Ana sayfa Kişisel Bakım Highlighter Nedir? – Ne Demek? – Fırçası Nasıl Kullanılır? – En İyi...

Highlighter Nedir? – Ne Demek? – Fırçası Nasıl Kullanılır? – En İyi Highlighter

541
highlighter nedir
highlighter nedir

Highlighter Nedir? – Ne Demek?

Highlighter, aydınlatmak yani makyajda yüzün T bölgesini aydınlatmak ve ışıltı vermek demektir.

T bölgesi; burun, alın ve çeneyi kapsar ve bu bölgelere doğru bir şekilde aydınlatıcı etki verildiğinde göz alıcı bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Fakat bu aydınlatıcı etki aşırıya kaçmadan tam dozunda verilmelidir.

Highlighter nedir sorusuna cevap verdik. Bakalım nasıl okunurmuş?

Highlighter Nasıl Okunur?

Highlighter kelimesi ‘haylaytır’ şeklinde okunur.

Highlighter nedirne demek ve nasıl okunur sorularına yanıtlarımızı verdiğimize göre sırada highlighter nasıl seçilir sorusu var. Hadi okumaya devam. 🙂

Highlighter Nasıl Seçilir?

Güzel bir makyaj yapmanın en temel ilkesi cilt tipinizi tanımaktan geçer. Aşağıda cilt tipinizi belirlemeniz için yazmış olduğumuz makalelerimiz bulunmaktadır. Öncelikle bu bağlantılara tıklayıp bir göz atarak cilt tipinizi belirleyin, daha sonra highlighter nasıl seçilir sorunuzu cevaplayalım.

Cilt tipinizi belirlediyseniz buna uygun bir highlighter seçmeniz gerektiğini söylemiştik. Aksi takdirde çok çirkin bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden normal ve kuru cilt tipleri kremsi highlighterleri, yağlı ciltler ise toz yapıda olanları tercih etmelilerdir.

Yağlı cilt tiplerine sahip kadınlar, kremsi yapıda highlighter kullanırlarsa ciltleri daha da yağlı ve ıslak görünüme sahip olacaktır.

Normal ve kuru ciltlere sahip kadınlar da toz şeklinde highlighter kullanırlarsa ciltlerinde topaklanma meydana gelecektir ve bu görünümler hiç hoş durmayacaktır.

Seçtiğiniz highlighter, cilt tipinizden çok uçlarda olmamalıdır. Ya kendi teniniz ile eş değer ya da ten renginizden bir veya iki ton açık olmalıdır.

Highlighter nedir veya nasıl seçilir konularının dışında bir de fiyat ve en iyi olma davası var, gelin bir de bunlara bakalım. 🙂

Highlighter Fiyatları – En İyi Highlighter

Highlighter fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak veya uygun fiyatlı highlighter önerileri için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bağlantıda Buse Terim’den en iyi 9 highlighter önerisi nelermiş görme imkanı bulacaksınız. Bağlantıda bulunan highlighterlar arasında en iyi highlighter seçiminizi yapıp uygulamaya koyulabilirsiniz.

Ayrıca highlighter markaları veya isimlerini merak ediyorsanız yine yukarıdaki bağlantıdan fikir edinebilirsiniz.

Highlighter fiyatları ve en iyi highlighter konusunda yukarıdaki bağlantıdan destek aldığınıza göre highlighter uygulama kısmına geçelim, yani nasıl kullanılır ve nasıl sürülür? bölümüne.

Highlighter Nasıl Kullanılır? – Highlighter Nasıl Sürülür?

Highlighter makyajı özeldir! Highlighteri planlı bir şekilde yüzünüze sürmelisiniz. Aksi takdirde yüzünüzde gereksiz yerlerde aydınlatıcı etki olacaktır ve bu görüntü hoşunuza gitmeyecektir.

Highlighter fırçasını süreceğiniz ve aydınlatacağınız bölgeler:

 • kaş altı
 • burun kemiği
 • çene
 • elmacık kemikleri
 • dudak üstü

bölgeleridir.

