Ana sayfa Adım Adım İngilizce Seviyeleri Nelerdir? – İngilizce Öğrenme Hakkında Her Şey

İngilizce Seviyeleri Nelerdir? – İngilizce Öğrenme Hakkında Her Şey

422
ingilizce seviyeleri
ingilizce seviyeleri

ingilizce seviyeleri nelerdir?, Hızlı İngilizce nedir?, Hızlı İngilizce nasıl öğrenilir? İngilizce biliyor olmak..  Çoğu kişi de ‘en kolay İngilizce nasıl öğrenilir’ sorusunun cevabını arıyor.

Bunlarla beraber, günümüzde bir işe girmeden önce ilk sorulan şeylerden biri de İngilizce yetkinliği. Hayatımızın bir parçası haline gelen İngilizce, okulda, evde, işte ve teknolojik ortamlarda yerini alıyor. Hatta neredeyse hayatımızın her yerinde. Kendinizi bu konuda yetkin bulmuyorsanız veya gireceğiniz bir işte alanınızla ilgili İngilizce bilme zorunluluğu şart koşulduysa, İngilizce öğrenme zamanı gelmiş demektir.

Peki nereden başlayacağım? Ne yapmam gerekiyor? Düzeyimi nasıl belirleyebilirim? Hangi kaynaklardan yararlanmam gerekiyor? İngilizce öğrenme konusunda püf noktalar nelerdir? Evde İngilizce öğrenme nasıl olur? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Temel – Orta – İleri ingilizce seviyeleri nelerdir?

Aşağıdaki tabloda ingilizce seviyeleri Temel, Orta ve İleri Düzey olmak üzere 3 ana düzey ve A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olmak üzere 6 düzeyden oluşmaktadır.

İngilizce Öğrenme Hakkında Her Şey


Yukarıda ingilizce seviyeleri ve temel düzeyleri inceledik. Şimdi gelelim İngilizce hakkında kısa ve öz bilgilere!

Her şeyden önce yapılması gereken bir şey var. Türkçe’ye yetkin olmanız. Herkes Türkçe bilip konuşup yazıyor olabilir. Ama İngilizce’yi tam anlamıyla öğrenmek isteyen kişiler için ilk başta Türkçe dil bilgisinin önemini vurgulamak gerekiyor.

Gelelim İngilizce’ye; öncelikle İngilizce’yi parçalarına ayıralım. Konuşma, yazma, okuma ve dinleme. Daha sonra bu alt başlıklar üzerinde tek tek duralım. Yapmanız gereken düzenli olarak her gün İngilizce’ye zaman ayırmanız. Ve sabır.. Düzenli ve sabırlı çalışma, size İngilizce ağacının meyvelerini tattıracaktır. Öyleyse İngilizce öğrenme tekniklerine bir göz atalım;

İngilizce Öğrenme Teknikleri

Konuşma

Çoğu kişi kağıt üstünde İngilizce bilmesine rağmen bir türlü kıramadığı akıcı konuşma becerisi, İngilizce konuşmaya çalışmakla ne kadar içli dışlı olduğuna bağlıdır. Bu işe öncelikle yabancı haber kanallarından haber dinlemekle veya ilgi alanınızla alakalı dinlenecek bir şey bulup dinlemekle başlayabilirsiniz. Otobüste geçen boş vaktinizi kulaklığınızı takarak hemen dinlemeyle başlayabilirsiniz. Dinlediğiniz şeyleri anlamanız ilk etapta önemli değil, endişe etmeyin. Bu alışkanlığı edinmek, İngilizce’ye olan kulak aşinalığı, kelimelerin telaffuzu ve cümle yapıları için beyninizin bir algı oluşturması açısından ciddi derecede önem taşımaktadır. Boş zamanlarınızı bunu yaparak doldurabilirsiniz.

Bir sonra ki adım yabancı bir arkadaş bulup sohbet etmek. Gerekli gereksiz her şeyden konuşup, takıldığınız yerde bu arkadaştan yardım istemeniz gerekir. Bu yardımın İngilizce yoluyla size aktarılması, konuşmadaki kelime zenginliğinizi artıracaktır. Göreceksiniz ki bir daha aynı yerde takıldığınız zaman aklınıza hemen öğrendiğiniz yapı gelecektir. Bu arkadaşla irtibatı koparmayıp farklı yerlere giderek ve gittiğiniz yerle alakalı tüm kelime ve cümle yapılarını öğrenmeniz çok zor olmayacaktır. Ayrıca ilk başlarda arkadaşınızdan yavaş bir şekilde konuşmasını rica edebilirsiniz. Böylece onu anlamanız kolaylaşacaktır ve sonradan hızlı konuşsa bile ne demek istediğini zamanla anlayacaksınız. Eğer yabancı bir arkadaş bulma imkanınız yoksa, internette yabancı arkadaş edinebileceğiniz birçok web sitesi bulunmakta. Bu tür sitelere kaydolarak Skype ve Viber gibi internet üzerinden sesli veya görüntülü konuşmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Yazma

Yazma konusunda en önemli şeyler İngilizce ve Türkçe dil bilgisidir. İkinci şey ise kelime bilgisi. Bu iki harmanı oluşturabildiğinizde yetkin bir şekilde yazabildiğinizi fark edeceksiniz. Peki, bunun için nasıl bir yöntem öneriyorsunuz derseniz, TOEFL IBT veya Cambridge Grammar in Use gibi dil bilgisi kitapları çok etkili olacaktır. Bu kaynaklarda soruların cevaplarını açıklamalı olarak bulabilirsiniz. Bu açıklamalar çok faydalı olacaktır. Dil bilgisi yetkinliği kazanmaya başladığınızda sıkılmayacağınız konularda bir şeyler yazıp karalamaya başlayın.

