Ana sayfa Kişisel Gelişim Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri! 20 Dakika Egzersizle %300 Daha Hızlı Okuma

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri! 20 Dakika Egzersizle %300 Daha Hızlı Okuma

619
Hızlı Okuma ve Anlama
Hızlı Okuma ve Anlama

Hızlı okuma ve anlama teknikleri hepimizin merak ettiği ve araştırdığı konulardan birisidir. Kim istemez ki okumak istediği bir kitabı, gazeteyi yada herhangi bir dokümanı normalde okuyacağı sürenin 1/3 yada 1/5 i gibi bir zamanda bitirmeyi. Başka şeyler yada daha çok okumak için ne kadar çok zamanımız olur değil mi?

Artan okuma hızı, fine motor periyodunun kontrol edilmesi sürecidir.

Bu yazı 1998’de Princeton Üniversitesi’nde lisans öğrencilerine “PX Projesi” adı verilen bir seminerde öğretilen prensiplerin bir özetidir.

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri! 20 Dakika Egzersizle %300 Daha Hızlı Okuma


PX Projesi

Hızlı okuma ve anlama için 3 saatlik bilişsel bir deney olan PC projesi, ortalama okuma hızında %386’lık bir artış sağlamıştır.

Bu 5 farklı dili konuşan kişilerde uygulanmış bir testin sonucudur. Hatta disleksiler bile teknik bir materyali dakikada 3000 kelime yada 10 sayfa okuyacak şekilde gelişim gösterdi. Her 6 saniyede bir sayfa… Karşılaştırıldığında, ABD’de ortalama okuma hızı 200-300 kelime/dakika dır. Hatta nüfusun en iyi %1’i 400 kelime/dakika dan biraz fazla okuyabiliyor.

İnsan görme sisteminin birkaç temel ilkesini anlarsanız, verimsizlikleri ortadan kaldırabilir ve konsantrasyonunuzu geliştirirken hızınızı da artırabilirsiniz.

Bu yazıda egzersizleri gerçekleştirmek ve sonuçları görmek için şunlara ihtiyacınız olacaktır:

 • Hepsi açık 200’den fazla sayfa,
 • Bir kalem,
 • Kronometre,

Bir oturumda 20 dakikalık egzersizleri tamamlamalısınız.

İlk olarak okuma sürecine özel birkaç tanım ve ayrımlardan bahsedelim:

A. Hızı artırmak için her satırda harcadığınız süreyi minimuma indirmelisiniz. 

Düzgün bir çizgi ile okumalısınız. Daha ziyade atlayarak okumalısınız. Peki bu nasıl olacak? Bu atlamaların her biri sabitleme işlemi yada odak alanındaki metnin bir anlık görüntüsü şeklinde olmalıdır. Okurken gözlerinizin sayfaya yaklaşık 30 cm mesafede olasına dikkat edin. Sabitleme 1/4 ila 1/2 saniye aralığında sürecektir. Bunu tecrübe etmek için bir gözünüzü kapatın, parmak ucu ile satırı takip ederek diğer gözünüzle metni tarayın.

B. Hızın artması için geri dönüşlerinizi ortadan kaldırmanız gerekiyor.     

Bilgi sahibi olmadığınız bir konuda okumak geri dönüşler yapmanıza sebep olduğu için normal okuduğunuz sürenin %30’u kadar size zaman kaybettirecektir.

C. Yatay ve çevresel görüş mesafesini ve sabitleme başına kaydedilen kelimelerin sayısını artırmak için kendinizi şartlandırmanız ve pür dikkat odaklanmanız gerekmektedir.  

Daha önce bilgi sahibi olunmayan konuda okunan bir doküman yatay çevresel değil merkezi odaklanma gerektirir. Bu yatay çevresel odaklanmaya göre %50 daha iyi bir okuma sağlar.

