Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Kırkkilit Otunun Faydaları – Kanıtlanmış ve Mükemmel 16 Faydası

Kırkkilit Otunun Faydaları – Kanıtlanmış ve Mükemmel 16 Faydası

532
Kırkkilit Otunun Faydaları
Kırkkilit Otunun Faydaları

Kırkkilit otunun faydaları saymakla bitmiyor. İbrahim Saraçoğu dahil bir çok sağlık bilimci bu ottan bahsediyor. Bir çok rahatsızlığa ve hastalığa doğal çare ya da alternatif çözüm olarak sunuluyor. Kırkkilit otu bitkisi at kuyruğuna benzemesi sebebiyle halk arasında “at kuyruğu otu” olarak da biliniyor. Ayrıca Melisa Çayı(Otu) Nedir? Faydaları Nelerdir? makalemize de bir göz atabilirsiniz.

Bu bitki tohum yerine sporla çoğalan bir bitkidir, tıpkı yonca bitkisi gibi düşünebilirsiniz.  Kırkkilit otu gezegenimizde bir çok bitkide olmayan silika gibi mineralleri emme kabiliyetine sahiptir. Kısacası, kırk kilit otunun inanılmaz derecede çok faydası vardır. Biz bu makalede en çok karşılaştığımız rahatsızlıklara çözüm olan 16 faydasını ele alacağız.

Kırkkilit Otunun Faydaları – Kanıtlanmış ve Mükemmel 16 Faydası


1. Antioksidan Özelliği

Kırkkilit otu özütleri laboratuvar da analiz edilmiş ve kanser hücreleri gelişimini durdurduğu gözlemlenmiştir. Kanseri önleyici özelliğinden dolayı kırkkilit otunun faydaları arasında belki de en iyi özelliğinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, “Journal of Medicinal Food” dergisinde yayınlanan 2010 yılı araştırmasına göre anti-oksidanlar ve olası fitokimyasalların doğal kaynağı olduğu ortaya çıkmıştır.

2. Anti-enflamatuar Özelliği

“Pharmacal Research,” dergisinde 2004 yılında yayınlanmış bir araştırmada kırkkilit otu farelerde anti-enflamatuar ve analjezik özelliklerini göstermiş ve vücuttaki ödemi %30 oranına azalttığı tespit edilmiştir.

3. Antimikrobikal Etkisi

Kırkkilit otu bitkisindeki esans yağı, 2006 yılından yapılan bir araştırmaya göre, belirli mikrop ve mantar türlerine karşı kapsamlı bir antimikrobik etki spektrumu sağlayan 25 bileşenden oluşmaktadır.

4. Bilişsel Performans Artırımı

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda Brezilyalı bilim adamları, kırkkilit otu ekstraktlarının hem uzun hem de kısa süreli hafıza ve bilişsel performansı arttırdığını tespit etmiştir. 2005 yılında “Pharmacology Biochemistry and Behavior” da basılan rapor, bu otun bilişsel iyileştirme sonuçlarının kısmen antioksidan özellikleri sayesinde olduğunu iddia etmektedir.

5. Osteoporoz Tedavisi

Osteoporoz ve kırkkilit otu arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma, kırıkları önlemek ve kemik kuvvetini artırmak için İtalya’da hali hazırda kullanılan kırkkilit otu – kalsiyum karışımının kemik yoğunluğunu olumlu yönde etkileyebileceğini iddia etmektedir.  Bu iddianın sebebi, Kırkkilit otu içerisindeki silikon oranının yüksek olması olabilir.

6. Çıban ve Sivilcelere Çare

Kırkkilit otunun faydaları arasında çıban ve sivilcelere de çare var. Kırkkilit, antimikrobiyal ve antienflamatuvar etkisi, çıban ve sivilcelerin getirdiği hastalık ve tahrişi tedavi etmede faydalı olabilir.

Çıban ve sivilce yüzeyini temizledikten sonra kırkkilit otu kompresini iyice uygulayın ve etkisini görün. Kompres yapabilmek için, parçalanmış kırkkilit otlarını 15 dakika boyunca ılık suya ıslatın. Sulanmış kırkkilit otu bitkisini biraz bezle sarın ve çıban ya da sivilcenin üzerine uygulayın. Bu soğuk ve ılık kompreslerini günlük 2 ila 3 kez kullanmak kızarıklığı azaltabilir ve tedavi sağlayabilir. Soğuk ve sıcak kompres arasında geçiş yapmak için, iki kompres kullanınız ve birisini uygulamadan önce biraz sıcak suya, diğeri soğuk suya batırınız.

7. Kırılgan ve Lekeli Tırnaklara Çözüm

Kırkkilit otu, tırnaklardaki beyaz lekeler ve zayıf ve kırılgan tırnakları onarabilecek mineraller içerir. Edinilen bilgilere göre, yalnızca kırkkilit otu ekstraktı alıp tırnakları bastırarak onarımını sağlayabilirsiniz ve güçlendirebilirsiniz. Tırnaklarınızı ıslatabileceğiniz bir kırkkilit otu infüzyonu yapmak için 2 çay kaşığı otu 10 dakika boyunca bir bardak suda bekletin. Bu tedaviyi haftada en az dört kez yapın.

