Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Isırgan Otunun Faydaları – İspatlanmış 5 Mükemmel Faydası

Isırgan Otunun Faydaları – İspatlanmış 5 Mükemmel Faydası

471
Isırgan otunun faydaları
Isırgan otunun faydaları

Isırgan otunun faydaları saymakla bitmiyor. Bu sebeple biz en çok işimize yarayan ve kanıtlanmış olan 5 faydasını derinlemesine inceleyeceğiz ve diğerlerini maddeler halinde belirteceğiz. Hadi o zaman başlayalım!

Isırgan Otunun Faydaları – İspatlanmış 5 Mükemmel Faydası


Yürürken hiç ısırgan otuna sürttünüz mü? Nasıl da yakan bir bitkidir. Eğer sürttüyseniz acıyı hissetmişsinizdir. Hepimizin aklına gelmiştir bu bitkiyi nasıl yiyeceğim yada içeceğim diye düşüncesi bile tedirgin ediyor değil mi?

En popüler kullanımı ısırgan otu çayı olaraktır.

Temastan uzak durmamız gereken ısırgan otunun faydaları nelermiş bir bakalım.

Isırgan Otu Nedir?

Isırgan otu, Antik Yunan’a kadar uzanan ve tıbbi olarak kullanılan çok yıllık bir bitkidir. Günümüzde ısırgan otu bitkisi tüm dünyada bulunabiliyor ancak kökeni Avrupa ve Asya’nın soğuk bölgeleridir. Bitki Haziran’dan Eylül’e kadar açar. Azot açısından zengin topraklarda yetişir, kalp şeklinde yapraklara sahiptir ve sarı veya pembe çiçekleri vardır.

En çok bilinen ısırgan otu ürünleri köklerden ve yapraklardan yapılır. Ancak köklerin farmakolojik özellikleri de vardır. Isırgan otu, birçok sağlık sorunlarının tedavisine fayda sağlayan anti-inflamatuar niteliklere sahiptir. Isırgan otu kökü, genellikle alerjik ve diğer solunum ile ilgili problemlerde faydalıdır. Kökler üriner rahatsızlıklar ve büyümüş prostat problemleri için de fayda sağlar.

Isırgan Otu Neden Yakıyor?

Temas ettiğinizde yanma hissi oluşturan ısırgan otu, serotonin, histamin ve asetilkolin gibi kimyasalları içerir; bunların bazıları çok rahatsız edici olabilir. Bu kimyasal maddeler deri üzerinde yanma ve tahrişe neden olabilir.

Isırgan Otunun Faydaları – İspatlanmış 5 Mükemmel Faydası

Isırgan otu yakıcı olmasına rağmen birçok rahatsızlığa çare olur. Çalışmalar, ısırgan otların antioksidan, antimikrobiyal, anti-ülser, sıkıştırıcı ve analjezik yeteneklere sahip olduğunu gösteriyor.

Maryland Tıp Üniversitesi’ne göre, Irıgan otu, en sık idrar söktürücü, eklem ağrıları, egzama, artrit, gut ve aneminin tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca Kırkkilit Otunun Faydalarına da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Isırgan otunun faydaları şöyledir;

Isırgan Otunun Kanıtlanmış 5 Mükemmel Faydası

1. Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) ve Üriner Sorunlar

BPH semptomları, büyümüş prostat bezinin üretranın üzerinde baskı yapmasından kaynaklanır. BPH’li hastalar, idrar yapma, idrar boşaltma işleminin tamamlanmaması, ağrılı idrar yapma, idrar sonrası damlama ve üriner akışın azaltılması gibi çeşitli rahatsızlıklar yaşarlar.

Isırgan otunun neden bu semptomları hafiflettiğinden hala emin değilim, ancak birçok klinik çalışmada Isrıgan otunda, BPH’ye neden olan hormonları etkileyen kimyasallar bulunduğu sonucuna varılıyor. Isırgan otu aynı zamanda doğrudan prostat hücrelerini etkiler. Isırgan otu kökü ekstraktının, prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığı veya durdurduğu tespit edildir. Genellikle cüce palmiye ve diğer bitkilerle birlikte kullanılır.

Isıran otu, idrar söktürücü olarak kullanılır ve idrar akışına yardımcı olur. Ayrıca mesane enfeksiyonları için de kullanılır.

2. Osteoartrit ve Eklem Ağrısı

Artrit hastaları genellikle ellerde, dizlerde, kalçalarda ve omurgada eklem ağrısı yaşarlar. Isrıgan otu, hastaların NSAID kullanımını azaltmalarına izin vermek için nonsteroid antiinflamatuar ilaçlarla birlikte kullanılır. NSAİİ’lerin uzun süre kullanılması ciddi yan etkilere neden olabilir.

Araştırmalar aynı zamanda, ağrı bölgesinde ısırgan yapraklarını topikal olarak uygulamanın eklem ağrısını azalttığını ve artriti tedavi edebildiğini göstermektedir. Ayrıca, ısırgan otu ağızdan alındığında rahatlama sağlayabilir. Romatoloji Journal’da yayınlanan bir başka çalışma, romatoid artrit gibi diğer otoimmün hastalıklara karşı ısırgan otunun anti-enflamatuar gücünü gösterdiğini ispatlamıştır.