Hedefler

1. Tekniği öğreneceksiniz

2. Odaklanma yoluyla tekniği uygulamayı öğreneceksiniz

3. Anladığınızı test etmeyi öğreneceksiniz.

Bu hedeflerin hepsi birbirinden bağımsızdır ve adaptasyonunuzu bunları birbirinden ayrı tutmak için kullanacaksınız. Örneğin eğer motor tekniğini hızla uygulamayı öğreniyorsanız anlama konusunda endişelenmeyin. Çünkü sıralama şöyledir: teknik, hızlı okuma ve anlama.

Hızlı okuma ve anlama için genel kural olarak maksimum okuma hızınızın 3 katı kadar hızlı okumanız gerekmektedir. Bu nedenle, şu anda dakikada 300 kelime okuyorsanız ve hedef okuma hızınız 900 kelime/dakika ise 1800 kelime / dakika yada 6 sayfa tekniğini uygulamalısınız.

Şimdi 4 başlıkta tekniği ele alacağız:

 • Mevcut durumunuzu belirleme
 • Takip ve hız ayarlama tekniği
 • Algısal genişleme
 • Dakika başına yeni okuma hızınızı hesaplama

Mevcut Durumunuzu Belirleme

Geçerli okuma hızınızı belirlemek için okumadığınız bir kitabı önünüze alın ve ilk 5 satırdaki kelime sayısını sayın ve toplam kelime sayısını 5’e bölerek satırda kaç kelime olduğunu belirleyin.

Örneğin; 62 kelime / 5 Satır = 12.4 satır başına 12 kelime demek oluyor.

Ardından 5 sayfadaki satır sayısını hesaplayın ve toplamı yine 5’e bölün sayfadaki ortalama satır sayısını bulacaksınız. Bunu ortalama satır başına kelime sayısıyla çarparak ortalama bir sayfada kaç kelime olduğunu bulacaksınız.

Örneğin; 154 satır / 5 sayfa = 30.8, sayfa başına ortalama 31 Satır x 12 kelime / satır= 372 kelime/sayfa

İlk satırınızı işaretleyin ve bir kronometre ile 1 dakika boyunca okuyun – normalden hızlı okumayın ve anlamak için okuyun. Tam bir dakika sonra dakika/kelime oranınızı belirlemek için okuduğunuz satır sayısını satır başına kelime sayısıyla çarpın.

Takip ve Hız Ayarlama Tekniği

Anlamak için geri dönme ve anlık kelimelerin görüntüsünü yakalama süreleri bir kalem(veya parmak) ve hız ayarlama tekniği ile minimuma indirilebilir.

Şimdi bu makalenin amaçları için bir kalem kullanacağız. Kalemi hangi elinizi kullanıyorsanız onunla tutarak her satırın altını çizeceğiz. bu kalemi sadece takip etmek için değil, aynı zamanda tutarlı bir hız ve tempo yakalamak için kullanıyor olacağız.

1) Teknik(2 Dakika)

Kalemi bir takip ve tempo aracı olarak kullanmayı deneyin. Kalemin ucuna odaklanın ve her satırın altını çizin. Kendinizi anlamak için yormayın. Kalemi her satırda en fazla 1 saniye tutun ve sonraki her sayfada hızınızı artırın. Okuyun ancak her satırda 1 saniyeden fazla durmamalısınız.

2) Hız(3 dakika)

Tekniği tekrarlayın, her satırı 1/2 saniyeden fazla tutmayın. Bazılarınız hiç bir şey anlamayacaktır. Bu beklenen bir durum. Hız ve tekniği koruyarak algısal reflekslerinizi düzenliyorsunuz. Bunlar algı sisteminizdeki adaptasyonu sağlayacak uygulamalardır. Hızı düşürmeyin. 3 dakika boyunca satır başına 1/2 saniye harcayın ve kalemin üzerine odaklanın ayrıca hızla tekniğe konsantre olun. Egzersize odaklanın ve aklınızdaki diğer düşüncelerden kurtulun.

