Ana sayfa Hobiler Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

325
Kamp çadırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Kamp çadırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Kaplumbağa usulü sırtında taşır evini kampçılar. Ev seçimine yani kamp çadırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusuna gelince ince eleyip sık dokumamız lazım ki bizi yarı yolda bırakmasın. Kamp çadırı seçerken dikkat etmeniz gereken hususları sizler için derledim. Haydi başlayalım!

İşte Hayat Kurtarıcı 6 Madde

1. Çadırı Kullanacağınız Şartlar

Nasıl içinde bulunduğumuz mevsime ve yaşam koşullarına göre evlerimizi inşa ediyorsak, kamp çadırı seçerken de yapacağımız aktiviteye ve içinde bulunduğumuz veya bulunacağımız mevsime göre çadırımızı belirlemeliyiz. Sert iklimler için 5 mevsim çadır kullanmanız gerekirken sadece yaz ve bahar mevsimlerinde kamp yapacaksanız size 3 mevsim çadır yeterli olacaktır.

2. Çadırda Barınacak Kişi Sayısı

Çadırı öğrenci işi kullanıp 2 kişilik çadırda 4 kişi kalmaya çalışırsak “sabahlar olmasın modu” nu aktif hale getirmiş oluruz. Çadırda tek kişi veya en fazla 2 kişi kalacaksak minimum  2-3 kişilik bir çadır seçmeliyiz. Biraz açacak olursak, çadırın üzerinde 3 kişilik yazar ama buna yanınızda getirdiğiniz ekipmanları da dahil edemezsiniz. Hepinizin ayrı ayrı eşyaları olacaktır ve bunları çadırın içine almak durumunda kalacaksınız. Bu durumda 2 seçenek var ya çadırdan birileri çıkacak yada eşyalarınızı dışarı çıkarmak zorunda kalacaksınız. Kısacası çadırda yatan kişi sayısı eşyalar baz alınmadan hesaplanan sayıdır.  Kampçı sayısından 1-2 kişilik fazlaolacak şekilde büyük beden çadır seçerseniz daha rahat etmiş olursunuz.

3. Çadırın Kullanım Kolaylığı

Hala yanınızda çadırın kullanım kılavuzunu mu taşıyorsunuz? Eğer zor şartlar altında çadır kuracaksanız pratik kurulabilen bir çadır seçmeniz tavsiyemizdir. Özellikle kışın dondurucu soğuklarda kamp yapacaksınız çadır kurmak size eziyet gelebilir. Bunun için bazı çadırlarda polleri renklerle işaretlenmiş ve size kullanım kolaylığı sağlayan çadırlar vardır. Ancak fiyatları biraz tuzlu gelebilir. Hatta eğer ben hiç çadır kurmakla uğraşmak istemiyorum derseniz size otomatik kamp çadırlarını önerebiliriz. Yaklaşık 2 saniyede pratik bir şekilde, hiç efor sarfetmeden çadırınızı kurabilirsiniz ancak taşıması biraz sizi zora sokabilir, baya yer kaplar ve sırt çantanıza tutturmada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu otomatik çadırlar genellikle 3 mevsimdir ve kış aylarında dayanıksız olacaktır.

4. Çadırın Malzemesi

Çadırın da gece kondu ve lüks olanı vardır. Malzemesi kaliteli ve uyduruk olan çadırlardan bahsediyorum. Piyasada bütçemize ve yapacağımız faaliyete göre çeşit çeşit çadır bulmak mümkün. Gelelim çadırın malzemesine. Eğer çadırımızı bir internet sitesinden alacaksak çadırın teknik bilgilerinin yazılı olduğu bir bölüm olmasına dikkat edelim. Kumaşının suya dayanıklılığı, direk ve kazıklarının yapısı, çadırın garantisinin olup olmadığı, boyutları ve ağırlığı, rüzgara karşı dayanıklılığı gibi teknik özelliklere çadır alırken dikkat etmeliyiz.

5. Çadırın Ağırlığı

Taşıyacağınız yük oldukça önemlidir. Zira eğer yükünüz ağırsa seyahatiniz bir süre sonra eziyete dönüşebilir. Bu yüzden çantanızda ki malzeme sayısını taşıyabileceğiniz miktara ve ağırlığa göre  belirlemelisiniz. Çadır, taşıyacağınız ekipmanlar arasında en ağır olanlardan birisidir. Bu yüzden çadırınız ne kadar hafif olursa siz de o kadar rahat edersiniz.

6. Çadırın Havalandırması

Doğada her ne kadar ferah bir ortamda bulunsak bile çadırın içinde işler çok farklıdır. Bir sabah uyandığınızda eşyalarınızın nemlendiğini görmek sizin canınızı sıkabilir. Bu yüzden çadır alırken havalandırması olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Bir çok çadırın bazı bölgelerinde dış taraftan yağış korumalı havalandırma mevcuttur. Bu şekilde nemlendirmeyi en aza indirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here