Ana sayfa Hastalıklar Şifa Kaynağı Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Kullanımı İçin Tavsiyeler

Şifa Kaynağı Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Kullanımı İçin Tavsiyeler

495
Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı yapılan binlerce çalışmaların ardından gezegende bulunan en sağlıklı gıdalardan olarak dile getirilmiştir ve kilo, cilt bakımı, cilt hastalıkları, konsantrasyon, diş eti sağlığı, diyabet, yüksek tansiyon, alzheimer,  kanser tedavisi ve daha birçok şey için Hindistan cevizi yağının kullanıldığını biliyor muydunuz?

Gündelik hayatta kullandığımız yağların çoğunun sindirimi uzun sürer, ancak Hindistan cevizi yağının sindirimi oldukça hızlıdır. Örneğin, sindirimde günlük yağlar 26 aşamadan geçerken, Hindistan cevizi yağı sadece 3 aşamadan geçiyor. Bu da demek oluyor ki vücudu daha az yoran, sağlıklı bir yağ! Gelin şöyle bir göz atalım Hindistan cevizi yağı ne fayda sağlıyor;

  • Sindirimi kolaydır,
  • Vücutta yağ olarak kolay kolay depolanmaz,
  • Karaciğerde işlenir, yani yağ olarak depolanması yerine enerjiye dönüştürülür.

Araştırmalar Sonucu Ortaya Çıkan Hindistan Cevizi Yağı Faydaları;

1. Alzheimer Hastalığının Adeta Doğal Tedavisinde Kullanılan

Bir Alzheimer hastasının beyni, kendiinsülinini oluşturma yetisini kaybettiğinde Hindistan cevizi yağından gelen ketonlar, beyin fonksiyonlarının onarılmasına yardımcı olmak için alternatif bir enerji kaynağı oluşturuyor.

 

2.Kalp Hastalıklarını ve Yüksek Tansiyonu Önleyen

Hindistan cevizi yağı doğal doymuş yağlar açısından oldukça zengindir. Bu doğal doymuş yağlar vücudunuzdaki ‘İyi Kolesterol’ oranını artırmakla kalmaz, aynı zamanda ‘Kötü Kolesterol’leri de ‘İyi Kolesterol’lere dönüştürmeye yardımcı olur. Ayrıca vücudun ‘İyi Kolesterol’ oranını artırarak, kalp sağlığını korumaya ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltmaya da yarıyor.

 

3. Böbrek Enfeksiyonu Tedavisinde ve Karaciğeri Korumada Etkili

Hindistan cevizi yağı hastalıkları gidermesiyle bilinir. Özellikle idrar yollarını ve böbrek enfeksiyonlarının iyileşmesinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca Hindistan cevizi yağının karaciğeri doğrudan koruduğunu gösteren bir çalışma bulunuyor. Hindistan cevizi yağının yanı sıra Hindistan cevizi suyu, hastalıkların iyileşme sürecini de oldukça azaltıyor.  Peki ya neden tıpta kullanılmıyor diye soracak olursanız, doktorların böbrek taşlarını temizlemek için Hindistan cevizi suyunu iğne ile enjekte ettiklerini söylemekten kaçınmıyoruz. Ve doktorlar bu harika gıdayı ‘Süper Güçlü Besin’ olarak nitelendiriyorlar.

 

4. İltihapları ve Eklemlerdeki Kireçlenmeyi Azaltan Etkisi

Hindistan’da yapılan bir araştırmaya göre, saf Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan antioksidanların, iltihapları ve eklemlerdeki kireçlenme oranını azaltan, hatta bu mucizevi yağın iltihap ve eklem kireçlenmesinde kullanılan ilaçlardan daha etkili olduğu belirtildi.

 

5. Kanserden Korunma ve Tedavisinde Kullanılması

Hindistan cevizi yağı kanserle mücadelede oldukça etkili. Yapılan araştırmalarda Hindistan cevizi yağının kanser gelişimini engellediği kanıtlanmıştır. Hatta mide kanseri olma riskini artıran ‘helikobakter pilori’ olarak bilinen bakterileri de yok edebilme özelliğine sahip.

