Ana sayfa Hobiler Kizomba Nedir? – Kizomba Dansı ve Popülaritesi

Kizomba Nedir? – Kizomba Dansı ve Popülaritesi

703
Kizomba
Kizomba

Köken olarak Angola’dan çıkma olan bir dans çeşidi olan Kizomba en popüler danslardan biridir. Aynı kökenli sembanın aksine bu dansın müziği karakter olarak daha yavaş ve daha romantik bir ritim izler. Ayrıca ülkemizde her ilde bulunmasa da bazı illerde dans kursu veya özel eğitmenler sayesinde bu dansı öğrenmek mümkün.

Kizomba Dansı ve Popülaritesi

Doğuşu ve Gelişimi

Müzik olarak 1970’lerin sonlarında Afrika’da ortaya çıkmıştır. Müziksel olarak modern türlere küçük bir Afrika ritmi ve Haiti Kombası’nın dokunuşu ile oluşmuştur. Ritim olarak yavaş ve romantik bir tondadır. Tüm bunlara ek olarak bu dansın birçok şarkısı Portekizce dilinde söyleniyor.

Dans olarak da geleneksel Angola Semba dansının evrim geçirmiş halidir. Lakin bu dansın bugünkü haline gelmesi Kizomba müziğinin ün kazanmasıyla olmuştur. 1950’lerden bu yana Angolalılar zaten Semba dansını yapıyorlardı. Ancak 1990’larda bu dansın müziğinin popülerliğinin artmasıyla Angolalı Semba dansçıları, Semba’yı Kizomba ritimlerine uygun halde oynamaya başlayınca yeni bir tür olarak ortaya çıktı.

Kültürel Etkileri

Bu dansın en büyük etkisi Portekizce konuşulan Afrika ülkelerinde oldu. Ancak göçmenlerin yerleştiği Portekiz vilayetlerinde de (özellikle Lizbon) Kizomba stili hızlıca ün kazanmıştır. Günümüzde beyaz insanlar arasında da popülerliği giderek artan ve talep gören danslar arasındadır.

Popülaritesi

Afrika ülkeleri, Avrupa, Amerika hatta Asya ve Avustralya’ya kadar yayılmıştır. Yavaş ama sert tarzı ve duygusal ritmiyle öne çıkan bu dans, birçok insan tarafından rağbet görmüştür. Yine aynı duygusallıkta olan ve bir partnerle yapılan dans, yine aynı yavaşlık ve sertliktedir. En çok rağbet gördüğü ülkeler arasında Portekiz, Mozambik, Brezilya, Ekvatoral Gine ve Angola bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here