Algısal Genişleme

Hızlı okuma ve anlama konusunda algısal genişlemenin önemli bir yeri bulunmakta. Eğer bilgisayar ekranınızın merkezine odaklanırsanız, ekranın kenarlarını algılayabilir ve hafızaya atabilirsiniz. Çevresel görüşün sağladığı daha etkili algılanması %300’den fazla okuma hızınızı artırabilir. Dikkatsiz okuyucular satır okurken ilk kelimeden son kelimeye kadar taradıkları için sayfa boşluklarına da zaman harcamış olurlar ve zamanlarının %25-50 sini bu kısımlara bakarak kaybederler.

1) Teknik(1 dakika) 

Saniyede bir satır izlemek ve tempo sağlamak için kalem kullanın. Okurken her satırın ilk kelimesine kalemle dokunarak başlayın ve son kelimesine dokunarak bitirin. Kendinizi anlamak için yormayın. Her satırı en fazla 1 saniye tutun ve sonraki sayfalarda hızınızı artırın. Hiçbir koşulda bir satır için 1 saniyeden fazla zaman harcamayın.

2) Teknik (1 dakika)

Saniyede bir satır izlemek ve tempo sağlamak için kalem kullanın. Her satırın ilk iki kelimesi ile başlayın ve son iki kelimesi ile sonlandırın.

3) Hız(3 dakika)

Her satırın ilk 3 kelimesi ile başlayın ve son 3 kelimesi ile sonlandırın. Tekniği tekrarlayın ve her satıra 1/2 saniyeden fazla odaklanmayın.

Bazılarınız hiç bir şey anlamayacak. Bu beklenen bir şey. Bu algısal reflekslerinizi düzenleyen ve sinir sisteminizdeki uyarlamaları kolaylaştıracak bir hız alıştırmasıdır. Egzersize odaklanın ve düşüncelerden kurtulun.

Dakika Başına Yeni Okuma Hızınızı Hesapla

İlk satırı işaretleyin ve 1 dakika okuyun. En hızlı kavrayacağınız şekilde okuyun. Yeni kelime / dakika hızınızı hesaplamak için okuduğunuz satır sayısını daha önce hesaplamış olduğunuz ortalama satırdaki kelime sayısı ile çarpın.

Hızlı okuma ve anlama teknikleri konusuna ilginizden dolayı teşekkür ederiz.

Daha Hızlı Okuma Yolları

Eğer teknikle uğraşmak istemiyorum daha hızlı okuma ve anlama için genel öneriler nelerdir diyorsanız bu kısım sizler için.

Günümüzde özellikle sınava girecek öğrenciler için ciddi bir önem teşkil eden hızlı okuma hakkında sizler için araştırma yaptık. Tabi okuma hızınızı artırırken de Hafızayı Doğal Olarak Güçlendirme Yollarına bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Edindiğimiz bilgiler sonucunda daha hızlı okumanın yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz;

1. Okuma Hızınızı Arttırma

 