Yukarıdaki bölgeleri dikkate alarak highlighteri sürerseniz, kusursuz bir biçimde makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca bu bölgelere highlighter sürmeden önce matlaştırmalısınız. Matlaştırmadığınız zaman yüzünüzün her yeri parlak ve ıslak görünecek böylece hoş bir görüntü ortaya çıkmayacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da, highlighteri kapatıcı amaçlı veya kızarıklarda asla kullanmamanız. Çünkü highlighter, uygulandığı bölgede dikkat çeker ve kızarıklıklara sürüldüğünde dikkati kızarıklara çekmiş, kızarıklıkları öne çıkarmış olursunuz.

Highlighter Kullanımı

Highlighter kullanımı 3 adımda sizlerle!

 1. İlk olarak yüzünüze hafifçe fondöten ardından da hafifçe highlighter sürmelisiniz.
  Not: ‘Hafifçe’ kelimesine dikkat etmelisiniz. Çünkü hem aydınlık hem de güzel bir görüntünün en temel yolu sadelikten geçer.
 2. Daha sonra highlighter sürülen bölgeyi fırça yardımıyla sürebilirsiniz.
 3. Parmaklarınız yardımıyla da highlighteri yüzünüze yedirebilirsiniz. Hoş ve doğal görünüm için parmaklarınızı kullanmak akıllıca olacaktır. 🙂 Çünkü parmaklarınız yardımıyla sürdüğünüz highlighter, yüzünüzde iyice eriyecektir ve yüzünüzle bütünleşecektir. Böylece kalıcılığı ve aydınlatıcı etkisi daha uzun ve etkili olacaktır.

Highlighter nasıl kullanılır veya nasıl sürülür konusuna yeterince değindik. Şimdi cilt tiplerine göre seçimleri biraz detaylandıralım.

Cilt Rengine Göre Highlighter Seçimi

Cilt rengine göre highlighter seçimi,

 • esmer tenliler
 • açık tenliler
 • buğday tenliler

olarak 3’e ayrılmaktadır.

Highlighter seçerken yukarıda da bahsettiğimiz gibi cilt tipiniz de önemlidir. Aksi takdirde sonuç hüsran olabilir.

Açık Tenli Cilt Tipleri İçin

Eğer açık tenli bir cilde sahipseniz highlighter seçerken, gümüş tonlarında ışıltılara sahip olan highlighter seçmelisiniz. Böylece cildinizdeki solgun yüz ifadesi gitmiş olacaktır ve insanlar gözlerini üzerinizden alamayacaktır.

Esmer Tenli Cilt Tipleri İçin

Esmer tenli bir cilt tipine sahipseniz, pembe tonlarında, altın ışıltıları olan highlighter seçimi yapmalısınız.

Buğday Tenli Cilt Tipleri İçin

Buğday tenli bir cilt tonuna sahipseniz, altın ışıltıları olan, altının tonlarında highlighter seçimi yapmalısınız. Böylece daha aydınlık bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Highlighter Türleri

Highlighter türleri,

 • stick highlighter
 • likit highlighter

olmak üzere 2 şekildedir. Şimdi bu iki türü ele alalım:

Likit Highlighter

Likit highlighter nedir dendiğinde, akıcı bir yapıya sahip olan highlighter gözümüzün önüne geliyor. Çok küçük bir damlası yüzünüzde uyguladığınız bölgeye yeterli olacaktır. Çünkü çabuk dağılırlar ve fazla kullanıldığında çok abartılı bir görüntü ortaya çıkar. Yalnız likit highlighterleri uygularken yüzünüzdeki fondötene zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

Stick Highlighterler

Stick yapıda olan highlighterler, likit yapıdakilere nazaran daha pratik ve kullanımı kolay bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda likit highlighterlere göre daha etkili ve sert darbeli bir görünüm vermektedir.


Highlighter nedir sorusunu sanıyoruz ki detaylı bir şekilde işledik. Bunun dışında, En İyi Fondöten Nasıl Anlaşılır? – Fondöten Önerileri – Kuru, Yağlı, Karma Ciltler – Doğal ve Bitkisel Fondötenler makalesi de ilginizi çekerse bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Kaynak

StyleCaster

TheFashionSpot

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here