 

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren

Hindistan cevizi yağı laurik asit içerir.  İçerdiği bu asit sayesinde candida olarak bilinen ve insanlarda mantar oluşumuna sebep olan mayayı azaltır. Ayrıca bakteri ve virüslere karşı tam koruma sağlar. Günümüzde birçok hastalık vücudumuzdaki kötü bakterilerin, mantarların ve virüslerin aşırı büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Diyetinizdeki tahıl ve şekeri, hasta olduğunuz zamanlarda doğal enerji kaynağı olarak Hindistan cevizi yağı ile değiştirebilirsiniz. Şekerin kötü bakterilerin gelişimini beslediğini biliyor muydunuz?

 

7. Beynimizin ve Hafızamınız Fonksiyonunu Artıran

2004 yılında Neurobiology of Aging dergisinde yayınlanan bir araştırmada, Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan yağ asitlerinin hafıza problemlerine iyi gelen etkisi olduğu ispatlanmıştır. Hafıza ve hatırlama problemi olan hastaların bu yağ asidini aldıktan sonra hatırlama kabiliyetlerinde belirgin iyileşmeler olmuştur. Bu yağ asitleri vücudumuzda kolayca emilir ve insülin kullanılmadan beyin hücrelerimize erişebilir olduğundan beyin hücrelerine daha fazla enerji verebilirler.

 

8. Enerji Veren ve Dayanıklılığı Artıran

Hindistan cevizi yağının sindirimi kolaydır, aynı zamanda uzun süre etkisi kaybolmayacak enerji üretimi sağlar ve metabolizma hızınızı artırır. Hindistan cevizi yağı alırken işlem görmemiş olmasına dikkat edin.

Günümüzde antrenman ve uzun mesafeli yarışlara katılan birçok sporcu enerji kaynağı olarak Hindistan cevizi yağı kullanmaktadır.  Hindistan cevizi yağını doğal bal ile karıştırarak ev yapımı bir enerji kaynağı üretebilirsiniz. Bunu yaparken bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve aynı miktarda bal ilave edebilirsiniz.

 

9. Sindirim Sistemini Güçlendiren, Mide Ülseri ve Enfeksiyon Bağlı Olarak Kolon Kanserini Önleyen

Hindistan cevizi yağda çözünen vitaminleri, kalsiyumu vemagnezyumu emmeye yardımcı olduğu için sindirimi kolaylaştırır. Eğer Hindistan cevizi yağı, omega-3 yağ asitleri ile aynı zamanda alınıyorsa iki kat daha etkili olabilir.

Ayrıca Hindistan cevizi yağı, kötü bakterileri tahrip ederek bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

10. Safra Kesesi Hastalıklarını ve Pankreas İltihaplanması Belirtilerini Azaltan

 Orta zincir yağ asidini içerisinde bulunduran Hindistan cevizi yağının parçalanması için pankreatit enzimlere ihtiyaç duyulmaz, bu nedenle Hindistan cevizi yağı pankreas üzerindeki yükü alır vepankreasa yardımcı olur.

Ayrıca, bu süper yağın sindirimi kolaydır, safra kesesi hastalığını iyileştiren etkileri de bilinmektedir.

 

11. Cilt Sorunlarını (Yanıklar, Egzama, Kepek, Dermatit ve Sedef Hastalığı) İyileştiren

Hindistan cevizi yağı yüz temizleyici, nemlendirici ve güneşten korunmak için olağanüstü bir üründür. Aynı zamanda birçok cilt rahatsızlığını tedavi edebilir. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan yağ asitleri(Caprylic ve Lauric) içten ve dıştan iltihaplanmayı azaltır ve nemlendirerek cilt sorunları için mükemmel bir çözüm sağlar. Cildi korur ve cildi iyileştirmek için ideal birçok antioksidanı içerir.

 

12. Dişeti Hastalığını ve Diş Çürüğünü Önleyen

Hindistan cevizi yağı yüzyıllar boyunca ağızdaki bakterileri temizlemek ve periodontal diş hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır.

Yağı ağzınızda gargara yaparakkullanmalısınız. Ağız bakterilerinin yok edilmesi periodontal hastalık riskinizi önemli ölçüde azaltır. Dişetinizi iyileştirmek ve dişlerinizi onarmak istiyorsanız, günde 20 dakika boyunca haftada 3 kez gargara yapmanızı öneriyoruz.