 • Öncelikle okuma hızınızı artırmak için her gün az da olsa pratik yapın. Günde 15-20 dakikalık bir uygulama, çok büyük farklar yaratabilir.
 • Gelişiminizi izlemek için kendinize düzenli olarak biraz zaman tanıyın ve uygulamaya geçtiğinizde bir zamanlayıcı ayarlayın, başlangıç olarak dakika başına kaç kelime okuduğunuzu sayın.
 • Seçeceğiniz materyal de oldukça önemli. Ağır konular içeren kitapları seçmeniz bu süreci zorlaştırabilir.
 • Okurken gözlerinizle takip etmek zor veya dikkat dağıtıcı olabilir. Parmağınızı kendinize işaretçi olarak belirleyerek hızınızı arttırmaya çalışın. Unutmayın, parmağınız ne kadar hızlı olursa olsun gözleriniz onu takip edecektir.
 • Okuma tutumunuzu da değiştirmenizde fayda var. Bunu bir iş ya da yapılması gereken bir şey olarak değil, yeni şeyler öğrenmek, eğlenmek ya da ufkunuzu genişletecek bir eylem olarak görürseniz dikkatinizi tamamen oraya verebilirsiniz.
 • Tabii ki hızlı okuma her zaman metnin anlamını tam olarak vermeyebilir. Mesajı kavrayabilmek için yavaşlayacağınız zamanları da unutmamak oldukça önemlidir.
 • Pratik düzenli olarak tekrarlandığında, zamanla becerilerinizin geliştiğini görecek ve bir metinde neye nasıl bakılacağını öğrendiğinizde kendinizi daha donanımlı hissedeceksiniz. Hızlı okuma için düzenli olarak bunları tekrar etme size çok şey katacaktır.

2. Alışkanlıklarınızdan Vazgeçin

 

 • Okurken kelimeleri seslendirmekten kaçının. Çoğu kişi okudukları kelimeleri seslendirir ya da dudaklarını oynatır. Bu olay alt seslendirme olarak bilinir ve okuma hızınızı etkileyen en büyük problemlerden biridir. Bunu aşmanız, okuma hızınızı 2 veya 3 katına çıkarabilirsiniz.
 • Sözcükleri tek tek okumayın. Parça parça okursanız hızınız yavaşlamayacaktır.
 • Okuma esnasında gözlerinizi kelimelere tek tek odaklamayın. Gözleriniz aynı anda 4-5 kelimeyi aynı anda algılayabilir, bu akışı bozmamaya çalışarak okuyun.
 • Okurken yüzünüzü rahatlatmaya çalışın, bakışlarınızı yumuşatın. Bu, göz yorulma oranınızı azaltacaktır.
 • Geri dönüp okuma olayını kafanızdan atın. Regresyon denilen bu olay, dönüp aynı cümle ya da bölümü 2-3 kez okumaktır.
 • Dikkat dağıtıcı unsurlardan ya da yerlerden kaçının.

3. Okuma Yönteminizi Değiştirin

 • Okuyacağınız metni önceden gözden geçirin. İlk paragrafın tamamını, devam eden paragrafların ilk cümlelerini ve son paragrafın tamamını okumayı deneyin. Hızlı okuma açısından bu çok önemlidir.
 • Aralarda başlıklara, can alıcı bölüm ya da sözcüklere bakın. Bu size tüm ayrıntıları vermez, fakat genel anlamda metnin konusunu ortaya çıkarır.
 • En önemli ya da en çok vurgulanan kelimeleri hafızanıza kazıyın.
 • Kurgusal olmayan yazılar dışındaki kaynaklar çok tekrarlayıcı olabilir ve uzun açıklamalar içerebilir. Konu hakkında bilginiz varsa, paragraftaki her cümleyi satırı satırına okumanıza gerek yoktur.
 • Paragrafın okumaya değip değmeyeceğini, paragraf başındayken ilgili paragrafa göz geçirdiğiniz zaman bildiğiniz şeylerden bahsedildiğini gördüyseniz buraya yüzeysel bir şekilde bakıp atlayabilirsiniz, ve bu da size vakit kazandıracaktır.
 • Yukarıda bahsettiğim maddelerden birinde, paragraf başlarında önemli parça veya kelimeleri aklınızda tutma konusunda eğer zorluk çekiyorsanız, hafızanızda bunu görselleştirmeyi ya da aklınıza getirebilecek bir kişisel yönetiminiz varsa bunu kullanmanız da faydalı olacaktır.
 • Önemli bölüm, sözcük ya da anlatılanların özeti gibi gördüğünüz yerleri fosforlu kalemle işaretleyip, kitabı bitirdikten sonra tekrar dönüp sadece işaretli kısımları tekrardan baştan sona okuyabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here