8. Bronşite Çare

Kırkkilit otu çayının, bronşit, kuru öksürük, burun tıkanıklığı ve grip tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, kırkkilit otu çayından buharını teneffüs etmek, burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur.

Öksürük ve diğer solunum yolu rahatsızlıkları için günde 2-3 kez kırkkilit otu çayı içmek faydalıdır. Belirtiler beş günden fazla sürerse doktorunuza başvurun.

9. Kızarıklıklar ve Ayak İltihaplanmaları

Kırkkilit otu, antimikrobiyal, antifungal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, Çinliler ayak problemlerinin tedavisinde nesillerdir kullanıyorlar.

10. Diyabet

Bazı araştırmalar, tek bir oral doz kırkkilit otu ekstresi uygulanan ve şeker hastalığı (tip-2) teşhisi konulan hastaların, bir saatten daha kısa sürede kan şekeri seviyelerinin önemli derecede düştüğünü gözlemlemiştir.

11. Bademcik ve Dişeti İltihabına Çözüm

Kırkkilit otu çayıyla 1-3 dakika arasında yapılan gargara ile bademcik, diş eti iltihabı ve ağız yaraları tedavi edilebilir.

12. Saç Sağlığına Etkisi

Kırkkilit otunda bulunan Silisin’in, saç uzaması ve sağlığı için faydalı olabileceğini gösteren çalışmalar yapılmış olup kepek, saç dökülmesi ve kırık uçları bile tedavi edebilir.  Kırkkilit otu çayını içmek ve kırkkilit otu ekstraktı şampuanı ile saçları yıkamak, kepekten muzdarip olan saçların güçlü ve parlak görünmesine yardımcı olabilir.

13. Hemoroit Tedavisi

Kırkkilit otu hemostatik ve antienflamatuar etkisi ile ağrıyı hafifletebilir ve kanamaların azalmasına veya önlenmesine yardımcı olabilir. Lif bakımından zengin yemekler, hemoroit ile ilişkili ağrının ana nedenleri arasında görülen kabızlık tehdidini en aza indirecektir.

14. Böbrek Taşı Tedavisi

UMMC’ye göre, yapılan bir araştırmada, kırkkilit otu içerisinde bulunan bazı fitokimyassalrın hareketliliği sayesinde böbrek taşı olan bireyler için faydalı olabileceği gözlemlenmiştir. Özellikle, gut hastalığına bağlı ürik asit ve böbrek taşları. Normalde ürik asit böbrek taşları, idrar atılımı ve idrar asidi yoğunluğundan gerçekleşir.

15. Cilt Sorunları

Çalışmalar, kırkkilit otundaki bakterisit, anti-inflamatuar, antiseptik, silika ve antioksidanların yaraları, kızarıklıkları, yanıkları, deri lezyonlarını ve sivilceleri tedavi etme kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir. Silika’nın vücudun her yerinde sağlıklı bağ dokularının büyümesi ve bakımı için önemli olan kolajen oluşumuna yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, kırkkilit otu özütü kırışıklık giderici, antiaging ve diğer kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılır.

Kırkkilit otu çayı içerken antioksidan etkisi ve anti-inflamatuar özellikleri bağ dokularını güçlendirerek yaşlanmayı geciktirebilir. Tahriş olmuş ve iltihaplı deriyi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Akne için, soğutulmuş kırkkilit otu çayı, her akşam yüzünü yıkadıktan sonra bir toner olarak kullanılabilir. Çay içersine pamuklu bir bez atın ve gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek bu bezle yüzünüzü silin.

16. İdrar Kaçırılmasına Çözüm

Çalışmalar, kırkkilit otunun faydaları arasında, gece idrarını tutamama (yatakta ıslatma), mesane ve idrar yolları ile ilgili sorunlar yaşayan bireylere de önerildiği bilinmektedir.

Kırkkilit Otu Çayı Zararları (Yan Etkileri)

Çoğu beslenme takviyesine benzer şekilde, kırkkilit otu kısa süreli ve yeterli miktarda alındığında güvenlidir. Kırkkilit otunun terapötik kullanımından önce, özellikle de başka gıda takviyeleri kullanıyorsanız, bir sağlıkçıya danışmanız gerekir. Gebeler, laktasyondaki anneler ve çocuklar nikotin içeriğinden dolayı bu bitkiyi almamalıdır. Kırkkilit otu, aksi doktorunuz tarafından önerilmedikçe, en fazla iki ay kullanılmalıdır. Kırkkilit otu türevlerinin tüketimi, tekrar kullanmadan önce en az bir hafta süreyle durdurulmalıdır.

Kırkkilit otu, kapsül , ekstrakte yağı , çay poşetleri ve  doğal kurutulmuş yaprak gibi kolaylık sağlamak için çeşitli formlarda yaygın olarak bulunur.


Kaynak: NaturalAlternativeRemedy

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here