Ana sayfa Hastalıklar İdrar Yanması Nasıl Geçer – Kesin Çözüm İçin 6 İpucu

İdrar Yanması Nasıl Geçer – Kesin Çözüm İçin 6 İpucu

302
İdrar yanması nasıl geçer
İdrar yanması nasıl geçer

İdrar yanması nasıl geçer veya idrar yanmasına ne iyi gelir?, idrar yanmasının sebepleri nelerdir? gibi soruların detaylı cevaplarını sizler için derledik. Öncelikle idrar yanması terimini tanımlayacak olursak, idrar yolunun iltihaplanması sonucu oluşan bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, erkeklerde idrar yanması kadınlara göre daha az rastlanır.

İdrar Yanması Nasıl Geçer – Kesin Çözüm İçin 6 İpucu


İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir? – Kesin Çözüm İçin 6 İpucu

Öncelikle beslenmeye ve temizliğe önem vermek çok önemli. İdrar yolu rahatsızlıkları hastanelerde yapılan basit idrar testleriyle anlaşılabiliyor. Bunun sonucunda uzun vadede antibiyotik kullanmak, idrar yollarına zarar verebilir. Gelin şimdi idrar yanması nasıl geçer? sorusunun çözümü için 6 ipucuna bir göz atalım;

  • Temizliğinize önem verin,
  • İdrarınızı uzun süre tutmayın, gerekirse sık tuvalete gidin,
  • Bol bol su için,
  • Soğuk havalarda üşütmemeye çalışın, özellikle ayaklarınızı sıcak tutun,
  • Sigara ve alkolden uzaklaşın,
  • Aşırı baharatlı gaz yapıcı besinlerden uzak durun.

Sağlık Bir Yaşam İçin En İyi 50 İpucuna da bakmanızı öneriyoruz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? – İdrar Yanmasının Sebepleri

En sık görülen belirtilerden bahsedecek olursak; idrar esnasında veya sonrasında yaşanan yanma veya acı hissidir. Yaşanan yanma hissi ağır veya hafif ağrılı olabilir. Bunun yanı sıra sürekli idrara çıkma isteği veya bölgede şişlik hissi de görülebiliyor. Ayrıca hamilelikte idrar yanması durumu, yüzde 10-12 oranlarında meydana gelebiliyor.  Bunun basit bir idrar kesesi iltihabı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yine de böyle durumlarda bir doktora görünmek yapacağınız en faydalı şey olacaktır.

İdrar Yanması İçin İlaç Kullanılmalı mı?

İdrar yanması nasıl geçer? sorusunu maddeler halinde cevapladık. Fakat, bazı kişiler idrar yanması ilaçlarına yönelmek isteyebilir. Önerimiz tabi ki ilk önce doktora görünüp buna göre hareket etmeniz, fakat evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri varken vücudunuza kimyasal sokmanıza gerek kalmayabilir.

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

Havuç ve salatalık suyu, idrar yanmasına ne iyi gelir sorusunun en iyi cevaplarındandır. Kaynatılıp süzülen lahana ve maydanoz suyunun idrar yanması için etkin bir şekilde kullanıldığını biliyoruz. Doktora görünmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değilse veya belirli bir hastalığınız yoksa, kabızlığa da iyi gelen bu faydalı besinleri denemeden vücuda kimyasal alınmamasını öneriyoruz.

İdrar Yanması Nasıl Geçer? – İdrar Yanması Tedavisi

İdrar yanması doğal tedavi yöntemlerinde kullanılan bitkileri çoğu aktardan cüzi fiyatlara temin edebilirsiniz. Bunların en başında günde en az 8 bardak su içmeniz gerektiğini hatırlatmadan geçmeyelim. Gelelim bitkisel çözüm yollarına;

  • Huş ağacı yapraklarının idrarı söktürme özelliğinin yanı sıra, böbrek iltihaplanmasını da önlediği yapılan araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir. 3 su bardağı kadar suya atacağınız bir miktar huş ağacı yaprağı idrar yanmasına iyi gelecektir.
  • Çay üzümü ve yaban mersini, vücutta su tutulmasını engelleme konusunda ustadırlar, ayrıca mesane duvarını korumada da oldukça etkili. Hazırlayacağınız yaban mersini çayının içine bal ile beraber günde 2-3 defa tüketmek idrar yanmasına iyi gelecektir.
  • Karpuz suyunun da idrar yanmasının çözümü konusunda iyi geldiği bilinmektedir.
  • Altın mühür ve ekinezya bitkileri de idrar yanmasını önleyen gıdalardır.

Kaynak: Healthline

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here