Hafızayı güçlendirmenin doğal yolları

 

Bağlaçlar, edatlar, sıfatlar, zamanlar vs. bunlara bir an önce hakim olmanız gerek. Tüm bunların yanında kelime bilgisi olmadan neredeyse hiç bir şey olmuyor. Günlük 10 kelime ezberlemek çok zor olmayacaktır. Küçük bir not kağıdına günlük 10 tane İngilizce’den Türkçe’ye, Türkçe’den İngilizce’ye olmak üzere kelimeler not edin. İngilizce kelime için önerebileceğim en iyi kaynaklardan birisi bağlantıda yer alıyor.

Oxford’un belirlediği 3000 kelime Bağlantıdaki kelimeler Oxford tarafından özenle hazırlanıp seçilmiş, İngilizce öğrenenlerin bilmesi gereken 3000 kelimedir. Tüm buraya kadar yazdıklarımı düzenli bir şekilde uygulayıp, ara zamanlarda iki günde bir 300-400 kelimelik istediğiniz bir alanda yazı yazmaya çalışın. Eğer İngilizce öğrenme amacınız akademik veya işiniz ile ilgiliyse ve makale yazmanız gereken bir durum ise İngilizce makale yapı örneklerini inceleyebilir veya bu sayfadan genel bir bilgi edinebilirsiniz. Bu tarz kaynaklar kolay İngilizce öğrenme yolları ve kolay İngilizce kelime öğrenme tekniklerinin kapılarını ardına kadar açacaktır.

Dinleme

Dinleme, konuşma kısmıyla bağlantılı bir durum. Sürekli İngilizce bir şeyler dinleyip, dinlediklerinizi not almak çok önemli. Belki dinlemeye başladığınızda neredeyse hiçbir şeyi yakalayamayacaksınız. Fakat not alarak bu işleme devam ederek zamanla önünüzdeki not kağıdını doldurduğunuzu göreceksiniz. Tabii ki başlarda daha yavaş konuşulan mecraları tercih edin. Çünkü, zamanla bu hızı yükseltip adım adım ilerlemeniz yapacağınız en sağlıklı hamle olacaktır. Hatta zamanla bu işi hobi olarak bile yapabilirsiniz. Çoğu insan bu yöntemi uygulayıp istediği noktaya geldikten sonra bile haber vb. şeyleri dinlemeye devam ediyor. Yeri gelmişken, dinlemenin konuşmayla olan bağlantısından söz etmiştim. Dinleme becerisini ne kadar yetkin bir şekilde kazanırsanız, birisiyle konuşurken onu daha iyi anlayıp, daha hızlı ve doğru cevaplar verme olasılığınız o kadar artacaktır. Bu konuda yardım alabileceğiniz kaynaklar yine yukarıda belirttiğim gibi TOEFL IBT gibi kaynaklarda bulunan Listening CD’leri ile kitaptaki boşluk doldurma vb. alıştırmaları Listening CD’ leri yardımıyla doldurup, yanlışlarınızı belirledikten sonra doğru yanıtları tekrardan dinleyebilirsiniz.

Okuma

Okuma alışkanlığı kazanmak, bir metni okurken zaman kaybını ve anlam karışıklıklarını ortadan kaldıracaktır. Peki İngilizce okuma için nasıl bir yol izlenmeli?

Hızlı Okuma ve Anlama

İngilizce okuma kitapları neredeyse her kırtasiye ve kitap evlerinde, her düzeye göre rahat bir şekilde bulunabiliyor. Her seviyeden 2’şer adet kitap almanızı öneriyorum. Başlangıç seviyelerinde bile okurken anlayamadığınız yerler olacaktır. Bu hiç önemli değil. Eğer metinde bahsedilen konuyu genel hatlarıyla anladıysanız, bilmediğiniz kelimeleri konuyla ilişki kurarak çıkarabilirsiniz. Zamanla kelime ve yapıları rahat bir şekilde anladığınızı düşündüğünüzde bir üst seviye kitabı okumaya başlayabilirsiniz.

Tüm bu bahsettiğim İngilizce konuşma, yazma, dinleme ve okuma tavsiyelerini, günlük programınıza entegre edip, düzenli bir şekilde uygulamaya çalışın. Hangisinden başlayacağınız sizin öğrenme tarzınıza kalmış bir olay. İlk önce dilbilgisini tamamlayıp sonra diğer adımlara devam edebilirsiniz. Ya da konuşmaya ihtiyacınız varsa dinleyerek kulak aşinalığı edinip, konuşma için verdiğim tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Unutmayın, istikrarlı bir şekilde tavsiyeleri uygularsanız amacınıza ulaşabilirsiniz. Bu süreç 3 ay da sürebilir, 3 yıl da sürebilir, tamamen azminize ve düzenli çalışmanıza bağlı. Belirttiğim kaynaklar dünya çapında kabul görmüş, alanının en iyi kaynaklarındandır. Tüm bunların yanında online ingilizce öğrenme setleri de size yardımcı olacaktır.


İngilizce öğrenme yolları, pratik İngilizce ve ingilizce seviyeleri konu başlıklarını çok da daraltıp bunaltmadan genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım. İş, eğitim ve hayatınızın diğer tüm kısımlarında bu bilgilerin işinize yaraması dileğiyle… Let’s work 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here