Ana sayfa Kişisel Gelişim İş Hayatında Profesyonel Olmak – Profeysonel Duruş ve Görünüm İçin Yapmanız Gereken...

İş Hayatında Profesyonel Olmak – Profeysonel Duruş ve Görünüm İçin Yapmanız Gereken 9 Şey

298
İş hayatında profesyonel olmak
İş hayatında profesyonel olmak

İş hayatında profesyonel olmak size bir çok açıdan yardımcı olacaktır. Diğerleri tarafından saygı görürsünüz ve bu sizi kariyerinizde daha üst mertebelere çıkarır. Ayrıca İşe Başlarken Yapılması Gerekenler‘e de bir göz atmanızı öneriyoruz. İş hayatında profesyonellik için gerekli 9 durumu siz değerli okurlarımız için derledik;

İş Hayatında Profesyonel Olmak

1. Kıyafet Seçiminize Dikkat Edin

İş hayatında profesyonellik dendiği zaman akla ilk gelen şeylerden birisi de giydiğiniz kıyafetlerdir. Çünkü giydiğiniz kıyafetler sizin işinize bağlılığınızın sembolüdür. Her şirketin bay ve bayan çalışanları için kendine has giyim standartları vardır. Örnek verecek olursak, şirketiniz sizden bir keten pantolon ve üstüne yakalı bir gömlek giymenizi isteyebilir. Ancak iş hayatında profesyonellik adına siz bunların üstüne bir de ceket giyerseniz işinize olan saygınızı göstermiş olursunuz. Ayrıca tüm bunlara ilaveten bir de kravat takarsanız sizin için ekstra puan olacaktır.

2. Çalışmanız Gerekenden Fazlasını Yapmaya Çalışın

Birçok ofisin standart çalışma saatleri vardır. Bu saatler sabah işe geleceğiniz ve akşam çıkacağınız vakitlerdir. İş hayatında profesyonellik istiyorsanız bu süreyi uzatmalı ve daha sıkı çalışmalısınız. Çalışma saatinize ekstra 30-60 dakika eklemek sizi diğerlerinden ayırıp işinize olan sevginizi kanıtlayacaktır. Ayrıca, işe erken gelerek ve geç çıkarak aklınızın saatte değil görevinizde olduğunu gösterecektir.

3. Profesyonel Tutumunuzu Sürdürün

İş hayatında profesyonel olmak sadece işe zamanında gelmek veya düzgün giyinmek değildir. Aynı zamanda nasıl davrandığınız da profesyonelliğinizi son derece etkiler. Söyledikleriniz ve nasıl davrandığınız ofis içerisindeki profesyonelliğinizi yakından ilgilendirir. Dışarıda nasıl davranmak istiyorsanız öyle davranabilirsiniz ancak ofis ortamında hal ve hareketleriniz ciddi ve saygı çerçevesi içinde olmalı. Saçma şakalar yapmaktan ve orantısız hikayeler anlatmaktan kaçınmalısınız. Ofisteyken işinize, ideallerinize ve hedefinize odaklanın, başka yerlere değil!

4. Toplantılarınıza Gecikmeyin

İş yerinde toplantıların olması gayet doğaldır. Bazen bu toplantılar verimsiz olsa bile takım tartışmaları için hala geçerliliğini korumaktadır. Çoğu zaman önemli konuların tartışıldığı bu toplantıların belirli bir zamanı ve yeri vardır. Toplantıya davet edildiğinizde vaktinde orada olmaya kesinlikle dikkat etmelisiniz. Oraya vaktinde gitmeniz diğer çalışanlara olan saygınızı gösterir.

5. Kişisel ve İş Vaktinizi İyi Ayarlayın

Herkesin muhakkak dışarıda yapacak işleri vardır. Bu da zihninizi dinlendirmek ve biraz kafa dağıtmak için olmazsa olmazdır. Bir arkadaşınıza vakit ayırmak, bir parti organize etmek veya problemlerinizle ilgilenmek  isteyebilirsiniz. Ancak bu tür durumları işinize yansıtmamalısınız. Dışarıda olan dışarıda, işte olan işte kalmalı. İşiniz ile alakasız bir sorununuzu ofisinize taşımamalısınız. Şirkete ayıracağınız vaktinizi şahsi işlerinizle karıştırmamalısınız.

6. Dış Görünüşünüze Özen Gösterin

Dış görünüşünüze özen göstermeniz iş hayatında profesyonel olmak için gerekli bir diğer faktördür. Tıraşınız sinek kaydı olmalı, bıyık bırakıyorsanız düzenli ve tertipli olmalıdır. Dağınık ve düzensiz bir görüntü sergilemeniz sizin için tembel bir imaj çizer ve bu da çalışanlar ve yöneticileriniz üzerinde kötü bir izlenim bırakır. Erkekler için kısa ve temiz saç profesyonellik için çok önemli bir unsurdur. Bayanlar için ise standart bir makyaj ve düzgün kesilmiş saç genel anlamda iyi bir izlenim verecektir.

7. Telefona Cevap Verirken Profesyonel Olun

Telefona cevap verme biçiminiz sizin işinize olan saygınızı ve üslubunuzu belirler. Birisiyle konuşurken iyi bir izlenim bırakmak elbette çok önemlidir. “Merhaba”, “Efendim” gibi klasik sözlerden daha iyi sözler vardır. Karşılama sözünüze isminizi ekleyebilirsiniz. “Buyurun, Sait beyin telefonu”, “İyi akşamlar, ben Sait” gibi düzgün, profesyonel ve uzun olmayan bir karşılama biçimi sizi bir adım öne çıkaracaktır.

8. Size Uygun Bir Mail Adresiniz Olsun

İşiniz gereği genelde bir mail sahibi olmak zorundasınızdır. Doğru bir şekilde kullanıldığı zaman, iletişim için oldukça etkili bir yöntemdir. Mail adresinizde mutlaka isminiz, telefon numaranız, şirketinizin ismi, pozisyonunuz ve diğer iletişim bilgileriniz bulunmalı. Mail adresinize ekleyeceğiniz gereksiz ve komik bilgiler itibarınızı zedeleyecektir.

9. Telefonunuzu Sessizde Tutun

Günün her saati cep telefonlarımız sürekli yanımızdadır. Ya cebimizde ya da masanın üzerinde her an beklerler. İş yerinizdeyken telefonunuzu sessizde veya titreşimde tutmalısınız. Cep telefonunuzdan çıkacak bir ses ortamın ciddiyetini bozup ortamdaki diğer insanları da kızdıracaktır. İş hayatında profesyonel olmak istiyorsanız telefonunuzun sesine son derece dikkat edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here