Ana sayfa Kişisel Gelişim İnovasyon Nedir? – İnovasyon Türleri Nelerdir?

İnovasyon Nedir? – İnovasyon Türleri Nelerdir?

350
İnovasyon
İnovasyon

Nedir inovasyon? Günümüzün en popüler terimlerinden olan inovasyon tanımlanırken her defasında sıkıntılar yaşanıyor. Aslında dilimizde de inovasyon için henüz net bir ifade yok, bize öğretilen ifadeyle inovasyon tek başına; ‘yenilik, değişim, farklılık ya da icat‘ denilebilir.

TDK,  inovasyon için son olarak ‘yenileşim’ sözcüğünü uygun gördü. Biraz anlamaya çalışırsak ‘oturgaçlı götürgeç’ gibi ucu açık bir şey olduğunun farkına varabiliriz.
Belirttiğim gibi, tanım noktasında henüz net bir şey yok, söylenecek en güzel şey, inovasyonun bir kültür olduğudur.
Biraz daha anlaşılır bir ifadeyle; kurumun kendisini her daim geliştirmek istemesi, mevcut hali ile yetinmemesi, yaptığı yeniliklerle, kendi yeniliğini yine kendisinin demode ettiği bir hale gelmesidir. Evet aklınıza gelen ilk soru; bir firma kendini yenilerken neden demode olmak ister? Güzel bir örnekle açıklayalım öyle ise; Apple örneği karşımızda en tepe noktada duruyor. Kendi ürününü kendi demode eden bir firma! Hepimiz biliyoruz ki, Apple Dünya’nın en büyük bilgi teknojileri şirketleri arasında ikinci sırada yerini alıyor. Birçoğumuz artık merakla Apple markasının yeni çıkaracağı iPhone serisini dört gözle bekler hale geldik. Hal böyle olunca da Apple durumun farkına bizden önce vardı ve önlemini alıp her sene yenilendiğini söyleyerek tüketiciye yeni cihazlarını pazarlamaya başladı. Bizler ise aslında fark etmediğimiz, işimize bile yaramayan özelliklerin değişmesine aldanarak telefonlarımızı her sene bir üst modeliyle değiştirir olduk. Bu durum da hayatımızda artık demode olmaya başladı.

İnovasyon kültürünü kazanmış kurumlar bir zaman sonra zaten tepe noktalara yerleşiyor. Kurum bünyesinde bu kültürü barındırdıkça ciddi anlamda  bir farklılık oluşturuyor.
İnovasyon kültürünü kurumlarında başlatmış ve devam ettirenler var, ülkemizde her geçen gün daha da önemli hale gelen bu kavramla erken tanışan, ve devamlılığı sağlamak adına uygulamaya geçiren başarılı birkaç kurumu sizlerle paylaşmak isterim.

Arçelik: Fikir Bankası üzerinden, çalışanlar önerilerini yöneticiler ile paylaşıyor. Türk Kahvesi yapma makinesi ‘Telve’ de böyle çıkmış.
Borusan Holding: Online öneri sistemi… En başarılı projeler her yıl ‘müşterinin sesi ‘ adlı komite tarafından ödüllendiriliyor.
DHL: Öneriyorum ve Parlayan Yıldızlar adında 2 program var. Çalışanların önerileri değerlendiriliyor.
IBM: ‘Yenilikçilik Doğaçlaması’ yaptı ve kurduğu web platformu ile  ve 104 ülkeden 150.000 kişi katılmış. 72 saat içinde 46.00 fikir üretilmiş ve ilk 10’a IBM 100 milyon dolar yatırmış.
Wendy’s: İnovasyon strateji grubu var. 3 temel işlevi var grubun: Birincisi  Araştıma -Geliştirme, İkinci olarak stratejik kavramlar ve inovasyon,  Son olarak operasyonel inovasyona odaklanıyorlar.
Ülker: Akıl küpü projesi ile çalışanların fikirleri sürekli küpe atılıyor, yönetim kurulu tarafından uygun görülen fikirler hayata geçiriliyor. Fikrin şirkete sağlayacağı ölçüde fikir ödüllendiriliyor. Yönetim takımı her 3 ayda bir konu belirleyip ona yönelik fikirler istiyor.
Petrol Ofisi: Genç strateji takımı diye bir birim kurdu. 20 kişilik takım farklı beyin fırtınaları yapıp yönetim kuruluna  sunuyor. Ekip stratejik planlamalar yapıyor, fikir alışverişinde bulunuyor, üst yönetime farklı bakış açıları sunuyor.

Örneklerden anlaşıldığı gibi inovasyon, alanında markalaşmış ve gün geçtikçe büyümeye devam eden birçok şirketin önem verdiği bir konu haline geldi.

İnovasyon kavramı dünya çapında kabul görmüş OECD ile Eurostat’ın birlikte yayınladığı Oslo Kılavuzu‘nda halen yürürlükte olan 2005 sürümünde aşağıda şekilde tanımlanır:

“İnovasyon, yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet), veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, iş yeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.”

İnovasyon Türleri

Son olarak; inovasyonun çeşitlerinden bahsedelim, tanımında da olduğu gibi fazla detaylara sahip bir kavram olan “inovasyon” üründe, fiyatta, pazarlamada, içerik deneyiminde yapılabilir.

Ürün İnovasyonu: Pazarda olan bir ürünün tüm özellikleriyle kullanıcıya göre iyileştirelerek yeniden pazara sunulmasıdır.
Süreç İnovasyonu: Zaman detayında fark edilir düzeyde yapılan iyileştirici uygulamalardır. İletişim teknolojisinde donanımları ve yazılımları örnek verebiliriz.
Pazarlama İnovasyonu: Ürün satışının iyileştirilmesi için ürünün fiziksel özelliklerinde, bedelinde, kampanyalarında yapılan değişikliklerdir.
Organizasyonel İnovasyon: Şirketin ofis ortamında, çalışanlarının kurduğu ağda yeni ve iyileştirici bir organizasyonel uygulamanın gerçekleştirilmesidir.
Küreselleşen pazarda özellikle teknolojide birbirine yaklaşan özelliklere sahip inovatif ürünler her geçen gün artıyor. Birbirine yaklaşmalarına rağmen hızla devam eden inovasyon yeteneği şirketleri rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here