Ana sayfa Hastalıklar Kolesterolü Düşüren Yiyecekler – Doğal Olarak Kolesterol Düşürme Yöntemleri

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler – Doğal Olarak Kolesterol Düşürme Yöntemleri

294
Kolesterolü düşüren yiyecekler
Kolesterolü düşüren yiyecekler

Kolesterolü ne düşürür?, kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir? gibi soruları cevaplayıp kolesterol hakkında detaylı bir bilgi vereceğiz. Bundan önce biraz genel bilgi vermek gerekirse kolesterolün kalp krizi, böbrek yetmezliği, felç ve damar tıkanması gibi birçok ciddi duruma neden olduğu bilinmektedir. Kanda biriken kolesterolün neden olduğu mum yapısındaki yağ benzeri maddeler bu tarz sıkıntılara neden oluyor. Buna ek olarak günümüzde de ciddi derecede kolesterol hastası bulunuyor. Bunun için biraz daha Sağlıklı Bir Yaşamın Sırlarını inceleyip uygulamanız gerekebilir. Şimdi kolesterol hakkında biraz daha derine inelim;

LDL – HDL Nedir? LDL Değeri Kaç Olmalı ve LDL Yüksek Değeri Kaçtır?

LDL yani kötü kolesterol ve HDL de iyi kolesterol olarak biliniyor. Günümüzde 20 yaşını geçen herkesin en az beş yılda bir LDL tahlili yaptırması gerektiği uzmanlar tarafından öneriliyor. Eğer bir LDL tahlili yaptırdıysanız 100 mg/dL’den (ya da 2.59 mmol/L’den) düşük seviyede LDL en sağlıklı sonuç anlamına geliyor. Yüksek seviyeler ise 160-190 mg/dL (ya da 4.15 – 4.90 mmol/L veya üzeri)’dir. Bu seviyelerde sonuç alan kimselerin bir doktora danışmadan hareket etmesi pek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Sırada kolesterolü düşüren yiyecekler, bu besinlerin nasıl kullanılacağı, nereden temin edilebileceği, fiyatları ve tüm bunların yanında kolesterol için doğal tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz;

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler – Doğal Olarak Kolesterol Düşürme Yöntemleri


Bakliyatlar – Baklagiller

Yapılmış birçok araştırma gösteriyor ki baklagiller ciddi oranda kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor. Özellikle baklagillerden mercimek, nohut ve bezelye bu konuda oldukça başarılı. Yemeklerinize hem lezzet katacak hem de kolay baklagil yemekleri tarifleriyle saatlerce yemek yapma derdinden de kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca baklagilleri fırın yemeklerine, salatalarınıza ya da çorbalarınıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz. En sağlıklı besinler arasında yerini almış olan bu gıdalar, kolesterolü düşüren yiyecekler arasındaki yerini de en üst sıralarda alıyor.

Avokado

Avokado da tıpkı bakliyatlar gibi kolesterolü düşüren yiyecekler arasına girmiş sağlıklı besinler arasında yerini alıyor. Yapılan araştırmalarda, aşırı kilolu ve orta derecede kilo kişilerin diyetlerine ekledikleri avokadonun LDL yani kötü kolesterol değerleri üzerindeki etkileri çok net bir şekilde gözlemlenmiştir. Avokadoyu çorba, balık, tavuk, fasulye ve sebze yemeklerinizi süslemek için kullanıp tüketebilirsiniz.

Yulaf

Yulaf, kolesterolü düşüren yiyecekler arasında en çok bilinen besinlerden biridir. Öğünlerinize bakacak olursak; kahvaltınızda yulaf ezmesi vazgeçilmeziniz olabilir, bunun yanı sıra taze meyveler üzerine serpiştirerek de bu işe eğlenceli bir hal aldırabilirsiniz. Ayrıca balık ve tavuk yemeklerinde ekmek kırıntıları kullananlar rahatlıkla bunu yulaflarla da gerçekleştirebilir. Ek olarak, yulaflı yemek tariflerine de göz atabilirsiniz.

Badem

Yine yapılan bir araştırmaya göre, 12-14 haftaya kadar kahvaltıdan önce 10 gram badem tüketmenin kolesterol değerlerini normale çekmede önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Sadece çerez olarak badem değil, aktarlardan ve güvenilir organik ürün satan web sayfalarından temin edebileceğiniz “kübi badem unu” ile de yemeklerinize ve tatlılarınıza tat katabilirsiniz. Ayrıca fiyatları da kalitelerine göre 60-100 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ayrıca uzman tavsiyelerine göre, balık yemeğinde kullanılan mısır unu yerine rahatlıkla badem ununu kullanabilirsiniz.

Yeşil Çay

Kolesterolü düşüren yiyecekler konusunda örnekler daha fazla olabilir, fakat içecekler arasında da ilk sıralarda yeşil çay gösteriliyor. LDL’yi düşürmede uzman besinlerden olan yeşil çay, kalp hastalıkları riskini de azaltıyor. Yeşil çayı kaynatılmış olarak içebilir veya yazın sıcak havalarda da soğuk yeşil çay olarak tüketebilirsiniz. Tek başına bununla yetinmek istemeyenler için yeşil çayla beraber taze zencefil, nane ya da fesleğen de birer tercih olarak gösterilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here