Ana sayfa Adım Adım Kanserden Korunma Yolları – 6 Adımda Kanserden Korunma

Kanserden Korunma Yolları – 6 Adımda Kanserden Korunma

370
Kanserden korunma yolları
Kanserden korunma yolları

Gün geçtikçe kanserle mücadele ve bu konu hakkındaki farkındalık artmaya devam ediyor. Bilinçlenme ve kanserden korunma yolları hakkında birçok etkinlik, eğitim ve sempozyumlar düzenlenmekte. Bununla beraber dünyada kanseri önleme hakkında birçok gelişme oluyor ve kanseri önlemede şansınız daha da artıyor. Fakat kanseri önleme konusunu kafanıza çok takıyorsanız hayatınızda yapacağınız ufak değişimler kanser olasılığını önemli ölçüde azaltacaktır. Kanserden koruyan besinler, bitkiler ve günlük yaşantınızda yapabileceğiniz değişimleri sıraladık.  Şimdi gelin kanserden korunma yolları ve bunu maddeler halinde inceleyerek hayatımıza ufak ama etkili değişimler katalım;

Kanserden Korunma Yolları – 6 Adımda Kanserden Korunma

1. Sigarayı Bırakın!

Kulağa artık alışılagelmiş ve bıkkınlık veren bir cümle gibi görünse de sigaranın sağlığa verdiği zararı artık tartışmanın bir anlamı yok. Sigarayı bırakabilmek zor geliyorsa bunun için kurulmuş olan sigara bıraktırma hattı Alo 171’i arayabilirsiniz. Ayrıca bir doktora danışarak alabileceğiniz çeşitli ilaçlar, öneriler ve de en önemlisi bunların hiç birine gerek kalmadan sigarayı kendi kafanızda bitirebilmeniz en güzel yol olacaktır. Kafamda nasıl bitirebilirim derseniz, sigaranın akciğer, ağız, boğaz, gırtlak, pankreas, mesane, serviks ve böbrek gibi çeşitli kanser türlerine sebep olduğunu söylemek yeterli olacaktır. Bu kararı almanız anlık ve gelecekteki sağlığınız için ciddi derecede önem taşıyacaktır. Aynı zamanda sigarayı bırakmanın kanserden korunma yolları için en etkili şeylerden biri olduğuna inanmanız gerekir.

2. Sağlıklı Beslenin

 • Bol miktarda sebze ve meyve yiyin.
 • Beslenme alışkanlığınızda tahıllara daha fazla yer vermeye çalışın.
 • Obeziteden kaçının.
 • Hayvansal kaynaklardan elde edilen rafine şeker tüketiminden ve yağlardan kaçının.
 • Alkol alışkanlığınız varsa göğüs, kolon, akciğer, böbrek ve karaciğer kanserleri riskini azaltmak istiyorsanız alkolü bir an önce bırakın!
 • İşlenmiş ve donmuş gıdalarla beslenmeyi bırakın.
 • Zeytinyağı alırken sızma olmasına özen gösterin.

3. İdeal Kilonuza Ulaşmayı Hedefleyin ve Egzersiz Yapın

Kilo vermenin hızlı veya yavaş birçok yolu bulunuyor. Fakat bunu sağlıklı bir şekilde yapıp ideal kilonuza ulaşmanız vücudunuz için yapacağınız en mantıklı işlerden biri olacaktır. Ayrıca ideal kilonuza ulaşıp bu kilonuzu sağlıklı bir şekilde korumanız göğüs, prostat, akciğer, kolon ve böbrek kanseri riskini azaltacaktır. Bunun yanında yapacağınız Egzersiz Hareketleri ve bazı fiziksel aktiviteler de kendi başına meme ve kolon kanseri riskini azaltabilir. Tabi herhangi bir fiziksel aktiviteye başlamadan önce aktivite önce beslenmenin nasıl olması gerektiğini, aktivite süresinin ve setlerinin ne kadar olması gerektiğini ve aktivite sonrası beslenmenin nasıl olması gerektiğini bir diyetisyene ve alanında kendini kanıtlamış bir spor eğitmeni ile görüşerek kendinize bir program hazırlatabilirsiniz.

4. Güneşe Dikkat!

Son zamanların yaygınlaşan kanser türlerinden biri de cilt kanseridir. Fakat bunu önleyebilmek çok da zor değil. Öyleyse gelin cilt kanserini önlemenin bazı yöntemlerine bir göz atalım;

 • Gün ortası(öğle) güneşinden korunun.
 • Açık havada olmanız gereken durumlarda güneşte çok fazla kalmamaya dikkat edin, gözünüz bir yandan gölge arasın.
 • Güneşin kendini gösterdiği günlerde ultraviyole ışınları yansıtan renklerde (beyaz vb.) giyinmeyi tercih edin.
 • İlginç gelecek belki ama güneşli havalarda kaşlarınızı çok fazla çatmamaya çalışın. Çünkü girinti ve çıkıntı yüzeyler cildinizin orantısız şekilde güneş ışınlarını almasına sebep olacaktır.
 • Güneş kremi kullanmayı unutmayın.
 • Bronzlaşmak için yaptırılan yapay ışınlardan kaçının. Çünkü bu ışınlar da bir o kadar zararlıdır.

5. Riskli Davranışlardan Kaçının

Etkili bir diğer kanser önleme yöntemi ise enfeksiyonlara yol açıp kanser riskini artırabilecek riskli davranışlardan kaçınmaktır. Bunlardan birisi olan madde bağımlılığı, günümüzün büyük sorunlarından biri olmakla beraber profesyonel bir yardım istenme şansının her geçen gün arttığı bir konudur. Madde bağımlılığı vb. durumlar içindeyseniz bir an önce profesyonel bir yardım istemekten kaçınmayın. Aksi takdirde bu bağımlılığı herhangi bir kanser türü izleyebilir.

6. Düzenli Olarak Sağlık Kontrolleri Yaptırın

Cilt, kolon, serviks ve göğüs kanseri gibi çeşitli kanser türlerine karşı düzenli olarak Kanser Taramaları yaptırmanız kanserden korunma yolları konusunda atacağınız en önemli adımlardan biri olacaktır. Buna ek olarak, kontrol sonrası kanser durumunu önceden öğrenmeniz erken tedaviye olanak sağlayıp iyileşme sürecine ciddi katkıda bulunacaktır.

Bugünden itibaren olası kanser riskini azaltmak için elinizden geleni yapın. Çünkü sağlıklı bir vücut kötülüklere karşı katı olandır.

Ayrıca Kanserle Dans Derneği sayfasını takip ederek en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 🙂

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here