Ana sayfa Kişisel Gelişim İşe Başlarken Yapılması Gerekenler – Tavsiye Edilen 14 Şey

İşe Başlarken Yapılması Gerekenler – Tavsiye Edilen 14 Şey

410
İşe Başlarken Yapılması Gerekenler
İşe Başlarken Yapılması Gerekenler

Günlük hayatımızın neredeyse üçte ikisini çalışarak geçiririz. Her ne iş yapıyor olursanız olun iş gününüzün ilk bir kaç saati nasıl geçerse kalan tüm saatlerde genelde öyle geçer. Bu aynı zamanda sizin başarınızı ve üretkenliğinizi de etkiler. Kısaca nasıl başlarsak öyle devam eder. Bu yüzden işinize başlarken uzmanlar tarafından işe başlarken yapılması gerekenler listesini sizler için derledik.

İşe Başlarken Yapılması Gerekenler

1. Derin Bir Nefes Alın

Yaptığınız işe odaklanmak, tıpkı güdümlü bir füze gibi hedefinize kilitlenmek sizi başarıya götürecek yegane yöntemlerden birisidir. Çünkü eğer aklınız başka yerlerde olur, yaptığınız işe kendinizi veremezseniz hedefinize ulaşmanız bir hayalden öteye gidemeyecektir. Özellikle işe başlarken hemen ayrıntılara takılmamalı, derin bir nefes alıp zihninizi ve bedeninizi yapacağınız işe vermelisiniz.

2. Sağlıklı Bir Kahvaltı Yapın

Kahvaltı, tam anlamıyla günün en önemli öğünüdür. Uygun bir kahvaltı sayesinde kendinizi hem fizik hem de mental olarak güne harika bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Unutmayın, düzenli ve sağlıklı bir kahvaltı sizi mutlaka hedefinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

3. Bugünün İşini Yarına Bırakmayın

Dün çok canınız sıkkındı veya üşendiniz, bunun üzerine o an yapmanız gereken işi ertelediniz. Ertesi gün işinize geldiniz ve masanızın üzerinde dünden kalan işleri gördünüz. Canınız sıkılır ve moraliniz bozulur değil mi? Bu tür motivasyon düşürücü olaylarla karşılaşmamak için o günün işini yarına bırakmayın!

4. Aksi Olmayın

Canınız bir şeye sıkılmış olabilir, o gün gergin olabilirsiniz ama bunu asla iş ortamına yansıtıp aksi olmakta diretmeyin. Unutmayın, işe nasıl başlarsanız öyle devam eder! Fazladan birkaç fincan daha çay veya kahve için. Başka şeyler düşünmeye çalışın ve işinize, hedefinize odaklanın. Sonuç olarak, huysuz olmaya devam etmek takım içindeki motivasyonu düşürüp sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Pozitif olun ve bardağa dolu tarafından bakmaya çalışın.

5. Gününüzü Planlayın

İşinizin ilk saatleri önceliklerinizi belirlemek ve gerçekten neyi başarmak istediğinize karar vermek için harika bir zamandır. Çoğu insan işinin ilk saatlerinde gereksiz şeylerle uğraşarak vakit kaybediyor.  Öncelik sırasına göre hazırlayacağınız “Yapılması Gerekenler” listesi sizi hedefinize daha akılcı ve hızlı bir şekilde ulaştıracaktır.

6. Hazır Olun

Sabah zor kalkıyor, güne başlamak size zor geliyor olabilir. Eğer hedefinize ulaşıp başarılı birisi olmak istiyorsanız tüm bunları geriye bırakmalısınız. Özellikle iş yerinizde lider pozisyondaysanız, mental ve fiziksel olarak işinize hazır olmanız yanınızdakileri de olumlu yönde etkileyecektir. Unutmayın, önce siz kendinize çeki düzen verip hazır bir vaziyette işinize başlayın ki yanınızdakiler de kendini hazır hissetsin!

7. Meslektaşlarınızla Kısa Bir Toplantı Yapın

Çalışma arkadaşlarınızla işe başlarken  yapacağınız 5-10 dakikalık hızlı bir toplantıyla kendinizi işinize hazırlayabilirsiniz. Herkes o gün ne yapacağını söylemeli, hedefler belirleyerek hareket etmelisiniz. Bu tür hızlı toplantılar sizi birbirinize bağlayıp verimliliğinizi artıracaktır. Unutmayın birlikten kuvvet doğar!

8. Çalışma Alanınızı Düzenleyin

Düzen, başarıyı getirecek bir diğer unsurdur. İşe başlamadan önce çalışma alanınızı düzenli ve tertipli tutmalısınız. Küçük not kağıtlarınıza yapacaklarınızı hatırlatacak notlar almalı işinizi bir ahenk içerisinde yapmalısınız. Düzensiz olmak veriminizi ve motivasyonunuzu düşürecektir.

9. Kendinize Hedefinizi Hatırlatın

Kendinize birkaç dakika ayırın ve yapmanız gerekenleri kendi iç dünyanıza haykırın! Unutmayın en iyi motivasyon kaynağı sizin kendinize vereceğiniz motivasyondur. Asla pes etmeyin ve yolunuza devam edin!

10. Mail Kutunuza Takılıp Kalmayın

Uzmanlar, işinize başlar başlamaz mail kutunuzu kurcalamanızı önermiyor! Eğer illa bakacaksanız da acil olana bakıp kapatın. Özellikle de mailleriniz birikmişse hepsine tek tek vakit ayırmak sizi yoracak ve günün geri kalanını heba edecektir.

11. Acil Telefon Görüşmelerinizi ve Maillerinizi Unutmayın

Sabah işe geldiğinizde aramanız gereken yerlere öncelik verin, sadece aciliyeti olan maillerinize bakın, daha sonra işinize başlayın. Eğer öğleden sonraya bırakırsanız bu durumu açıklamak için biraz terleyebilirsiniz.

12. Sakin Bir Zihin İle Avantaj Yakalayın

Günün ilk saatleri zihninizin en verimli olduğu saatlerdir. Bunu mutlaka avantaja çevirip üretkenliğinizi ve verimliliğinizi artırmalısınız. Hatta mümkünse daha erken uyanmalı, sabahın o telaşsız atmosferini doyasıya ciğerlerinize çekerek güne daha huzurlu başlayabilirsiniz. Bu madde işe başlarken yapılması gerekenler listenizin en önemli etkenlerinden biridir.

13. Ara Sıra Düzeninizi Değiştirin

Kimileri düzenini değiştirmek istemezken kimileri de aynı düzenle yıllarca devam edebiliyor. Ama şöyle de bir şey var ki “Tebdili mekanda ferahlık vardır.” Mesela ara sıra çalışma odanızın düzenini değiştirmek size farklı bir bakış açısı sağlayıp veriminizi artıracaktır.

14. Öğle Molası Zamanınızı Planlayın

Mola zamanınızda neler yapacağınıza ve ne yiyip ne içeceğinize önceden karar vermeniz öğle aranızı daha verimli kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Öğle molanızı verimli kullanmanız da işe başlarken yapmanız gerekenler arasında gün ortanızı verimli bir şekilde değerlendirmeniz için oldukça önemli etkenler arasında yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here