 

13. Osteoporozu Önleyen

Oksidatif stres, osteoporozun en büyük suçlusudur. Hindistan cevizi yağı vücudumuzdaki serbest bakterilerle mücadeleye yardımcı olan en yüksek antioksidan seviyesine sahiptir.

Bu olağanüstü Hindistan cevizi yağının yararlarından birisi de bağırsaktaki kalsiyum emilimini artıran etkisinin olmasıdır.Osteoporoz ile ilgili yapılan araştırmalarda, hindistan cevizi yağının, yalnızca kemik hacmini arttırdığı değil aynı zamanda osteoporoz nedeniyle kemik kaybını da azalttığı bulunmuştur.

 

14. Diyabet Hastalığını İyileştiren

Hücreler, insüline cevap vermeyi reddettiğinde ve enerji için glikoz almadığında insülin direnci ortaya çıkar. Pankreas bu durumu telafi etmek için daha fazla insülin pompalar ve aşırı üretim döngüsü oluşturur. İnsülin direnci diyabetin öncüsüdür.

Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan orta zincir yağ asitleri hücrelerdeki insülin reaksiyonlarının dengelenmesine yardımcı olur ve sağlıklı sindirim için uygun ortam hazırlar. Pankreas üzerindeki zorlamayı ortadan kaldıran ve vücutta insülin direncini ve diyabeti önleyebilen glikoz reaksiyonlarına bağımlı olmayan tutarlı bir enerji kaynağı sağlarlar.

 

15. Kilo Vermeyi Kolaylaştıran

Hindistan cevizi yağı göbekteki yağları eritme özelliğine sahip. Bir yağ nasıl olur da diğer bir yağı yakabilme özelliğine sahiptir diyorsanız, buna şaşırmayın. Çünkü bu mucizevi yağ öyle bir enerji içeriyor ki, bu enerji ve içerdiği orta zincir yağ asitleri sayesinde kilo verdirme özelliğine sahip olabiliyor.

 

16. Kas Yapmada Etkili

Hindistan cevizi yağının içerdiği orta zincir yağ asitleri, yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece yağ yakma özelliğine sahip değil, aynızamanda vücut çalışarak kas yapmak isteyen kişilere de oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca Hindistan cevizi yağı, günümüzde satılmakta olan popüler kas yapma ilaçlarında da kullanılıyor.

 

17. Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Sizlerde Çözüm Olan

Kepekli ya da kuru bir saç yapısına sahipseniz, Hindistan cevizi yağı bu sorunları içerdiği mükemmel yağ asitleriyle iyileştiriyor. Duş esnasında Hindistan cevizi yağını 3 dakika kadar masaj yaparak saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

 

 

18. Mantarların Sebep Olduğu Enfeksiyonlara Karşı Etkili

Hindistan cevizi yağı içerdiği kaprilik ve laurik asitler sayesinde, mantar hastalığı tedavisinde oldukça faydalı olduğu kanıtlandı. Bunun yanında hayatınızdan rafine edilmiş şekeri çıkarıp sağlıklı yağlardan tüketmeniz gerekiyor. Yaptığınız bu değişime ek olarak günde 3 kez 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı kullanın.

 

19. Doğal Yaşlanma Karşıtı

Yapılan araştırmalara göre Hindistan cevizi yağı, antioksidan seviyelerini dengeliyor ve iyileştiriyor. Buna ek olarak vücutta yaşlanma oranı doğru orantılı olarak yavaşlıyor. Peki kullanımı nasıl olacak diyorsanız, cilde direk olarak uygulamanızda hiçbir sakınca yok. Hindistan cevizi yağı, cildi pürüzsüzleştiren ve faydaları açısından oldukça işe yarayan bir yağ.

 

20. Hormon Seviyelerini Dengeleyen

Hindistan cevizi yağı kullanmak hormonlarınızın dengelenmesi için önemli bir rol oynuyor. Yağ, doğal olarak hormonları dengeliyor ve menopoz döneminde oldukça faydalı olduğu da yapılan araştırmalarca kanıtlandı. Ayrıca östrojen seviyelerinde pozitif etkiye sahip olduğu da belirtilmiştir. Doğal olarak hormonların dengelenmesi için şeker ve tahıl tüketimini azaltın, Hindistan cevizi, avokado ve keten tohumundan elde edilen sağlıklı yağlardan tüketin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here