3. Bahar Alerjisi

Vücuttaki histamin üretimi, alerjiyle ilgili reaksiyonlar meydana getirir. Alerjiler rahatsızlık verici boyutta burun tıkanıklığı, hapşırma, kaşıntı ve daha fazlasına neden olur.

Isırgan otunun anti-inflamatuar özellikleri, alerjik reaksiyonlarda bir dizi önemli reseptör ve enzimi etkiler ve bahar alerjisi belirtilerini önler. Bitkinin yaprakları, alerji tedavisinde ters etki gösterebilecek histamin içeriyor.

Şiddetli reaksiyonlarda düşük plazma histamin seviyelerinin (yüksek seviyelere karşıt olarak) mevcut olduğuna dair kanıtlar da vardır. Naturopathic Medicine Ulusal Koleji’nden yapılan bir başka küresel araştırmada, 98 kişinin rastgele seçildiği bir çalışmada, ısırgan otunun allerji belirtilerinin hafifletme oranının plasebodan daha yüksek olduğu tespit edildi.

4. Kanama

Isırgan otu içeren bazı ürünler cilde uygulandığında cerrahi operasyon esnasında kanamayı azaltabileceği tespit edilmiştir. Ankaferd kan durdurucusu adı verilen ürün, alpinia, meyan kökü, kekik  ve ısırgan otundan oluşur. Aynı zamanda diş ameliyatından sonra kanamayı azaltmak için de kullanılmaktadır.

5. Egzama

Egzama, pek çok farklı nedenlerle ortaya çıkan ve deride kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi belirtilerle görülen ve daha çok psikolojik nedenlerden ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Isırganın antihistamin ve anti-inflamatuar özellikleri olduğundan egzama için doğal bir tedavi yöntemi olabilir.

Daha fazla araştırma gerekiyor, ancak ısırgan otu faydalarının bir kısmı da aşağıdaki gibidir:

 • Emzirmeyi kolaylaştırır
 • Saç uzamasını sağlar
 • Diyabetli hastalarda kan şekeri kontrolüne yardımcı olur
 • Diş eti iltihabına bağlı kanamayı azaltır
 • Böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarını tedavi eder
 • Diyareyi önler veya tedavi eder
 • Adet kanamasını azaltır
 • Astım hastalarının rahatlamasını sağlar
 • Yaraları iyileştirir
 • Hemoroid tedavisinde kullanılır
 • Böcek ısırığında tedavi aracı olarak kullanılır
 • Tendinit tedavisinde kullanılır
 • Anemi tedavisinde kullanılır

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otunu kendiniz toplayabilir ya da marketlerden veya aktarlardan satın alabilirsiniz. Bir ısırgan otu ürünü satın almadan önce, yaprakları ve kökü farklı farmakolojik özelliklere sahip olduğu için yapraklarına mı yoksa köklerine mi ihtiyacınız olup olmadığının belirlenmesi önemlidir.

Isırgan otu ürünleri kuru, ekstrakte, kapsüllerde, tabletlerde ve kök tentüründe ve çay şeklinde bulunabilir. Şu anda önerilen bir alım dozu yok, çünkü ısırgan otu ürünleri değişen miktarlarda aktif madde içeriyor. Doğru dozu belirlemek için doktorunuzdan tavsiyeler alın.

Bazı Isırgan otu ürünleri şunlardır:

1. Isırgan Otu Çayı

Isırgan otunun faydaları konusunda yararlanabileceğiniz en iyi ürünlerden biridir. Isırgan otu yaprakları ve çiçekleri kurutulabilir ve kurutulmuş yapraklar çay haline getirilebilir. Ahtapot yaprağı ve ekinezya gibi bazı otları da içeren ısırgan otu çayları bulunabilir.

2. Isrıgan Otu Yemeği

Isırgan otu yaprakları ıspanağa benzer şekilde taze olarak alınabilir ve pişirilebilir. Çorbaya veya güveçte yapılan yemeklere eklenebilir. Isırgan otu ayrıca yeşil smoothie ler, salata ve pesto gibi tariflerde kullanılabilir. Pişmiş ısırgan, A-C vitaminleri, protein ve demir açısından mükemmel bir kaynaktır.

3. Isırgan Otu Kremi

Isırgan otu çekirdeği ve kök tentürleri doğrudan vücuttaki eklemlere ve ağrılı bölgelere uygulanabilir. Ayrıca bunlardan yapılan uygulaması daha kolay ısırgan otu kremi de satın alabilirsiniz. .

4. Isırgan Otu Kapsülleri

Isırgan otu kapsülleri ağızdan alınabilir. En iyi etkisinin aç veya tok karnına alınmasında olup olmadığı konusunda net bir bilgi yoktur. Mide rahatsızlığı ve diğer yan etkiler konusunda endişeleriniz varsa, ısırgan otlarını diğer yiyeceklerle birlikte tüketin.


Kaynak: DrAxe

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here