobin neden yükselir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

HGB Nedir Neden Yükselir?

Listemizden de görebileceğiniz gibi bazı durumlar hastalık göstergesi olabilecekken, bazıları ise günlük hayatımızın bir sonucudur. Peki HGB yüksek ise bu durumu engellemek için günlük hayatınızda değişiklik yapmalı mısınız? Buna evet diyebiliriz. Sonuçta durum oldukça ağır sonuçlar doğurabilir. Mesela yapabileceğiniz en basit şeyler gün boyunca yeterince su tükettiğinizden emin olmak ve sigarayı bırakmaktır.

Peki RBC HGB yüksekliği olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Tabii ki de ilk ve en basit olarak öğrenebileceğiniz yol bir HGB testi yaptırmanızdır.

Kan testi HGB yoluyla vücudunuzdaki bütün kan değerlerinin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz ya da sadece hemoglobin değerinin kaç olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu test haricinde öğrenebileceğiniz bir başka yol ise HGB yüksekliği belirtilerine bakmanızdır.

Aşağıda sizler için yüksek hemoglobin durumunda vücudumuzun gösterdiği belirtileri sıraladık. Aşağıdaki yükseklik belirtilerini incelemenizde fayda var.

HGB Yüksekliği Belirtileri

 • Baş dönmesi
 • Göğüs kafesinde ağrı
 • Kemiklerde ağrı
 • Ayak şişmesi
 • Yüksek ateş
 • Parmakların mavi bir tona bürünmesi
 • Vücutta rastgele yerlerde sebebi bilinmeyen morluklar
 • Uzuvlarda hissizlik
 • Sık sık burun kanaması

Listemizden de çıkarabileceğiniz gibi bu hastalığın belirtileri genellikle vücudumuzda yüksek seviyelerde bulunan hemoglobin miktarını dışarıya atarak değişik yollarla azaltmaya çalışmasıdır.

Geceleri sık sık burun kanamasına uyanıyor ya da sabahları kalktığınızda beyaz yastığınız burun kanamasından dolayı kırmızı oluyorsa, bunlar hemoglobin yüksekliği durumundan kaynaklanmış olabilir. Doktora gidip bir HGB testi yaptırmanızda fayda var.

HGB yüksekliği zararları ya da belirtileri daha fazla olsa da verdiğimiz sayının hastalığı tanımanız için yeterli olacağını düşünüyoruz. Bundan dolayı lafı daha fazla uzatmadan hemen HGB normal değerleri konusuna geçelim.

HGB Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Bu kadar hemoglobin yüksekliği hakkında konuştuktan sonra belki aklınızdan şöyle bir soru geçmiştir.

Peki bu HGB değeri kaç olmalı?

Endişelenmenize gerek yok, biz sizin yaş aralığına göre vücutta bulunması gereken hemoglobin normal değeri tablosu hazırladık. Bu tabloda yaşınıza göre vücudunuzda ne kadar hemoglobin bulunması gerektiğini bulabilirsiniz.

Aşağıdaki tablomuzun sol tarafında bulunması gereken en düşük miktar varken, sağ tarafında ise bulunması gereken en büyük miktar yer almaktadır. Eğer bu değeri geçerse polisitemi vera hastalığına yakalanmış olma ihtimaliniz yüksektir.

HGB Normal Değerleri

Değer AdıDeğer Miktarı
WBC (Lökosit)4.300 - 10.800 cmm
RBC (Eritrosit)4.2 - 5.9 cmm
HGB (Hemoglobin)13.8 - 17.2 g/dL (Erkeklerde)
12.1 - 15.1 g/dL (Kadınlarıda)
HCT (Hematokrit)%45 - %52 (Erkeklerde)
%37 - %48 (Kadınlarda)
MCV (Kırmızı Kan Hücresi Hacmi)80 - 100 femtolitre
MCH (Hemoglobin Hacmi)27 - 32 piktogram
RDW11 - 15
Platelet150.000 - 400.000 cmm
MPV6 - 12 femtolitre

Yukarıda hemoglobin normal değeri tablosunu da incelediğimize göre, son olarak sırada hemoglobin tedavisi bulunmakta, bir göz atmanızda fayda var.

Hemoglobin Yüksekliği Tedavisi

HGB yüksekliği hakkında konuştuktan sonra elbette hastalığın tedavisi hakkında konuşmak zorundayız. Öncelikle şunu belirtelim ki aşağıda yorum kısmımızda şu soruyu sormanıza gerek yok; HGB yüksekliği nasıl düşürülür?

Her ne kadar bu soruyu şu an makalemizde yanıtlıyor olsak da eğer aklınızda kalan başka sorular varsa aşağıya yorum atmaya çekinmeyin. Konumuza geri dönecek olursak bu hastalıkta en sık kullanılan ilaç tipi kan sulandırıcı tipi ilaçlardır. Bu ilaçlar sayesinde kalp krizi geçirme riskiniz azalır.

Kullanabileceğiniz diğer başka bir yol ise Kızılay’a kan bağışında bulunma. Ancak bu tedavi yolunu sadece ve sadece bulaşıcı grip vb. virüs temelli hastalığa yakalanmadıysanız tercih edebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz son yöntem ise bitkisel tedavidir. Hemoglobin değerinin vücudunuzda sağlıklı değer aralıklarında bulunmasına yardımcı olacak birçok bitki bulunmaktadır. Her ne kadar anında iyileşme göstermenizi sağlamasa da uzun vadede hastalığın yükünü azaltırken, ileride bu tip bir hastalığa yakalanmanızı da engeller.

Hemoglobin Yüksekliği Tedavisi

 • Kan sulandırıcı ilaçlar
 • Kan bağışı (son 6 ayda hasta olmadıysanız)
 • Bitkisel tedavi

Hemoglobin yüksekliği hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruları yanıtlamaya çalıştık. Eğer aklınızda kalan, yanıtlamadığımız bir soru varsa aşağıda bulunan yorum kısmına görüşlerinizi ve sorularınızı ekleyebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.


Kaynak

MayoClinic

MedicineNet

EMedicineHealth

Quora

HerbPathy

3 YORUMLAR

  • Merhabalar,
   Genellikle doktorların tavsiye etmesi için özellikle bir bitki önermedik. Ancak uzmanlar ısırgan otu çayını öneriyor.

 1. Merhaba
  Aşırı protein içerikli beslenme ( et,tavuk, balık,mantar gibi) bu hgb de yükseliş yapar mı. Teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here